reklama

Vrba: Plzeň nás zase srazila o několik schodů níž. V prosinci bych se ale rád usmíval

Pavel Vrba. Pavel Vrba. autor: Milan Kammermayer
Suverénní rozjezd Sparty do letošního ročníku Fortuna:Ligy skončil v sobotu večer v Plzni. Pět dní nato Letenské čeká vstup do základní skupiny Evropské ligy a v utkání na hřišti Bröndby bude muset tým Pavla Vrby opět obhajovat svou kvalitu. "Viktoria nám ukázala, jaké zápasy nás čekají v Evropské lize," prohlásil trenér před duelem v Kodani.

Letošní mistr dánské ligy je nyní až osmý, z deseti posledních zápasů vyhrál jediný - paradoxně nad silným Midtjyllandem. Bude pro vás jeho současná slabší forma výhodou?

Měl jsem možnost vidět Bröndby v několika zápasech a viděl jsem tým, který momentálně není v psychické pohodě. Nicméně proti Midtjyllandu dokázal vyhrát 2:0, i když zrovna nedominoval. Hráči byli důslední, trpěliví, proti rivalovi odvedli maximum. A takový průběh očekávám, i co se týká zápasu s námi.

Naopak Sparta rozjela ligu suverénně, jenže o víkendu přišla porážka v Plzni (2:3). Co se po sobotě změnilo směrem k pohárovému zápasu v Kodani?

Musíme si přiznat, že jsme dostali ránu. Plzeň byla lepší, vrátili jsme se o pár schodů níž. Byli jsme překvapeni její silou, my jsme na to špatně reagovali. Není dobře, že jsme takový zápas odehráli, že jsme prohráli, ale já věřím, že si z něj něco vezmeme.

Co konkrétně?

Viktoria nám ukázala, jaké zápasy nás nyní čekají. V Evropské lize narazíme na kvalitu srovnatelnou právě s Plzní, Slavií nebo s Jabloncem. Soutěž je přesně šitá pro nás, abychom si ověřili postupovou kvalitu.

Evropskou ligu začínáte venku, přitom poslední výkony na hřištích soupeřů nebyly z vaší strany optimální. Například duel ve Vídni, kde jste s Rapidem prohráli 1:2…

Rozdíl je v tom, že s Rapidem jsme hráli na dva zápasy - a po nich jste buď nahoře, nebo dole. Teď nás čeká utkání šest v nějakých třech měsících, ta doba je daleko delší. Soupeři, na které narazíme, jsou velmi silní - v čele s Lyonem, což je jednoznačný favorit skupiny. Víme, že každý zápas bude klíčový, a v každém chceme uhrát body.

Dáte si v Kodani extra pozor na defenzivu? Sice střílíte hodně branek, ale zase častokrát inkasujete.

Brno? Nechce se mi jezdit po D1, směje se Šádek. Nový majitel Plzně je prý blízko Brno? Nechce se mi jezdit po D1, směje se Šádek. Nový majitel Plzně je prý blízko Čtěte zde

Všichni víte, že od začátku sezony jsme měli větší počet zraněných hráčů, někteří přijeli z reprezentace se zdravotními problémy a dali se do pořádku až v posledních dnech. Je ale pravda, že zatím jsme v lize dominovali, soupeře jsme přehrávali, ale Plzeň naši obranu prověřila jako žádné ligové mužstvo před ní. Pro nás je to zvednutý prst, museli jsme se vzpamatovat a říct si: Pánové, nejde jen o nacvičování ofenzivy, musíme se vrátit k základním věcem. Když jsme do Sparty přišli, chtěli jsme hráčům vtloukat do hlav, že chceme být dominantní, ale Plzeň nás za to trestala. Sice jsme měli větší držení míče, ale v rozhodujících momentech, ve finální fázi jsme lepší nebyli. 

Když mluvíte o marodech, už budete mít k dispozici Bořka Dočkala?

Asi třetí den se už připravuje bez omezení. Je to hráč, který pro nás hodně znamená, na hřišti i mimo něj. Jestli nastoupí, uvidíme podle vývoje zápasu a především po dnešním (středečním) tréninku. 

Od vašich slavných výher v roli kouče Plzně uplynulo už několik let. Je i vaší osobní motivací opět si zvýšit kredit na evropské scéně?

Podstatné je, aby bylo úspěšné mužstvo. Abychom byli v prosinci spokojení. Na tiskovce po posledním zápase chci být usměvavý, když vy novináři nemáte rádi, když se na vás mračím. 

reklama