Turecký úder. Sparta přišla o vítězství v posledních minutách

Sparta na kolenou. Turecký med na prázdné Letné zhořkl, Trabzonspor vydřel remízu
Letenští s tureckým soupeřem, za který odehrál celých 90 minut český reprezentant Filip Novák, jen remizovali 2:2.
Pražany poslal v 16. minutě do vedení Costa Nhamoinesu…
… a v 68. minutě přidal pojistku Guélor Kanga.
Jenže v 83. minutě snížil Caleb Ekuban a minutu před koncem srovnal Alexander Sörloth.
8. 8. 2019 19:51
Fotbalisté Sparty remizovali v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy s tureckým Trabzonsporem 2:2, přestože vedli už o dva góly.

Pražany poslal v 16. minutě do vedení Costa Nhamoinesu, v 68. minutě přidal pojistku Guélor Kanga, ale v 83. minutě snížil Caleb Ekuban a minutu před koncem srovnal Alexander Sörloth. Za hosty odehrál celých 90 minut český reprezentant Filip Novák.

Zápas se hrál před prázdným hledištěm kvůli trestu Sparty za výtržnosti fanoušků z minulé sezony. Odveta je na programu za týden v Turecku.

Sparta v pohárech usiluje o první postup do základní skupiny od roku 2016, v uplynulých dvou sezonách pokaždé nepřešla přes úvodní předkolo.

Kvůli trestu pouze hrstka diváků

Sparta hrála před prázdným hledištěm domácí zápas v pohárech jako první český celek v samostatné historii. UEFA potrestala Letenské za rasistické projevy fanoušků při loňském venkovním utkání proti Spartaku Subotica. Každý klub měl na dnešní zápas k dispozici jen 20 VIP vstupenek, hosté pak dostali dalších 200 lístků první kategorie, což je v pohárech tradice. Pár desítek fanoušků se shromáždilo před stadionem.

Spartě vypadl ze sestavy kvůli nemoci Hložek a na pravém kraji zálohy místo něj nastoupil jinak středopolař Trávník. Letenský trenér Jílek také sáhl ke změně v útoku a místo trápícího se Kozáka nasadil na hrot Tetteha. Na levém kraji obrany hostů nechyběl Čech Novák a v zahajovací jedenáctce nastoupila i letní posila a bývalý hráč Chelsea Mikel.

Na Trabzonsporu bylo vidět, že hraje první soutěžní zápas v sezoně, zatímco Sparta už má za sebou čtyři kola české ligy. Letenští mohli otevřít skóre v sedmé minutě. Hašek zpětnou přihrávkou našel ve vápně Trávníka, který ale trefil jen břevno poloodkryté branky.

V 16. minutě už Pražané vedli. Costa se po Kangově centru z rohu odpoutal od Nováka, předskočil brankáře a hlavou dal první gól zápasu. Zimbabwský obránce v neděli otevřel skóre i při ligové výhře 3:0 nad Příbramí.

Na opačné straně zahrozil tečovanou střelou Ekuban, jinak ale počítali možnosti hlavně Letenští. V 35. minutě vyrazil střelu agilního Kangy Cakir a těsně před pauzou ukopl Tettehovi ve vyložené šanci míč Hosejní.

Nečekaný kolaps Letenských

Po přestávce jako první zahrozili domácí, se Štetinovou ránou si ale v 57. minutě poradil gólman Cakir. Pak hosté trochu přidali a v 63. minutě proti Nwakaememu musel zasáhnout Nita.

V 67. minutě se Letenští marně dožadovali penalty po Haškově pádu ve vápně, o minutu později už ale přidali druhou branku. Z dálky napřáhl Kanga a jeho přesná střela zapadla k tyči. Gabonský záložník potvrdil výbornou formu, v české lize je zatím se čtyřmi góly nejlepším kanonýrem.

Hosté ale přidali a Sparta o nadějný dvoubrankový náskok v závěru přišla. Sörloth ještě branku překopl, ale v 83. minutě už se po přímém kopu z akrobatické pozice prosadil Ekuban. O šest minut později zaskočení Pražané inkasovali podruhé, poté co střídající Sörloth obešel Costu a srovnal.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Trabzonspor 2:2 (1:0)

Branky: 16. Costa, 68. Kanga - 83. Ekuban, 89. Sörloth. Rozhodčí: Montero - De Cerain, Espejo (všichni Šp.). ŽK: Nita, Tetteh, Trávník - Mikel, Ömür, Türkmen, Sosa. Hráno bez diváků.

Sparta: Nita - Sáček, Štetina, Costa, Hanousek - Trávník (87. Karlsson), Krejčí, Kanga, Hašek, Plavšič (90. Hancko) - Tetteh (80. Kozák). Trenér: Jílek.

Trabzonspor: Cakir - Pereira, Türkmen, Hosejní, Novák - Sosa, Mikel (46. Sörloth) - Ömür (76. Avdijaj), Parmak, Nwakaeme - Ekuban (90. Erdogan). Trenér: Karaman.