1:1
SK Slavia Praha
42. Tomasov
18. Ngadeu

Dobrý den, vítejte u online přenosu z utkání Evropské ligy mezi kazašskou Astanou a pražskou Slavií. Duel skupiny A začne ve čtvrtek 5. října v 17:00.

Další utkání úřadujícího českého šampiona v evropských pohárech je tady. Slavia hraje základní skupinu Evropské ligy poprvé po osmi letech a začala domácí výhrou nad Tel-Avivem. Ve druhém zápase změří síly s kazašskou Astanou, a to na umělé trávě účastníky Ligy mistrů z před dvou let. Astana má na kontě porážku na hřišti Villarrealu, zápas se Slavií ale slibuje vyrovnanou podívanou s rovnovážnými šancemi pro obě mužstva. Utkání začíná v 17:00.

EL, Slavia-Maccabi: Jaromír Zmrhal - Tal Ben Haim
EL, Slavia-Maccabi: Jaromír Zmrhal - Tal Ben Haim | Foto: Milan Kammermayer

Základní sestava Astany:

Erič (C) - Bejsebekov, Šitov, Postnikov, Logviněnko, Šomko - Tomasov, Majeuski, Mužikov, Twumasi - Kabananga. Trenér: Stanimir Stoilov.

Náhradníci: Mokin - Tagybergen, Šajchov, Malij, Murtazajev, Prokopenko, Žakipbajev.

Základní sestava Slavie:

Kovář - Bořil, Jugas, Deli, Sobol - Ngadeu, Rotaň - Sýkora, Stoch, Zmrhal (C) - Necid. Trenér: Jaroslav Šilhavý.

Náhradníci: Laštůvka - Altintop, Van Buren, Škoda, Souček, Hromada, Frydrych.

FC Astana vznikl teprve v roce 2009 pod názvem Lokomotiv Astana a klub začal hrát domácí zápasy v moderní Astana Areně s kapacitou přes třicet tisíc míst a s umělým trávníkem. Toto hřiště využívá i kazašská reprezentace. Astana se rychle vyškrábala na vrchol domácí scény a v letech 2014, 2015 a 2016 získala tři mistrovské tituly v řadě. V Kazachstánu se hraje opačným systémem než u nás a ve druhé polovině soutěže je momentálně Astana druhá s dvoubodovou ztrátou na vedoucí Almaty. Oproti tomuto soupeři má však tři zápasy k dobru. V posledních dvou utkání v lize zdolala Astana Kaisar 4:1 a Taraz v poměru 2:0.

Mezinárodní mužstvo, v němž má své zastoupení DR Kongo, Chorvatsko, Rusko, Bělorusko nebo Ghana, v letošní sezoně bojovalo o Ligu mistrů. Ve druhém předkole vyřadila Astana lotyšskou Jurmalu a ve třetím Legii Varšava. Jenže v play-off jí vystavil stopku Celtic, který doma zvítězil 5:0 a v Kazachstánu prohrál 3:4. Astana si zahrála Ligu mistrů už před dvěma lety, ale ve skupině s Benfikou, Atlétikem a Galatasarayí obsadila čtvrté místo. Čtvrtá byla Astana i v základní skupině Evropské ligy v minulé sezoně, kde narazila na Olympiakos Pireus, APOEL a YB Bern. Letošní pouť skupinou zahájili svěřenci bulharského trenéra Stanimira Stoilova porážkou 1:3 ve Villarrealu.

Skupina A, čtvrtek 14. září, 19:00, Villarreal:

Villarreal - FC Astana 3:1 (1:0)

Branky: 16. Sansone, 75. Bakambu, 77. Čeryšev - 68. Logviněnko.

Diváci: 14 670.

Slávisté bojovali v Kazachstánu s aklimatizací a specifickými podmínkami.

Slavia si v roce 2007 po postupu přes Ajax Amsterdam naposled zahrála v základní skupině Ligy mistrů a o dva roky později se ještě probila do Evropské ligy. Jenže od té doby klub strádal, a dokonce se v české soutěži octl nedaleko sestupu. Situace se však změnila, přišel silný investor, okysličil se kádr a v minulé sezoně se sešívaní dočkali titulu. Přestože v nové sezoně v osmi zápasech ještě neprohráli, čtyři remízy je řadí až na třetí místo s odstupem osmi bodů za vedoucí Plzní. Slavia po prvním utkání v Evropské lize zvládla derby se Spartou (2:0), pohárové utkání s Třincem (5:1), ale naposled o víkendu ztratila remízou 1:1 ve Zlíně.

V minulé sezoně se ještě návrat slávistů do Evropy nekonal. V předkolech Evropské ligy sice vyřadili Levadii Tallinn a Rio Ave, ztroskotali však před skupinovou fázi na Anderlechtu. Letos chtěla Slavia zabojovat o Ligu mistrů, ale od počátku podávala na její scéně poněkud křečovité výkony. Na postup přes BATE Borisov to ještě s odřenýma ušima stačilo, avšak ze čtvrtého předkola vyšel jako vítěz APOEL. Na Slavii tak zbyla útěcha v podobě Evropské ligy, kterou začali svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého úspěšně. V Edenu zdolali Maccabi Tel-Aviv z Izraele 1:0.

Skupina A, čtvrtek 14. září, 19:00, Praha:

SK Slavia Praha - Maccabi Tel-Aviv 1:0 (1:0)

Branka: 12. Necid. Diváci: 13 035.

EL, Slavia-Maccabi: Tomáš Necid
EL, Slavia-Maccabi: Tomáš Necid | Foto: Milan Kammermayer

Astana doma v evropských pohárech neprohrála patnáctkrát za sebou.

Astana udělala oproti zápasu ve Villarrealu několik změn v sestavě. Od první minuty tentokrát nastoupí běloruský obránce Igor Šitov. Do základní sestavy se dostali i Chorvat Marin Tomasov a Junior Kabananga z DR Kongo. Na soupisce naopak chybí Bosňané Marin Aničič a Srdjan Grahovac, jenž byli minule v základu. Pouze na lavičku usedne Roman Murtazajev.

Slávisté nastupují znovu v brance s Kovářem, ovšem v obraně došlo k jedné změně oproti domácímu utkání s Maccabi. Jan Bořil nahradil v základu Michala Frydrycha, který bude na střídačce. Místo dvojice Jakub Hromada a Tomáš Souček nastoupí v Astaně Michael Ngadeu a Ruslan Rotaň. Záloha a Necid na hrotu jsou beze změny. Na lavičce náhradníků je pak místo nemocného Josefa Hušbauera Halil Altintop. Kvůli zranění scházejí slávistům ještě Per-Egil Flo, Danny, Muris Mešanovič a Dušan Švento.

LM, Slavia-BATE Borisov: Michael Ngadeu
LM, Slavia-BATE Borisov: Michael Ngadeu | Foto: Milan Kammermayer

Hlavním rozhodčím je Andreas Ekberg ze Švédska. Na čarách mu pomohou krajané Fredrik Nilsson a Stefan Hallberg. Fotbalisté s rozhodčími již nastoupili na trávník.

Zatímco Astana v evropských pohárech doma patnáctkrát v řadě neprohrála, Slavia zase venku nezvítězila od roku 2007 a památného utkání v Amsterdamu proti Ajaxu.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Zápas odstartoval a moc diváků si na moderní stadion cestu nenašlo. Astana hraje ve žlutých dresech, slávisté v kombinaci červené a bílé barvy. Domácí kombinují vzadu.

2.

Kabananga na útočné polovině faulován nebyl, zato domácí Mužikov zastavoval Sýkoru za hranicí pravidel. Slavia bude rozehrávat nebezpečnou standardní situaci zprava.

3.

Rotaňův nízký centr odklidila obrana Astany na rohový kop. Ten rozehráli hosté nakrátko, ale ani po dalším centru se do zakončení nedostali. Erič bude rozehrávat od vlastní branky.

4.

Bořil získal míč po chybě domácí obrany, střelou zpoza šestnáctky ale branku minul.

5.

Šitov hrající s obličejovou maskou už nezastihl přetažený balon z levé strany na hřišti. Napálil míč za bránu a Kovář bude vykopávat. Není to na začátek utkání žádné zběsilé tempo.

6.

Necid si s Bořilem dobře nerozuměl po vhazování, ale Astana balon dlouho nepodržela. Kazaši o něj zatím vždy rychle přicházejí. Sobol uklidnil hru přihrávkou na stopery.

7.

Sobol si poradil s nákopem Astany, ale po střetu Ngadeua s některým z domácích se hra nepřerušila. Kazašský mistr šance na náhlý útok nevyužil a drží balon na polovině hřiště.

8.

Po centru Bořila se Slavia ke střele nedostala, později vybojoval Rotaň v souboji se Šomkem aut. Bořil později tuto výhodu ještě znásobil, slávisté budou rozehrávat rohový kop.

9.

Roh pro branku Astany příliš nebezpečný nebyl. Hra se přesouvá na druhou polovinu.

10.

Kovář musel poprvé zasahovat proti pokusu Mužikova zpoza pokutového území. Nebyla to vůbec špatná střela, balon mířil k levé tyči, ale Kovář jej dokázal vyrazit na roh.

11.

Mužikov se prokličkoval po rohu středem hřiště a posunul míč na Kabanangu. Konžský útočník střílel a získal další roh. Slávisté totiž srazili balon za čáru a Kovář už jej nestihl.

12.

Astana nezahrozila ani z druhého rohového kopu a poté její obránce na půli docela prohnal Stoch. K míči se nejprve nedostal, ale Slavia jej získala o něco později.

13.

Třetí roh Slavie rozehrával Stoch a hledal Bořila na hranici velkého vápna. Obránce Pražanů měl napřaženo, ale míč před ním odhlavičkoval Ghaňan Twumasi.

14.

Sobol nenápadnou přihrávku zleva rozčísl astanskou obranu a Zmrhal mohl zakončovat. Míč ho spíše jen tak trefil, ale přesto nechybělo k prvnímu gólu zase tak mnoho.

16.

Stoch rozehrál přímý kop nakrátko s Delim, ale tomu se centr před branku vůbec nepovedl. Balon skončil v rukavicích Eriče, po jehož výkopu hrají znovu slávisté.

18.

Astana až příliš často fauluje a Slavia se tentokrát konečně dala na přímém kopu pořádně záležet. Sýkora poslal balon z pravé strany před branku a MICHAEL NGADEU nedal hlavou Eričovi šanci. Odrazil míč o zem a běžel se radovat - 0:1!

19.

Také Astana se na druhé straně dostala k nebezpečné standardní situaci a po střele Twumasiho přes zeď musel zasahovat Kovář. Výborným zákrokem vyrazil míč z horního rohu!

20.

Šitov pronikal po pravé straně, odrazil míč o Zmrhala a vybojoval další rohový kop.

21.

Sešívaní se po rohovém kopu Kazachů ubránili a Kovář si pohlídal také Kabanangovu hlavičku o něco později. Astana po inkasované brance přidala na tempu hry.

22.

Další obrovská šance Slavie, která už mohla v Kazachstánu vést o dvě branky. Po průniku z levé strany se k míči dostal Sýkora a v šestnáctce střílel do horní tyče! Velká škoda.

23.

Aktivní Sýkora pláchl po pravém křídle a dával míč před branku, jenže Logviněnko jej srazil na roh. Rozehrávka od praporku se bude opakovat, Necid si hledá místo před Eričem.

25.

Deli se dostával k balonu na rohu šestnáctky, ale vzhledem k tomu, že měl spoustu času a za ním byl ještě volný Stoch, nevyřešil situaci dobře. Hlavičkoval vedle branky.

26.

Sešívaní zůstávají i po vstřelené brance velmi aktivní, což je rozhodně pozitivním faktem. Sýkora se Stochem budou rozehrávat další standardní situaci.

27.

Ou, to je smůla! Přímého kopu se nakonec chopil Stoch a z uctivé vzdálenosti napálil balon přes zeď přímo na břevno. Tohle by rozhodně aspirovalo na gól kola! Krásná rána.

27.

Serikzan Mužikov (AST) uviděl žlutou kartu za faul proti Rotaňovi.

29.

Astana je jako opařená. Po faulu na Rotaně se sice zvládla v pohodě ubránit, ale dopředu už poměrně dlouho nic předvedla. Obrana Slavie hraje zatím velmi pozorně.

30.

Sýkora počkal v protiútoku po pravé straně na Bořila a přihrál mu do tandemu. Centr Bořila už před branku neprošel, slávisté budou aspoň rozehrávat další rohový kop.

31.

Jugas hlavičkoval po centru Sýkory mimo, nicméně balon byl ještě tečován domácími. Stoch obstará rozehrávku rohového kopu z opačné strany.

32.

Erič vyboxoval míč dopředu a Sobol zastavil brejk Astany faulem. O něco později stáhl Jakub Jugas (SLA) Kabanangu a po zásluze obdržel žlutou kartu.

33.

Twumasiho střela zpoza šestnáctky Kováře příliš nepotrápila, zkušený brankář udržel míč v náručí. Postupným útokem se slávisté posouvají na útočnou polovinu.

34.

Slavia se usadila před šestnáctkou a kombinuje ze strany na stranu.

35.

Zčistajasna se v gólové šanci zjevil Chorvat Tomasov. Kabananga skvěle odcentroval z levé strany a Tomasov střílel v šestnáctce z voleje těsně vedle. Tady by byl Kovář bez šance!

37.

Sýkora pronikl po pravé straně a dával míč do šestnáctky. Zamýšlel přípravu na střelu pro Zmrhala, ale míč prošel až na Stocha, kterého vychytal Erič. Šance teď střídá šanci.

38.

Logviněnko rozehrál doleva na Šomka, a ten posouval míč na Twumasiho. Bořil Ghaňana fauloval a Astana bude kopat sedm minut před přestávkou přímý kop z levé strany.

39.

Jan Bořil (SLA) uviděl za nedovolený zákrok proti Twumasimu žlutou kartu. Kovář se pak vydal pro centrovaný míč a vyboxoval jej z vápna. Astana rozehrává zezadu.

41.

Závěr prvního poločasu se odehrává v režii domácího celku. Astana přežila obrovské šance Slavie a před přestávkou se ještě pokouší o vyrovnání.

42.

Tlak Astany sílil a nakonec domácí vytěžili vyrovnávací branku. Zpoza šestnáctky napřáhl ke střele Kabananga a Kovář vyrazil jeho povedený pokus jen před sebe. Balon si našel MARIN TOMASOV, svou druhou příležitostí už nepohrdl a poslal míč k tyči - 1:1!

44.

Astana se do vápna nedostala a vzápětí se provinila faulem proti Ngadeuovi.

45.

Střílený centr Šitova zamířil přímo na Kováře a brankář Slavie jej chytil do koše. Slavia dohrává první poločas na vlastní polovině, po slibném začátku je to velká škoda.

45.

První poločas skončil.

Druhý poločas začne přibližně v 18:01.

Slavia vstoupila do zápasu aktivněji než Astana a v osmnácté minutě otevřel skóre po centru Sýkory Ngadeu. Kamerunský záložník překonal brankáře Eriče hlavou. Už o minutu později musel Kovář vyrážet ránu Twumasiho z přímého kopu. Za dalších pár minut střílel Sýkora v šestnáctce jen do břevna. Slávistický tlak připomněl i Stoch, jenž označkoval horní tyč ranou z velké dálky. Závěr první půle už byl v režii Astany. Tomasov střílel po centru Kabanangy vedle, na druhé straně vychytal Stocha gólman. Domácím se nakonec vyrovnat podařilo. Střelu Postnikova dorazil za Kováře pohotový Tomasov. Slavia mohla vést o dvě nebo tři branky, ale půjde do druhého poločasu za stavu 1:1.

Na bod je to rozehrané, ale Slavia může pomýšlet rozhodně i na vítězství.

46.

Kabananga si dělal prostor na pravé straně, ale byl odstaven Delim. Obránce Slavie to podle rozhodčího provedl v souladu s pravidly, ačkoliv se to domácím fanouškům nelíbí.

47.

Sobol se na levé straně parádně zbavil obránce a odcentroval, ale Postnikov dokázal míč odhlavičkovat ze šestnáctky. Kabananga byl opět na útočné půlce čistě obrán o balon.

48.

Astana rozehrála autové vhazování na polovině hřiště a okamžitě přesunula hru dopředu. Tomasova nejprve zastavil Sobol, ale následně od něho dostal jesle a situaci musel hasit Deli.

49.

Necid zatím v zápase vůbec není vidět a změnit to mohl po obloučku Stocha. Posouval míč na Sýkoru, který se ale do zakončení nakonec neprotlačil.

50.

Sobol měl po centru Šomka velké starosti s Tomasovem, ale zvládl nebezpečí odvrátit. Astana může pokračovat v kombinaci okolo pokutového území.

52.

Necid nezískal míč po nákopu z obranné poloviny Slavie a Astana mohla jít dopředu. Na půlce se však neprosadil ani Tomasov, rozhodně nejaktivnější hráč posledních minut.

53.

Bořil posunul míč na hranici velkého vápna na Necida, a ten mohl střílet ze slibné pozice. Na poslední chvíli mu však pod nohy padl Šomko a čistým způsobem ránu zastavil.

54.

Ou, to byla šance! Twumasi rozehrál po faulu od Jugase centrem do vápna a po přiklepnutí od Šomka zakončoval Majeuski. Některý ze slávistů srazil ránu na rohový kop.

55.

Před brankou sešívaných teď bylo pořádné horko. Kovář si ale s nepříjemným centrem poradil a po dalším rohu pískal švédský rozhodčí útočný faul hráčů Astany.

56.

Astana nastoupila do druhého poločasu výborně, stejně jako první půli končila.

58.

Astana má stále územní převahu a přestože nemá tolik šancí, je v tuto chvíli nebezpečnější. Slávisté nedokážou podržet balon, nepovedlo se jim to ani po výkopu Kováře.

59.

Domácí fanoušci cítí ve vzduchu šanci a islandským způsobem povzbuzují Astanu. Po dalším výkopu od Kováře Necid znovu prohrál hlavičkový souboj.

61.

Ngadeuova odražená přihrávka skončila u Kováře, který ani teď nerozehraje nakrátko. Slavia jen nakopává dopředu. Sýkora si pomohl nedovoleným zákrokem proti Šomkovi.

62.

Trenér Šilhavý poprvé v zápase střídá. Místo Jaromíra Zmrhala nastupuje slovenský záložník Jakub Hromada. Kapitánskou pásku převzal Stoch.

63.

Eduard Sobol (SLA) má s bráněním Tomasova problémy a jako třetí ze čtyř bránících hráčů Slavie obdržel žlutou kartu. Navrch je tu přímý kop Twumasiho z dálky.

64.

Šomko hledal ve vápně Logviněnka, ale našel jen rukavice Kováře. Slavia se pokusila ohrozit Eriče, ale před Hromadou odvrátil Majeuski míč na roh.

65.

Brankář Erič musel po rohu Stocha do souboje s Necidem a balon se odrazil k Sýkorovi. Srbský gólman se rychle zorientoval, padl na zem a vyrazil nebezpečnou dorážku!

66.

Kabanangův centr skončil v boční síti. Kovář s rozehrávkou nespěchá.

67.

Sýkora odcentroval z pravé strany na Necida, ale ten v těžké pozici netrefil balon ideálně. Erič už pak k dorážce nikoho nepustil. Hra se ale konečně začíná vyrovnávat.

69.

Hraje se na polovině hřiště a ani jeden z týmů nemůže dostat balon pod kontrolu. Slávisté budou po nepřesnosti Astany vhazovat.

70.

Stoch šikovně pustil balon a Šitov jej ve skluzu odehrál do zámezí. Slavia znovu jen vhazuje, ale aspoň se jí definitivně podařilo otupit tlak Astany z úvodu druhého poločasu.

71.

Centr Tomasova na Kabanangu neprošel, stejně tak neuspěl ani Necid. Nevyšlo mu to ani napodruhé a Postnikov ho o balon připravil. Situace přitom vypadala pro Slavii nadějně.

72.

Žolík Milan Škoda nastupuje. Tomáši Necidovi se nepodařilo skórovat jako doma před dvěma týdny a utkání pro něho skončilo. Škoda přebírá pásku od Stocha.

73.

Míč zůstává v držení Astany, která kombinuje na polovině hřiště.

74.

Sobol vytáhl míč individuálně až na polovinu hřiště a Rotaň rozehrál na Sýkoru. Po jeho centru se k hlavičce dostal Škoda, nicméně branku Eriče neohrozil.

76.

Sýkora si skvěle poradil s jedním z protihráčů, ale pak nedokázal dobře přihrát na pár metrů. Naštěstí pro Slavii nevyšel Astaně nebezpečný protiútok a balon skončil u Kováře.

78.

Pěkným založením útoku se blýskli hráči Slavie, ale centr z pravé strany skončil v rukavicích brankáře Eriče. V posledních minutách se tempo hry zklidnilo, jako by oba týmy braly remízu.

79.

Twumasi oslovil vzdušnou přihrávkou Tomasova, a ten mu balon stejným způsobem vracel zpátky. Ghaňan už ale na balon nedosáhl a Kovář mohl zůstat v klidu.

80.

Astana bude střídat teprve poprvé, ale to až po vhazování Sobola.

81.

Kabananga se probil po levé straně, ale přetáhl centr až do zámezí. Teď už se střídat bude. Ze hřiště je stažen střelec Marin Tomasov, nastupuje Roman Murtazajev.

83.

Sobol uvolnil na polovině hřiště Škodu, a ten přihrával šajtlí doprava na Sýkoru. Bývalý hráč Liberce byl ale obsazený a k balonu se nedokázal protlačit.

85.

Rotaň si na půlce i s trochou štěstí poradil s dvěma hráči Astany a následně se nechal zezadu potáhnout Jevgenijem Postnikovem (AST). Jednoznačná žlutá karta.

86.

Stoch rozehrál přímý kop přes Bořila, po jehož centru hlavičkoval mimo Ngadeu. Slavia pak získala balon na polovině, ale přihrávka na Škodu postrádala přesnost.

87.

Střídání na obou stranách. Slavia střídá Jana Sýkoru za Micka van Burena, domácí vyměnili Serikzana Mužikova za Aschata Tagybergena.

89.

Dobíhají už poslední minuty regulérního hracího času. Slavia už střídat nemůže, Astaně zůstává jedna možnost. Po faulu Bořila na Kabanangu mají domácí standardní situaci.

90.

Kovář po centru Twumasiho míč raději vyrazil a Astana zůstala u míče. Postnikov později v zajímavé šanci hlavičkoval nad branku a sešívaní si oddechli. Kovář nepospíchá.

90+1.

Hlavní rozhodčí nastavuje ve druhém poločase tři minuty. Některý ze slávistů zůstal ležet na trávníku, a tak se v tuto chvíli nehraje. Nastavení bude rozhodně delší.

90+2.

Byl to Jugas, který se teď s ovázanou hlavou vrací zpět na hřiště. Stoch prostrčil míč na Sobola, jenž na levém křídle vybojoval roh. To je zajímavá šance v nastavení.

90+3.

Sešívaní rozehrál nakrátko a s centrem Sobola si obrana Astany poradila. Odražený balon pálil po bráně Hromada, jenže vysoko přestřelil.

90+4.

Twumasi si naběhl na oblouček Šomka, ale v souboji fauloval Kováře, který vyběhl z branky. Gólman Slavie má problém s ramenem a také on ušetřil nějaký čas na zemi.

90+5.

Už běží druhá minuta nad rámec původního nastavení. Slavia dohrává utkání na útočné polovině, ale ke střele už se nejspíš vůbec nedostane.

90+5.

Utkání právě skončilo.

Utkání končí remízou, která je nejspíš pro obě mužstva spravedlivá. V první půli sice slávisté trefili dvakrát horní tyčku, ale konec úvodního poločasu a začátek toho druhého zase patřil Astaně. Největší šanci domácích ve druhém dějství měl Majeuski, jehož ránu ale Slavia srazila na roh. Po rohu Stocha měl dobrou příležitost i Sýkora, toho však vychytal brankář Erič. V závěru už si oba týmy více hlídaly remízu.

Slavia se aktuálně posunula do čela tabulky skupiny A, ale Maccabi Tel-Aviv své utkání s Villarrealem teprve rozehraje. Čtyři body po dvou zápasech, to je každopádně dobrá bilance českého mistra.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký večer.