Fanoušci uspěli, registr bude jen pro chuligány

ČTK ČTK
30. 7. 2015 12:21
Fotbalová asociace ČR v rámci boje s násilnostmi na fotbale ustoupila od vytvoření plošné databáze fanoušků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Fotbalová asociace ČR v rámci boje s násilnostmi na fotbale ustoupila od vytvoření plošné databáze fanoušků a na stadionech zavede kamerové systémy, bez kterých kluby od příští sezony nedostanou potřebnou licenci. Informovali o tom dnes předseda FAČR Miroslav Pelta a ministr vnitra Milan Chovanec.

"Osobně jsem byl pro plošnou registraci všech fanoušků, ale snad poprvé v historii ligy se kluby sjednotily a rozhodly, že chtějí registr jen pro potížisty a ne slušné lidi," řekl na tiskové konferenci Pelta. "Jsem rád, že registrace nebude, protože by fotbalu pouze uškodila. Většina fanoušků je slušných a akorát bychom je ze stadionů vyhnali. Posunuli jsme se k trestání potížistů a ne toho zbytku," uvedl Chovanec.

FAČR s ministerstvem vnitra úzce spolupracuje od loňského utkání Ostravy se Spartou, které po poločasové přestávce na dvacet minut narušilo řádění výtržníků na tribunách. Baník za to od disciplinární komise dostal pokutu 300 tisíc korun a podmíněný trest uzavření hlediště na Bazalech na dva zápasy.

Vzniknou seznamy problémových fanoušků

Před rokem proto vznikla pracovní skupina, která měla za úkol vypracovat opatření pro boj s násilnostmi na stadionech. Původně měla vzniknout databáze všech fanoušků, proti tomu se ale teď postavily kluby. Vytvoří se pouze seznamy problémových chuligánů a na stadionech budou zavedeny kamerové systémy.

"Postoj klubů mě překvapil, ale nakonec jsem rád, že jsme po zápase Ostravy se Spartou nejednali bezhlavě, protože by to jen uškodilo," uvedl Pelta. "Hodně lidí mi tehdy říkalo, že registr je jediná cesta, ale naštěstí na tom v České republice nejsme jako v Polsku, Maďarsku, ke kterým se teď přidává i Německo, což je neuvěřitelné, a můžeme si dovolit i jiné varianty, než je databáze všech fanoušků," prohlásil.

Kamerové systémy budou podle Pelty od příští sezony součástí licenčních podmínek a kdo je nebude mít, nebude moci hrát ligu. "Nechci říct, že jsme je teď do soutěže pustili jen tak, ale bereme to jako nultý ročník, protože v některých klubech to nebylo úplně stoprocentní," uvedl šéf asociace.

Policie by měla mluvit i do licencí

Řada klubů už na stadionech kamerové systémy má, ostatní si je musejí pořídit během následujícího roku. Náklady na jejich pořízení činí řádově miliony korun.

Pelta dnes také podepsal s policejním prezident Tomášem Tuhým dodatek k dohodě o zajištění bezpečnosti na fotbalových zápasech. K ní se navíc nově připojila i Ligová fotbalová asociace, která zastřešuje profesionální kluby. "Když jsme začali o bezpečnosti jednat, přišli na schůzku jen dva majitelé, ostatní poslali zástupce. Když ale zjistili, že to bereme vážně, tak postoj změnili," řekl Chovanec.

"Ještě bychom chtěli, aby kluby víc využívaly 'právo pána domu', protože pravidla návštěvy stadionů určuje vlastník," připomněl ministr, že kluby mohou problémovým příznivcům zakázat vstup na stadiony a také vytvořit databázi takto potrestaných jedinců. "Dále bychom také chtěli, aby policie měla výrazné slovo při udělování licencí klubům. Aby její názor nebyl jen doporučující, ale aby byl závazný," prohlásil Chovanec.

 

Právě se děje

Další zprávy