reklama

FIFA udělila Blatterovi a Platinimu zákaz činnosti na osm let

Sepp Blatter před tiskovou konferencí Sepp Blatter před tiskovou konferencí autor: Reuters
Etická komise FIFA potrestala předsedu Mezinárodní fotbalové federace Seppa Blattera a předsedu UEFA Michela Platiniho osmiletým zákazem působení ve fotbale kvůli korupci. Platini v roce 2011 dostal od Blattera dva miliony švýcarských franků, údajně za poradenskou činnost. O transakci ale neexistuje žádný doklad. Platini tak nemůže v únoru kandidovat na šéfa FIFA. Očekává se však, že se odvolá.

Praha - FIFA udělila šéfovi Mezinárodní fotbalové federace Seppu Blatterovi a předsedovi UEFA Michelu Platinimu osmiletý zákaz činnosti ve fotbale kvůli korupci, a to s okamžitou platností. Oznámila to v pondělí ve svém oficiálním prohlášení.

Rozhodla o tom dnes etická komise FIFA. Platini tak nebude moci v únoru kandidovat na šéfa FIFA. Odvolá se však k Mezinárodní sportovní arbitráži CAS, stejně jako Bletter.

"Toto rozhodnutí etické komise se mě opravdu dotklo, odvolám se, budu bojovat za sebe, budu bojovat za FIFA. Musíme se bránit, věřím, že to pan Platini cítí stejně," prohlásil Blatter.

"Kromě postoupení případu arbitráži jsem odhodlán jít také k občanskému soudu kvůli náhradě všech škod, které jsem v důsledku procesu utrpěl. Rozhodnutí mě nepřekvapuje, protože můj osud byl zpečetěn už dříve. Já mám svědomí čisté a nikdy jsem neudělal nic špatného," citovala Platiniho agentura AFP. Francouz zároveň označil proces za "maškarádu popírající legitimitu a důvěryhodnost". V minulém týdnu na protest odmítl před etickou komisí vypovídat.

Blatter: Šlo o gentlemanskou dohodu

Trest je důsledkem pochybné finanční transakce mezi oběma funkcionáři. Platini v roce 2011 dostal od Blattera dva miliony švýcarských franků, údajně za poradenskou činnost. O transakci ale neexistuje žádný doklad.

Oba měli kvůli tomu už od října na 90 dní zastavenou činnost ve všech fotbalových aktivitách. Vinu odmítli s vysvětlením, že peníze představovaly odměnu za Platiniho práci v roli Blatterova poradce v letech 1999 až 2002. Funkcionáři tvrdí, že mezi sebou měli ústní dohodu.

"Uzavřeli jsme takzvanou gentlemanskou dohodu už v roce 1998, on za mnou přišel a říkal, že by chtěl pracovat pro FIFA s tím, že je ale hodně drahý, já mu na to říkal, že to je skvělé, ale že mu nemůžeme zaplatit hned. Vše pak prošlo účetnictvím FIFA i komisemi, přesto teď etická komise tvrdí, že to byl můj dar Platinimu, abych si koupil hlasy UEFA. Je mi líto, jak se se mnou zachází jako s boxovacím pytlem," dodal devětasedmdesátiletý funkcionář.

Důkazy obhajoby byly nedostačující

Podle vyjádření etické komise důkazy přednesené obhajobou během vyšetřování nebyly dostačující. Platini s Blatterem tak porušili článek 21 etického kodexu FIFA o korupci a uplácení i článek 20 o přijímání darů a jiných výhod. Blatter se podle komise zároveň dopustil střetu zájmů a zneužití funkce prezidenta FIFA. Vedle zákazu musí končící šéf FIFA zaplatit pokutu 80 tisíc švýcarských franků (asi dva miliony korun), Platini 50 tisíc.

"Podle švýcarského práva mohu být suspendován na osm let jen za něco opravdu vážného. A já dostal osm let za co? Tohle nemá nic společného s etikou, šlo jen o administrativní chybu," dodal Blatter.

Šedesátiletý Platini, který v 80. letech patřil k nejlepším fotbalistům na světě a získal i tři Zlaté míče, byl původně favoritem na únorovou volbu prezidenta FIFA, kde se bude volit nástupce po Blatterovi. Za Evropu tak bude kandidovat generální sekretář UEFA Gianni Infantino, který se chystal kandidatury vzdát, pokud by byl Platini očištěn.

Unáhlená rozhodnutí nechce dělat ani Fotbalová asociace ČR, která počká až na to, jak dopadnou odvolání. "Z dostupných indicií je zřejmé, že se Sepp Blatter i Michel Platini odvolají k dalším instancím, které by případ měly řešit ve zrychleném procesu. CAS by mohl vynést rozhodnutí ještě do konce ledna tak, aby bylo ve věci jasno před únorovými volbami nového předsedy FIFA," uvedl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Podle něj až potom bude možné případ objektivně vyhodnotit. "Dnešní rozhodnutí etické komise by především chod UEFA nemělo výrazněji ovlivnit. UEFA dále funguje ve standardním režimu pod dohledem profesionálního aparátu i přesto, že se momentálně musí obejít bez svého předsedy," dodal Řepka.

Prohlášení FIFA:

Pokud Platini neuspěje s odvoláním, bude muset opustit i post šéfa UEFA. "Samozřejmě je UEFA extrémně zklamaná dnešním rozhodnutím, které však ještě projde odvoláním. Znovu zdůrazňujeme, že UEFA podporuje Michela Platiniho v jeho právu očistit své jméno," stojí v prohlášení UEFA.

reklama