reklama

FIFA rozhodne, kdo nahradí Blattera. Prezidentem chce být princ i sekretář

Delegáti z 209  členských zemí FIFA rozhodnou v pátek o novém prvním muži světového fotbalu. Delegáti z 209 členských zemí FIFA rozhodnou v pátek o novém prvním muži světového fotbalu. autor: Reuters
Delegáti z 209 členských zemí FIFA rozhodnou v pátek o novém prvním muži světového fotbalu. Největšími favority jsou bahrajnský šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa a generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

Curych - V pátek se bude rozhodovat o další budoucnosti Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Na programu je mimořádný kongres v Curychu, který má rozhodnout o reformách organizace zmítané korupcí a také o novém prezidentovi po Seppu Blatterovi, který světovému fotbalu vládl od roku 1998.

Hlavními favority do role lídra "nové" FIFA jsou bahrajnský šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa, který vede asijský fotbal, a generální sekretář UEFA Gianni Infantino. Ten se stal lídrem evropské kandidatury poté, co šéf UEFA Michel Platini dostal spolu s Blatterem zákaz působení ve fotbale kvůli netransparentní odměně.

O funkci prezidenta FIFA se ucházejí také jordánský princ Alí bin Husajn, který s Blatterem prohrál na loňském kongresu, bývalý blízký Blatterův spolupracovník Jérome Champagne a jihoafrický obchodník Tokyo Sexwale. Těm se však příliš velké šance nedávají.

Rozhodovat bude 207 delegátů z jednotlivých členských zemí. Zástupci Kuvajtu a Indonésie jsou suspendováni. Infantino se v minulých týdnech nechal slyšet, že vedle Evropy (53 hlasů) má i podporu amerického kontinentu (35 a 10 hlasů). Naopak za Salmánem stojí Asie (44 hlasů) a zřejmě i Afrika (54 hlasů).

To z nich dělá rovnocenné soupeře a rozhodující tak pravděpodobně budou hlasy z Oceánie (11 hlasů). Aby byl jeden z kandidátů zvolen v prvním kole, musí dostat dvě třetiny hlasů (138). Ve druhém kole mu pak stačí nadpoloviční většina, tedy 105 hlasů.

Rozdělení hlasů delegátů FIFA:

Češi zřejmě podpoří Infantina

Fotbalová asociace ČR zatím závazně neoznámila, komu dá svůj hlas. Rozhodovat se bude až na základě dnešních jednání na kongresu UEFA. Očekává se, že předseda Miroslav Pelta dá hlas tomu, za koho se postaví Evropa, což velmi pravděpodobně bude Infantino, pokud bude mít reálnou šanci na zvolení.

"Nějaký obrázek politické situace máme, snažíme si prověřovat programy jednotlivých kandidátů. Čekáme na kongres UEFA, jak se vyjádří ohledně svého kandidáta," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. "My vždy respektujeme názor většiny na UEFA," dodal Pelta, který jednal s Infantinem i Salmánem.

"Infantino má velké zkušenosti s administrativou. Zná, jak tam vše funguje. Toho by mohl využít. Salmán je zas dobrý politik, má zkušenosti z asijské části a je propojený s Afrikou," vyjmenoval přednosti obou kandidátů Řepka. "Oba jsou také pro rozšíření mistrovství světa na 40 účastníků," dodal.

Podle Pelty je možné, že oba hlavní kandidáti uzavřou dohodu. "Situace je teď ale nepřehledná. Dříve existovaly dohody mezi Evropou a Asií, po trestu pro pana Platiniho se však situace změnila a dochází k třenicím. Věřím však, že v den volby bude jasno. Jde o tak důležitou volbu, že si neumím si představit, že by se do toho šlo naostro. Když Evropa nezíská post prezidenta, tak myslím, že alespoň generálního sekretáře," prohlásil Pelta.

FIFA stále bojuje s korupcí

Volba nového prezidenta je o to důležitější, že od loňského kongresu se FIFA potýká s rozsáhlou korupční aférou, kterou započalo zatýkání vysokých funkcionářů právě během kongresu v Curychu. V důsledku toho byl zahájen proces reformy organizace, aby byla výraznější transparentnost vedení FIFA.

Delegáti tak budou schvalovat návrh reformy, která zahrnuje například to, že všichni vrcholní funkcionáři mohou být zvoleni maximálně třikrát na dobu čtyř let. Výkonný výbor se pak změní na dozorčí radu, která bude mít 36 členů a bude rozhodovat jen o politických a strategických záležitostech, nikoli o obchodních věcech. Ty bude mít na starosti finanční komise a generální sekretář.

Kongres začne v pátek v 9:30. Po běžných procesech a volbě sčitatelů bude následovat hlasování o reformách. Volit prezidenta bude kongres až na závěr.

reklama