Sparta doma se Southamptonem ubránila nejtěsnější vítězství a slaví postup i prvenství ve skupině

Aktualizováno 24. 11. 2016 22:38
Fotbalisté Sparty v 5. kole základní skupiny Evropské ligy porazili doma Southampton 1:0 a slaví postup do jarní části Evropské ligy i předčasné prvenství ve skupině.
EL, Sparta-Southampton: radost Sparty
EL, Sparta-Southampton: radost Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Sparty porazili v Evropské lize doma Southampton 1:0 a kolo před koncem základních skupin si zajistili první místo v tabulce a postup do jarních vyřazovacích bojů. O výhře letenského celku, který v minulém ročníku došel až do čtvrtfinále, rozhodl v 11. minutě Costa.

"Chtěli jsme dneska uhrát maximum a postoupit. To se nám podařilo, zvládli jsme to takticky. Ale ještě chceme odehrát kvalitní evropské utkání v Miláně," zhodnotil zápas i plány Sparty její dočasný trenér David Holoubek. Vítězství jeho svěřenců bylo prvním úspěchem letenského celku proti anglickému týmu po 33 letech.

Nemocný Holek s Lafatou nastoupili

Sparta stejně jako v posledních týdnech řešila potíže s rozsáhlou marodkou, na které jsou mimo jiné Rosický, Vácha, Frýdek nebo Václav Kadlec. Domácím navíc hrozilo, že kvůli nemoci nebudou moci nastoupit ani kapitán Lafata s Holkem, oba se ale nakonec objevili v základní sestavě. "Holek s námi ani původně nejel na hotel, byl v péči lékařů. Rozhodl se navzdory zdravotnímu stavu, ale zvládl to s bravurou a jsem za to rád," řekl Holoubek.

Southampton měl od začátku navrch, ale Rodriguez v úvodní šanci zápasu neuspěl. Sparta naopak svou první možnost využila. Dočkal našel dlouhým pasem ze standardní situace sprintujícího Costu, který zblízka prostřelil gólmana Forstera. "Byla to ta akce, o které jsme mluvili na včerejší tiskové konferenci. Vyšlo to fantasticky," řekl o vítězné trefě kouč letenského celku.

Sparta se ubránila

Ve zbytku prvního poločasu už počítal šance opět jen Southampton, který první vzájemný zápas v září v Anglii vyhrál jednoznačně 3:0. McQueen v dobré pozici zamířil přesně do náručí brankáře Koubka, který si poté poradil i s nebezpečnou hlavičkou Longa. V další velké šanci se objevil Rodriguez, jeho ránu ale zblokoval Michal Kadlec a následná dorážka skončila mimo.

"Z jediného přímého kopu jsme dostali gól. První půli jsme jinak odehráli dobře, vytvořili jsme si šance. Ale pak soupeř disciplinovaně bránil," posteskl si na tiskové konferenci trenér hostů Claude Puel. "Pro nás je výsledek zklamáním, ale Spartě musím pogratulovat," dodal.

Po přestávce však hosté zcela vypadli z role a Sparta mohla vedení navýšit. Nejprve tvrdě střílel Karavajev, pak Forstera málem nachytal z přímého kopu Dočkal. V 62. minutě skončil Julišův centr na břevně a Mareček vzápětí ranou z vápna jen těsně minul a o pět minut později zahodil velkou šanci Dočkal.

Southampton v EL venku ještě neskóroval

Southampton se probral až v závěru a po rychlé akci si málem dal vlastní gól Mazuch. Z následného rohu hlavičkoval těsně nad Van Dijk. Hosté sice Spartu i nadále tlačili, do žádných šancí se už ale nedostali a ani ve třetím venkovním utkání ve skupině se nedočkali vstřelené branky.

Sparta díky čtvrtému vítězství v řadě prošla do vyřazovací části Evropské ligy podruhé za sebou a po čtvrté z osmi účastí v soutěži. Díky postupu si letenský celek dosavadním vystoupením v této pohárové sezoně vydělal na prémiích 5,5 milionu eur (asi 150 milionů korun).

5. kolo fotbalové Evropské ligy - skupina K:

Sparta Praha - Southampton 1:0 (1:0)

Branka: 11. Costa. Rozhodčí: Gil - Nevado, Yuste (všichni Šp.). ŽK: Holek (Sparta). Diváci: 17.429.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Michal Kadlec, Costa - Juliš (90.+2 Köstl), Mareček, Holek, Dočkal, Holzer (90. Dudl) - Lafata (87. Havelka). Trenér: Holoubek.

Southampton: Forster - Martina, Jošida, Van Dijk, McQueen - Clasie (72. Austin), Höjbjerg (54. Romeu), Ward-Prowse - Rodriguez (55. Boufal), Long, Redmond. Trenér: Puel.