reklama

Sparta vydělala v Evropě 150 milionů korun. Proti Juventusu se musí cítit jako chudá příbuzná

EL, Sparta - Beer Ševa: David Lafata EL, Sparta - Beer Ševa: David Lafata autor: Milan Kammermayer
Pražská Sparta vydělala v minulém ročníku evropských pohárů 5,8 milionů eur, v přepočtu 150 milionů korun. Plzeň si přišla na 3,8 milionů eur (téměř 100 milionů korun) a Liberec na 3,6 milionu eur asi 93 milionů.

Nyon - V minulém ročníku evropských pohárů si na prémiích nejvíce vydělal poražený finalista Ligy mistrů Juventus. Turínský celek si od UEFA přišel na 110 milionů eur (asi 2,8 miliardy korun), jako druhý se umístil Leicester s příjmem 81,7 milionu, zatímco vítěz trofeje Real Madrid dostal 81 milionů.

Konfrontace s Evropou je pro Viktorku bolestivá. Ale v Plzni moc dobře vědí, kudy běží zajíc Konfrontace s Evropou je pro Viktorku bolestivá. Ale v Plzni moc dobře vědí, kudy běží zajíc Čtěte zde

V Evropské lize si podle očekávání nejvíc vydělal Manchester United, jehož prémie 44,5 milionu více než dvojnásobně překonaly příjmy jakéhokoliv jiného klubu v soutěži. Z českých klubů byla finančně především díky prémiím za výsledky nejúspěšnější Sparta, která obdržela 5,8 milionu eur. Plzeň si přišla na 3,8 a Liberec na 3,6 milionu.

Juventus vydělal nejvíc především díky vyššímu podílu na příjmech z televizních práv, která se navíc v Itálii dělí mezi méně klubů než ve Španělsku. Podobně tomu je i mezi anglickými účastníky, z čehož vytěžil druhé místo v příjmech od UEFA nováček Ligy mistrů Leicester.

Naopak "nejchudším" účastníkem základních skupin Ligy mistrů byla s příjmem 16,3 milionu Basilej, kde působí čeští reprezentanti Tomáš Vaclík a Marek Suchý. V Evropské lize pak nejmenší bonusy dostal ázerbájdžánský celek Gabala. Celkem UEFA vyplatila na prémiích v Lize mistrů 1,4 miliardy eur a dalších 423 milionů v Evropské lize.

reklama