FIFA zakázala Barce na rok přestupy, kvůli přestupům dětí

Sport Sport
Aktualizováno 2. 4. 2014 13:42
Barcelona má problém, kvůli přestupům dětských fotbalistů jí FIFA zakázala transfery.
Brazilec Neymar bude možná na dlouho největší posilou Barcelony. FIFA totiž Kataláncům zakázala přestupy na další dvě okna.
Brazilec Neymar bude možná na dlouho největší posilou Barcelony. FIFA totiž Kataláncům zakázala přestupy na další dvě okna. | Foto: Reuters

Barcelona - Fotbalová Barcelona může v příštích dvou přestupních obdobích na posily zapomenout. Vyplývá to z prohlášení, které ve středu zveřejnila FIFA (celý text zde).

Tímto drastickým trestem byl katalánský gigant postihnut kvůli tomu, že mezi lety 2009-13 porušil pravidla při přestupech deseti nezletilých mladíků ze zahraničí.

Za normálních okolností jsou totiž přestupy dětských fotbalistů z jedné země do druhé zakázány, pokud ovšem nejsou dodržena speciální pravidla a kluby nemají povolení přímo od FIFA. A zde právě měla Barca chybovat.

"Snažíme se mladé hráče chránit, protože stěhování z jedné země do druhé sice může pomoct jejich sportovní kariéře, jejich růstu jako mladistvému, ale ve většině případů neprospívá. Proto je k takovým přestupům potřeba povolení speciální komise," uvedla FIFA v prohlášení.

O které hráče konkrétně šlo FIFA v odůvodnění svého verdiktu neuvádí, nicméně společně s Barcelonou byla potrestána také španělská Fotbalová asociace, která hráče Barcy poprvé registrovala pro tamější soutěže.

Odvolá se Barca k CAS?

Asociace proto po dnešním verdiktu musí zaplatit pokutu půl milionu švýcarských franků, Barcelona krom zákazu přestupů přijde o 450 000 franků (přibližně deset milionů korun).

Dá se ovšem čekat, že jak klub tak Asociace se proti trestům odvolají k Centrální sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne, jež by patrně odložila platnost trestu, a tak by alespoň v létě Katalánci mohli nějakou tu posilu sehnat.

Příchodů Alena Halinoviče a Marca-Andre Stegena by se zákaz přestupů navíc týkat neměl, neboť byly uzavřeny ještě před zveřejněním trestu.

Barca má zároveň 90 dní na to, aby vše uvedla do pořádku (tedy poslala desítku nezletilých fotbalistů zpátky do jejich rodných zemí) a nebyla dále trestána. Španělská Asociace pak musí dotyčná pravidla pro registrování nezletilých změnit do jednoho roku.

Chelsea vše spravila librami

Podobným trestem jako Barcelona byla v minulosti potrestána v roce 2009 fotbalová Chelsea, jež měla kvůli kvůli transferu šestnáctiletého Gaëla Kakuty z Racingu Lens rovněž na dvě období zastaveny přestupy.

Anglický klub se ale nakonec tomuto trestu vyhnul díky tomu, že do francouzského klubu poslal kompenzaci ve formě tří milionů liber a Lens svoji stížnost od FIFA stáhnul.

V případě Barcelony ovšem není žádný "postižený" jako byl před pěti lety Racing, neboť FIFA regulemi kolem nezletilých fotbalistů chrání především hráče samotné, respektive jejich "duševní vývoj", který upřednostňuje před sportovním hlediskem.

A co Januzaj s Maškem?

Celý případ navíc nemusí skončit jen u Barcelony, neboť nezletilé fotbalisty z cizích zemí do svých akademií láká mnoho velkých klubů. Například do Manchesteru takto přišel v roce 2010 šestnáctiletý z Kosova Adnan Januzaj. 

Celá věc by se teoreticky mohla týkat také některých českých fotbalistů. Třeba Dominik Mašek odešel z Příbrami do bundesligového Hamburku v šestnácti letech a ve stejném věku odešel Roman Macek ze Zlína do Juventusu.

Pokud ani tyto přestupy FIFA výslovně neschválila, budou možná mezi potrestanými i tyto kluby.

 

Právě se děje

Další zprávy