13. 3. 2016 20:12
Hokejisté Zlína se stali posledním čtvrtfinalistou play off extraligy. V něm narazí na Spartu, Liberec si zahraje proti Chomutovu.
Radost Zlína
Radost Zlína | Foto: Lukáš Filipec

Zlín - Hokejisté Zlína se stali posledním čtvrtfinalistou play off extraligy., když v rozhodujícím pátém zápase předkola porazili Třinec 3:2 v prodloužení. Utkání rozhodl v 61. minutě kapitán domácích Ondřej Veselý.

"Ani nevím, jak situace před rozhodující brankou vznikla. Bylo tam nějaké přečíslení, Ondráček mě krásně našel a přede mnou se otevřela celá branka. Musel jsem ji prostě trefit. Jsem šťastný, že se mi podařilo dát tak důležitý gól," popsal rozhodující situaci celé série Veselý.

O semifinále si zahrají Berani se Spartou, šampion základní části Liberec půjde proti Chomutovu, který již v pátek vyřadil Kometu.

Ve skupině o udržení sice Vítkovic prohrály ve třetím kole skupiny o umístění s Pardubicemi 1:2 po samostatných nájezdech, přesto získaly jistotu účasti mezi elitou i pro příští sezonu. O tom, kdo doprovodí Karlovy Vary do baráže, se tedy rozhodne mezi Pardubicemi a Litvínovem, které nyní dělí tři body.

Oceláři se dostali do vedení 2:0

V sestavě Zlína se oproti poslednímu duelu objevili útočníci Štumpf se Šťastným, kteří nahradili Okála a Čecha. Třinec sáhl k jediné změně, ve středu čtvrtého útoku se objevil Kovařčík místo Plíhala.

V oboustranně rychlém úvodu převládala na obou stranách pozorná defenzíva. Oceláři do své hry zařadili i nebezpečné rychlé protiútoky a poněkud zakřiknutější Berany zachraňoval brankář Kašík.

Nervozita domácích hokejistů se projevila při první přesilovce, v níž nepřesně kombinovali a nedostali se k solidnímu zakončení. Naopak při stejné výhodě si Třinec počínal mnohem aktivněji a dvě sekundy před koncem trestu vyloučeného Veselého skóroval po Pechancově přihrávce střelou od modré čáry obránce Nosek.

V úvodu druhé třetiny se útočník Ocelářů Kindl protáhl okolo domácího obránce Řezníčka a přidal druhou branku. Na nepříznivý vývoj Berani zareagovali velmi rychle, přesně za půl minuty na dělovku obránce Marušáka, kterou ještě tečoval Štumpf, nestačil brankář Hamerlík reagovat. Branku potvrdila definitivně až komunikace s rozhodčím u videa.

Snížení Zlín nakoplo

Kontaktní gól Zlín vyburcoval k vyšším obrátkám a získání převahy. Ve 34. minutě pouhou vteřinu po skončení přesilovky se nejlepší střelec play off Holík proháčkoval okolo třineckého obránce Milana Doudery a přesnou střelou pod horní tyčku vyrovnal. Holík skóroval v pátém zápase popáté.

"Dostal jsem se k puku. Hráči soupeře propadli a já jel do branky. Nejdříve jsem chtěl nahrávat, ale soupeř polehal. Trefil jsem to," řekl Holík o své dnešní důležité vyrovnávací brance. "Bohužel jsme neudrželi dvoubrankový náskok. Byl to klasická ukázka, jak dokáže být sport krutý. Dnes Zlín nebyl lepší, ale šťastnější," konstatoval trenér Třince René Mucha.

Také ve třetí třetině měli Berani hru více pod kontrolou. Tlačili se důrazněji před branku soupeře, častěji zakončovali. Šťastný nastřelil tyčku, další slibnou šanci neproměnil Bukarts. Oceláři po získání kotouče hrozili protiútoky, Kašíka většinou prověřovali jen střelami z větší vzdálenosti. V 57. minutě mohl sérii rozhodnout třinecký Tybor, jenž ale po sólovém nájezdu nepřekonal zlínského brankáře.

V prodloužení kryl po třiceti sekundách Kašík nebezpečnou střelu Tybora. Z protiútoku po přihrávce Ondráčka posunul Zlín do čtvrtfinále gól Veselého."Musel jsem být připraven na Ondráčkovu střelu. On ale ještě přihrál volnému Veselému. Soupeř to sehrál skvěle. Bohužel jsme neměli pustit dvoubrankový náskok," smutnil brankář Třince Hamerlík.

Celá série byla vyrovnaná, třikrát se nerozhodlo v normální hracím čase a všechna utkání skončila rozdílem jednoho gólu. "Ve čtyřech zápasech z pěti prohrál ten, kdo dal první gól. Snažili jsme se o úvodní tlak, dostali jsme branku v oslabení. Třinec hrál velmi dobře v ofenzívě i v defenzívě," poznamenal kouč domácích Rostislav Vlach, který už vyhlíží čtvrtfinálovou sérii se Spartou, která začne ve středu.

"Sparta s Libercem jsou asi momentálně nejsilnější mužstva extraligy a jsou favoritem. Pro nás to budou zápasy, v nichž můžeme překvapit a Spartu potrápit. I když jsme dnes hráli část zápasu na tři útoky, tak síly mít budeme. Kluci si odpočinou a je lepší hrát zápasy, než jen trénovat," řekl Vlach.

Vítkovicím stačil bod

Hosté se v Ostravě představili s brankářem Kopřivou, který tentokrát dostal přednost před Maxwellem. A Kopřiva také jako první inkasoval, když jej v 7. minutě překvapil bezprostředně po buly Kucsera.

O minutu později mohl přidat další gól Patrik Zdráhal, Kopřivu však neprostřelil. Při Štajnochově vyloučení se poté neprosadil ani Sloboda. Pardubice byly střelecky aktivnější, Bartošák ve vítkovické brance však všechny situace v první třetině vyřešil.

Vyrovnání se hosté dočkali po přestávce. Ani druhou přesilovou hru sice nevyužili, po jejím skončení však Bartošáka překonal po Cetkovského přihrávce Poulíček. O minutu později mohl Východočechy posunout do vedení Rapáč, Bartošáka však překonat nedokázal. Za domácí odpověděl Olesz, svoji gólovou bilanci však nejlepší střelec Vítkovic nerozšířil.

Oba brankáři duelu kralovali i ve třetí třetině. V 45. minutě se do slibné příležitosti dostával Rapáč, nedokázal však ideálně zakončit. Téměř pět tisíc diváků sledovalo i poté vyrovnaný boj, který mohli hosté rozhodnout při Klokově vyloučení. Ani třetí menší trest Vítkovic však nepotrestali.

Základní hrací doba tak vítěze neurčila. V nastavené pětiminutovce byli aktivnější hosté, největší šanci však měl domácí Hlinka, který se ocitl sám před Kopřivou. Ani on však duel nerozhodl. O zisku druhého bodu nakonec rozhodly samostatné nájezdy, ve kterých se prosadil jen obránce Štajnoch. Pardubice tak vyhrály 2:1.

3. kolo skupiny o umístění v hokejové extralize:

HC Vítkovice Steel - HC Dynamo Pardubice 1:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Kucsera (Kolouch) - 31. Poulíček (Cetkovský, Kaut), rozhodující nájezd Štajnoch. Rozhodčí: Polák, Hejduk - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:2, navíc Štajnoch (Pardubice) 10 min. Bez využití. Diváci: 4672.

Vítkovice: Bartošák - Čerešňák, Kovář, Sloboda, Klok, Štencel, Philipp - Olesz, M. Hlinka, P. Kafka - Strapáč, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Balán, Hovorka - Szturc, Maliník, E. Němec. Trenéři: Svozil a Petr.

Pardubice: M. Kopřiva - Štajnoch, Gregorc, Ščotka, Čáslava, Bokroš, L. Havlík, J. Zdráhal - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Moňa, Nahodil, Orsava - Rapáč, Tomášek, M. Beran - Cetkovský, Kaut, Poulíček - Moučka. Trenéři: Draisaitl a Potajčuk.

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 2:3 (2:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Huna (Koblasa), 14. Skuhravý (Bartek) - 5. Kubát (Gerhát), 7. Hübl, 59. Duda (T. Pavelka, Lukeš). Rozhodčí: Pavlovič, Pešina - Pešek, D. Jelínek. Vyloučení: 10:5. Využití: 1:2. Diváci: 2584.

Karlovy Vary: Závorka - J. Tomeček, Bičánek, Sičák, M. Rohan, Benák, Baránek - Huna, Skuhravý, Vachovec - Bartek, Kůs, T. Rohan - J. Svoboda, Marosz, Koblasa - V. Tomeček, Vrána, Gorčík. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, K. Černý, Frolo - Gerhát, Hübl, Lukeš - Duda, R. Hanzl, M. Hořava - Martynek, Piroš, Trávníček - Jurčík, Válek, T. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Předkolo play off hokejové extraligy - 5. zápas:

PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Štumpf (Marušák, Roman Vlach), 34. P. Holík (Žižka, Matějíček), 61. O. Veselý (Ondráček, Roman Vlach) - 12. Nosek (Pechanec, Tybor), 25. Kindl (Adamský, Polanský). Rozhodčí: Hodek, Fraňo - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:3, navíc Svačina (Třinec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 6357. Konečný stav série: 3:2.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Urbanec, Řezníček - Bukarts, P. Holík, Říčka - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, Kubiš - Ondráček, Fořt, Maruna. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Repe, Nosek, Jank, Slovák, M. Doudera, L. Doudera - Dravecký, Kopecký, Tybor - Kanko, Pechanec, Svačina - Kindl, Polanský, Adamský - Rákos, Kovařčík, Matuš. Trenéři: Dopita a Mucha.