Sparta nezaválela ani v odvetě, fanoušci v první půli pískali. Stramaccioniho tým v Evropě končí

Ondřej Zoubek Sport ČTK Ondřej Zoubek, Sport, ČTK
Aktualizováno 3. 8. 2017 21:17
Fotbalisté Sparty po prohře 0:2 v Sbrsku nezvládli ani domácí odvetu, s Crvenou Zvezdou na Letné prohráli 0:1 a s Evropskou ligou se loučí už ve 3. předkole. Dlouhou bídnou hru pražského celku oživil až příchod Tomáše Rosického na posledních pětadvacet minut. Do té doby fanoušci několikrát pískali a dokonce na konec zápasu vyklidili svůj kotel. Stamilionový tým pod trenérem Andrea Stramaccionim nevyhrál ani třetí soutěžní zápas sezony.
Tomáš Rosický nastoupil na posledních pětadvacet minut, s ním v sestavě si jedenáctka Sparty vytvořila několik gólových šancí. | Foto: ČTK

Praha - Jediným důvodem k aplausu sparťanských fanoušků byl nástup Tomáše Rosického do akce. Legenda Sparty si zahrála posledních pětadvacet minut. Na hřiště šel ale v době, kdy už bylo o konci letenského týmu v Evropské lize rozhodnuto.

Sparta prohrála po dalším mizerném výkonu i odvetu zápasu s Crvenou Zvezdou, tentokrát 0:1. Do play off evropské soutěže tak po celkovém výsledku 0:3 postupuje srbský celek. "Je to velký průšvih, asi jsme si ale postoupit za ty dva zápasy nezasloužili," řekl Václav Kadlec.

Jedinou branku zápasu vstřelil už v devatenácté minutě Boakye. Fanoušci Sparty pak v průběhu střetnutí několikrát pískali a spílali také trenérovi Andrea Stramaccionimu. Dvacet minut před koncem zápasu sparťané opustili kotel, a domácí tým začal na hřišti dominovat. Hosty dvakrát zachránila tyč, na jejich postupu to už ale nic nemohlo změnit.

Sparta pod vedením italského kouče nevyhrála ani třetí soutěžní zápas.

Utkání jsme sledovali v podrobném on-line přenosu. Čtěte ZDE.

Hrůzný začátek jako v Srbsku

Sparťané vstupovali do odvety s dvoubrankovým mankem a poprvé se v základní sestavě objevili Michal a Václav Kadlecové. Od začátku nastoupil oproti duelu v Bělehradu také Rio Mavuba. Jenže Sparta se z utkání před týdnem nepoučila a velmi vlažně začala i před vlastními fanoušky. Nebezpečného Boakyeho vychytal v první šanci Dúbravka, po následném rohu pálil útočník Crvené Zvezdy mimo.

Třetí dobrou příležitost hostů v první desetiminutovce měl na kopačce Kanga, ale jeho ránu z hranice šestnáctky nepustil na branku Mareček. První střelu sparťanů na Borjana vyslal Frýdek, avšak s přízemním pokusem kanadský gólman příliš starostí neměl. To na druhé straně bylo při další šanci Richmonda Boakyeho zle.

Štetina nezachytil náběh Srniče po pravém křídle, Dúbravka nedosáhl na ostrý centr a ghanský útočník Boakye přidal už sedmý gól v šesti zápasech kvalifikace o Evropskou ligu. Zakončoval do prázdné branky. V dalším průběhu první půle Sparta hru více zklidnila, jenže už v tu chvíli potřebovala k postupu čtyři branky.

Pískot a posměšky směrem ke Stramaccionimu

Náskok Crvené Zvezdy mohli zvýšit Jovičič nebo znovu Boakye, ale první jmenovaný mířil zleva těsně vedle a střelec první branky před odkrytou brankou podklouzl. Více než matný projev Pražanů na hřišti zaujalo na konci úvodního dějství chování domácích příznivců. Ti na hráče Sparty místy pískali, místy skandovali spolu se srbskými příznivci pokřik za připojení Kosova k Srbsku.

V posledních minutách první půle se z hlavního kotle sparťanů ozývalo dokonce "Italiano bastardo!", tedy zcela jistě spílání směrem k trenérovi Stramaccionimu. Italský kouč udělal o přestávce jednu změnu a Václava Kadlece nahradil Tal Ben Chaim. Nijak zvlášť aktivní nástup do druhého poločasu ale Sparta nepředvedla.

Na hřišti takřka neviditelný Janko pokazil nadějnou akci po pravé straně nepřesnou přihrávkou, na opačné straně hlavičkoval z prostoru na přední tyči mimo branku Milič. Po hodině hry poslal Stramccioni do hry také Davida Lafatu s Tomášem Rosickým a stáhl Marka Janka s Riem Mavubou. V tu chvíli už byl postup Sparty utopií.

Střelecká nemohoucnost v závěru

Rosický s Lafatou hru pražského celku přeci jen více rozhýbali, naproti tomu Crvena Zvezda na jakoukoliv útočnou aktivitu takřka rezignovala. Střídmý potlesk slušně zaplněných tribun si vysloužil Ben Chaim, jenž střílel z levé strany do tyče. Už o minutu později hlavičkoval do břevna David Lafata, jehož zakončení vytáhl konečky prstů brankář Borjan.

Čerstvý majitel dvou set ligových branek Lafata se neprosadil ani deset minut před koncem, kdy proti němu opět výborně zakročil Borjan. Po přihrávce Rosického nenašel cestu do branky ani Frýdek, Karavajev mířil z dorážky nad branku. Sparťané v závěru usilovali o vyrovnání, který by ale z hlediska celkového výsledku nic neřešilo.

Crvena Zvezda náporu odolala a po vítězstvích 2:0 a 1:0 postoupila do play-off o základní skupinu Evropské ligy. Sparta navzdory velkému letnímu posilování v pohárech končí a bez hlavní fáze evropské soutěže stráví sezonu po čtyřech letech.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Crvena Zvezda Bělehrad 0:1 (0:1)

Branka: 19. Boakye. Rozhodčí: Chapron - Haquette, Viala (všichni Fr.). ŽK: Mandjeck - Borjan, Boakye. Diváci: 16.808. První zápas 0:2, postoupila Crvena Zvezda.

Sparta: Dúbravka - Karavajev, Štetina, Mareček, M. Kadlec - V. Kadlec (46. Ben Chaim), Mavuba (66. Rosický), Plavšič, Mandjeck, Frýdek - Janko (61. Lafata). Trenér: Stramaccioni.

Crvena Zvezda: Borjan - Stojkovič, Savič, Le Tallec, Rodič - Milič (90. Gobeljič), Jovičič, Kanga, Donald, Srnič (70. Radonjič) - Boakye (79. Pešič).