reklama

FIFA suspendovala Beckenbauera za odmítnutí spolupráce

Franz Beckenbauer se musí po dobu šampionátu vzdát všech aktivit spojených s fotbalem. Franz Beckenbauer se musí po dobu šampionátu vzdát všech aktivit spojených s fotbalem. autor: Reuters
Mezinárodní fotbalová federace FIFA provizorně suspendovala na 90 dnů německou legendu Franze Beckenbauera ze všech aktivit spojených s fotbalem.

Brasília - Mezinárodní fotbalová federace FIFA provizorně suspendovala na 90 dnů německou legendu Franze Beckenbauera ze všech aktivit spojených s fotbalem.

Bývalý vynikající hráč a později úspěšný trenér podle FIFA odmítl spolupracovat s etickou komisí, jež vyšetřuje volbu pořadatelů mistrovství světa 2018 a 2022.

Provizorní distanc si vyžádal hlavní vyšetřovatel etické komise Michael Garcia. Podle tiskového prohlášení FIFA odmítl Beckenbauer žádost o osobní rozhovor a nereagoval ani na písemné dotazy.

"Pan Beckenbauer porušil etický kodex tím, že nespolupracoval s komisí, navzdory opakovaným žádostem o jeho pomoc," uvedla federace.

"Nerozuměl jsem dobře otázkám"

Beckenbauer má však na věc jiný názor. "Byl jsem připraven odpovědět na všechny relevantní otázky, nicméně přišly v právnické angličtině, které jsem u tak komplikované záležitosti úplně nerozuměl," řekl ve středu deníku Bild.

"Tak jsem je zdvořile požádal, abychom si mohli promluvit německy, ale to bylo zamítnuto. Nato byla moje reakce: Tak tedy ne."

Osmašedesátiletý Beckenbauer byl členem výkonného výboru FIFA v prosinci roku 2010, kdy byly vybrány za pořadatele MS 2018 a 2022 Rusko a Katar. Etická komise se zabývá podezřením, že v souvislosti s volbou došlo ke korupci.

Beckenbauerovo jméno se objevilo minulý víkend v listu Sunday Times, jenž psal o údajném rozsáhlém uplácení ze strany katarského funkcionáře Mohammeda bin Hammáma.

Spolupracoval Císař s Katarem?

Podle britského nedělníku poskytoval Beckenbauer placené konzultace německým firmám, jež se ucházely o kontrakty na projekty související s MS v Kataru.

Beckenbauer, v dobách své aktivní dráhy přezdívaný "Císař", je považován za jednoho z nejlepších fotbalistů historie. Dvojnásobný držitel Zlatého míče byl kapitánem mistrů světa z roku 1974 a trenérem světových šampionů z roku 1990.

Jeho jedinou oficiální funkcí v současnosti je pozice čestného předsedy Bayernu Mnichov, kde strávil nejlepší léta kariéry.

Není jasné, zda se kvůli suspendaci nebude smět zúčastnit mistrovství světa v Brazílii. Podobné tresty, jako dostal Beckenbauer, většinou neumožňují potrestaným navštěvovat zápasy a setkávat se s funkcionáři.

reklama