reklama

Fergie děkuje Arsénovi. Van Persie vystřílel Ďáblům titul

Robin Van Persie vystřílel Manchesteru United dvacátý ligový titul. Robin Van Persie vystřílel Manchesteru United dvacátý ligový titul. autor: Reuters
Osm let čekal Robin van Persie v Arsenalu na velkou trofej marně, v Manchesteru se jí dočkal hned v prvním roce.

Praha - Osm dlouhých let nosil Robin van Persie hrdě dres londýnského Arsenalu. Sázel góly jako na běžícím pásu, za svůj tým bojoval jako lev, v závěru angažmá si navlékal kapitánskou pásku, cenné trofeje v dresu Kanonýrů se však nizozemský kanonýr nedočkal. Právě proto řekl v létě 2012 "a dost!" a vyslyšel nabídku jednoho z největších rivalů londýnského klubu.

Kontroverzní přestup do Manchesteru United vyvolal divoké vášně mezi fanoušky, Van Persie si ale stál za svým. "Mým snem je vyhrávat trofeje," omlouval se příznivcům Gunners dnes devětadvacetiletý fotbalista. Omlouvat se ale nemusel, protože Arsenal by bez něho paběrkoval ještě mnohem více. Statistika hovoří za vše: 194 zápasů, 96 vstřelených branek.

Van Persie: Musel jsem čekat strašně dlouho

Po osmi letech beznaděje zaviněné z velké části příliš skromnou přestupovou politikou Arséna Wengera, oblékl dres Rudých ďáblů a od samého počátku si svědomitě plnil jeden velký sen. V pondělí večer jej dokonal hattrickem do sítě Aston Villy a završil svůj neobyčejný příběh. Hned ve své první sezoně dovedl (zatím) čtyřiadvaceti góly Manchester United k mistrovskému titulu. 

"Jsem neskonale šťastný, ale celé je to tak moc zvláštní. Na svůj první titul jsem musel čekat strašně dlouho," uvedl nizozemský útočník po pondělním rozhodujícím zápase.

Fergie: Wenger měl pravdu, Robin byl ještě lepší

Manažer Red Devils sir Alex Ferguson neskrýval své nadšení z Van Persieho příspěvku k jubilejnímu dvacátému titulu United. "Robin byl neuvěřitelný, jeho forma od začátku sezony byla fascinující. Měl své slabší období, ale to má každý střelec. On se z něj dokázal strašně rychle dostat," klaněl se legendární kouč svému novému hrdinovi, jehož útočné schopnosti přirovnal k jiné legendě United, Ericu Cantonovi.

A na dálku svým způsobem poděkoval kouči Arsenalu Arsénu Wengerovi, který v létě Van Persieho do Manchesteru pustil. "Už loni hrál famózně, ale když jsme udělali ten obchod, řekl mi Wenger, že letos bude ještě lepší, než předpokládám. A měl pravdu," vyprávěl po zápase s Aston Villou Ferguson, který z lavičky dovedl MU ke třinácti primátům z dvaceti.

Rooney se musí spokojit s rolí útočné dvojky

Van Persie vstřelil v sezoně dva hattricky a celkem nasázel téměř třetinu všech branek, které United v Premier League vsítili. Nizozemec se ve slavném klubu stal ihned ofenzivní jedničkou.

Považte sami, Wayne Rooney vstřelil ve srovnání s van Persiem "pouhých" dvanáct gólů. Další útočník Javier Hernandez jen osm. Tým z Old Trafford se tak především díky odchovanci Feyenoordu Rotterdam po roce vrátil na anglický trůn, kde vystřídal městského rivala City. 

Druhá trefa? Pro Fergusona gól století

Především druhý gól Van Persieho proti Aston Ville byl výtečnou ukázkou jeho nevšedních technických a střeleckých schopností. Dlouhý pas Rooneyho si Holanďan nechal přeletět přes hlavu a svou kouzelnou levačkou jej z voleje napálil přesně k tyči. Pro Fergusona jeden z nejhezčích gólů, jaké kdy viděl.

"Pro mě to byl gól století. Bylo to zázračné. Ta technika kopu a perfektní načasování. Byla to velkolepá střela," rozplýval se Fergie. Van Persie trefu hodnotil poměrně stručně: "Jeden z mých nejlepších gólů."

Obchod za 22 milionů liber se zkrátka starému lišákovi Fergusonovi navýsost povedl. Zúročil se hned v první sezoně. Van Persiemu bude v létě třicet let, takže má před sebou ještě několik možná ještě úspěšnějších roků. 

reklama