reklama

FIFA do Nigérie: Hrajte fotbal, nebo přijde tvrdý trest

Plačící brankář Nigérie Victor Enyeama Plačící brankář Nigérie Victor Enyeama autor: Sport
Prezident Nigérie musí vzít zpět zrušení reprezentace

Johannesburg - Mezinárodní fotbalová federace FIFA dala Nigérii ultimátum. Prezident Goodluck Jonathan musí do pondělního večera vzít zpět zákaz účasti nigerijských fotbalistů v mezistátních soutěžích, který vyhlásil po neúspěchu týmu na mistrovství světa.

Pokud tak neučiní, budou od FIFA následovat tvrdé sankce. Uvedl to generální sekretář FIFA Jerome Valcke.

"Nigérie zašla hodně daleko. Jestli do 48 hodin nezmění svůj postoj, bude vyloučena z FIFA," prohlásil Valcke předtím, než FIFA prodloužila ultimátum do pondělí 18:00.

Čtěte také:
Nigérijský prezident: Na 2 roky ruším fotbalovou repre
Francii hrozí vyloučení z FIFA. Kvůli Sarkozymu a spol
Blatter neuspěl. Domenech byl na koberečku v parlamentu

"Nemůžeme nechat rozhodovat vládu o tom, zda má jejich fotbalový tým právo startovat na mezinárodních akcích," dodal.

FIFA se dlouhodobě staví proti vměšování politiků do dění v národních fotbalových federacích.

V pondělí například pohrozila Francii, že její reprezentaci vyřadí ze soutěží a její kluby z pohárů, pokud se tamní parlament a prezident Nicolas Sarkozy nepřestanou vměšovat do záležitostí národního mužstva.

Daleko větším prohřeškem proti pravidlům FIFA je však počínání nigerijského prezidenta Jonathana, který ve středu zakázal reprezentačnímu týmu po vyřazení v základní části MS účastnit se v dalších dvou letech veškerých mezinárodních akcí.

Chce tak zajistit čas na důkladnou reorganizaci nigerijského fotbalu. "Pan prezident rozhodl o okamžitém stažení reprezentačního týmu z mezinárodního fotbalu," uvedl ve středu prezidentův poradce Ima Niboro.

"Orli" na MS podlehli Argentině i Řecku a remizovali s Jižní Koreou. Nigérie čeká na výhru na mistrovství světa od roku 1998.

reklama