reklama

Třeba se fotbal bude hrát podle počítače, soudí Škorpil. Juliše přirovnal k Lafatovi

Zatímco v Miláně (na snímku Matěj Hanousek) Sparta propadla, ve Skotsku oživila postupové šance. Zatímco v Miláně (na snímku Matěj Hanousek) Sparta propadla, ve Skotsku oživila postupové šance. autor: Reuters
Pětasedmdesátiletý Ladislav Škorpil patří k nejznámějším českým fotbalovým koučům. V roce 2002 dovedl Liberec k mistrovskému titulu a tři roky byl trenérem reprezentace do 21 let. Je stále činným skautem hradeckých votroků. Rozhovor se však týkal především jeho názorů na dosavadní vystoupení tří českých mužstev v základních skupinách Evropské ligy.

Jak hodnotíte výkony a výsledky Slavie, která má na svém kontě už šest bodů?

Za současné velice složité situace se asi větší bodový zisk nedal čekat. Slavia po porážce v Izraeli dosáhla cenného vítězství nad Leverkusenem a včera si poradila i s Nice, i když jí chybělo pět hráčů základní sestavy. Od Francouzů jsem čekal víc, pohledné útočné akce byly výjimkou, často kombinovali jen přes šířku hřiště a zbytečně tak ztráceli spoustu času. Jakoby nevěděli, že také v Edenu je fotbalové hřiště obdélníkového tvaru. Naopak Slavia předčila soupeře hlavně bojovností, nasazením a větší touhou po úspěchu, kterého se také právem dočkala.

Takhle se hraje v Evropě, chválí na ostrovech mladíky Sparty. Zato Celtic byl děsivý Takhle se hraje v Evropě, chválí na ostrovech mladíky Sparty. Zato Celtic byl děsivý Čtěte zde

Naopak Sparta i Liberec se už dvakrát napily z poháru hořkosti. Co byste řekl na jejich adresu?

Pokud jde o Spartu, tak nelze přehlédnout, že se střetla s dvěma špičkovými evropskými celky. Přitom s Lille nehrála špatně, i bez vyloučeného Ladislava Krejčího mladšího dlouho držela nerozhodný stav, ale ve druhé půli už ji začaly docházet síly a měla i trochu smůly. V Miláně hrála mizerně, zato do Glasgow jela výborně připravená a kvalitním výkonem se jí podařilo dosáhnout asi nečekaného, ale zaslouženého vysokého vítězství. Liberec měl v prvním utkání s Gentem štěstí a naopak v dalších dvou zápasech ještě větší smůlu. Vždyť proti Hoffenheimu měl trenér k dispozici pouze pět hráčů základní sestavy, zatímco patnáct jich mělo různé zdravotní problémy. Nelze se proto ani divit, že oba zápasy skončily pro Severočechy debaklem.

Jak se na českých mužstvech podepsala pandemie koronaviru?

Na rozdíl od soupeřů, v jejichž zemích se první liga hrála, tak v českých podmínkách se ani netrénovalo. Chyběla tedy rozehranost .a protože všichni tři čeští zástupci nemohli kvůli koronaviru nastoupit v obvyklých silných sestavách, tak navíc postrádali i sehranost, což se ve většině zápasů také negativně projevilo.

Nechyběly však ani hlasy, že bez ligy je možné se v klidu na evropského soupeře dobře připravit. Jaký je váš názor?

Za mých trenérských časů jsme denně trénovali a uprostřed týdne měli na programu přátelský zápas, který hráči vždy uvítali. Volné dny by měly vyhovovat jen hráčům, kteří léčí nějaké zranění nebo jsou nemocní.

Francouzi tepou Nice: Co chtějí dokázat, když prohrají s takovým českým týmem? Francouzi tepou Nice: Co chtějí dokázat, když prohrají s takovým českým týmem? Čtěte zde

Kdo se vám nejvíc líbil individuálně?

Jednoznačně sparťan Lukáš Juliš. Před časem svými výkony nijak neoslňoval, potom měl dva roky nemalé zdravotní problémy a hrozilo mu dokonce ukončení sportovní kariéry. Určitou dobu nemohl ani chodit a přiznal, že někdy bez pomoci nevstal sám z postele. A po jarním hostování v Olomouci začal doslova zářit, v lize se stal obávaným střelcem a po hattricku v Glasgow se mu už pomalu otevírají dveře do národního mužstva.

Jak mohlo dojít k tak výraznému obratu?

Daří se mu to, co dokázal David Lafata, který při útočných akcích vždy věděl, kde má stát.

Kdo z české trojice má největší šanci do jarních bojů?

Se šesti body Slavia a určitou naději si udržela i Sparta, která bude hrát s Celtikem i proti AC Milán na Letné. Avšak jakékoliv úvahy jsou zbytečné, protože v současné době se neví, co bude zítra, koho lze zařadit do mužstva a v jakém složení se představí soupeř.

A jak se vám líbí současný fotbal se všemi novinkami?

Tomáš Pospíchal byl známý svým legendárním výrokem, že fotbal nemá logiku. Mně však při jednom našem setkání řekl, že čím je starší, tak méně fotbalu rozumí, což se mi líbí víc. A to ještě nebylo v době současné počítačové techniky. Teď se hraje a po třech minutách se zjistí, že kdosi byl v centimetrovém ofsajdu, takže gól nemůže platit. Kdo ví, třeba přijde doba, kdy se fotbal bude hrát jen podle počítače.

Velký večer pražských S. Tak dokráčely Slavia i Sparta k cenným výhrám Velký večer pražských S. Tak dokráčely Slavia i Sparta k cenným výhrám Prohlédněte zde
reklama