reklama

Fenin po návratu věří, že bude silnější než dřív

Martin Fenin Martin Fenin autor: Reuters
Bývalý reprezentant se vyléčil z depresí

Chotěbuz/Praha - Martin Fenin si v pondělí užil ovace zaplněných tribun, na kterých nechyběli ani jeho dojatí rodiče.

Fotbalový útočník druholigového německého celku Energie Chotěbuz po více než pěti těžkých měsících, kdy se léčil z psychických potíží a depresí, zažil emotivní návrat na profesionální scénu.

Fenin doufá, že duelem proti Fortuně Düsseldorf udělal tečku za složitým obdobím, které loni v říjnu vyvrcholilo pádem z okna a krvácením do mozku.

Čtěte také:
Z depresí se léčící Fenin v Německu už znovu trénuje
Fenin vypadl z okna. Fotbalista nezvládl boj s depresí
Vážné zranění Fenina. Má na mozku krevní sraženinu

"Všechno za mnou ještě samozřejmě není, ale naučil jsem se spoustu věcí. A doufám, že teď budu ještě silnější než dřív," řekl Fenin novinářům po utkání s Düsseldorfem.

"Dělal jsem všechno, abych zase hrál. Jsem moc rád, že jsem se zápasu zase dočkal. Dá se říci, že to, co se nyní děje, už není jen sen," uvedl čtyřiadvacetiletý forvard.

"Nikdo se mnou už nepočítal, kromě mé rodiny"

Jindy by to byl asi jen tuctový druholigový zápas, ale duel Chotěbuzi s Düsseldorfem byl kvůli Feninově comebacku ostře sledovanou záležitostí. Fenin nehrál ostrý zápas od prvního října loňského roku, kdy nastoupil proti St. Pauli.

Pak si vicemistr světa z roku 2007, který měl před lety báječně nastartovanou kariéru, sáhl na úplné dno, když se léčil z depresí.

"Byl jsem dole. Nikdo se mnou už nepočítal, kromě mé rodiny," připomněl Fenin, že po dramatickém pádu z okna hotelového pokoje, kterým jeho osobní problémy vyvrcholily, byl ve fotbalovém světě téměř na odpis.

V pondělí naskočil do hry už ve 39. minutě, když střídal zraněného spoluhráče. Diváci jeho příchod na hřiště ocenili bouřlivými ovacemi, spoluhráči mu prý na lavičce dodávali kuráž a povzbuzovali ho, ať si utkání užije.

Fenin tak možná symbolicky otevřel druhou část své kariéry. Všechno z hlediště s napětím sledovali Feninovi rodiče.

"Rád bych klubu podporu splácel góly a výkony"

Sám Fenin si takového přijetí na stadionu hodně považoval.

"Nejde hrát, aniž bych nebyl pod tlakem. Mám odpovědnost k týmu a fanouškům. To, jak za mnou stáli, bych teď rád splácel svými góly a výkony," přál si Fenin, kterého mrzelo při obnovené premiéře jen to, že Chotěbuz s Düsseldorfem remizovala 1:1.

Nevymaní se tak z pozic ve druhé polovině tabulky. "Takové zápasy musíme vyhrávat," litoval Fenin poté, co hosté, kteří bojují o postup do bundesligy, vyrovnali deset minut před koncem.

Trenér Rudi Bommer nevyloučil, že Fenin se postupně dočká většího vytížení. Kouč prý možná Fenina nasadí v příštím utkání do základní sestavy. "Záleží na tom, jak se bude cítit a jak bude vypadat v tréninku," uvedl Bommer.

reklama