Kokain od neděle do středy, umělý penis a italská zrada. I to byl Maradonův život

Rudolf Černík
Aktualizováno 9. 6. 2019 13:00
Nečekané, leckdy až bizarní skutečnosti o kontroverzním velikánovi světového fotbalu ukazuje nový film "Diego Maradona". Dokumentární snímek, který režíroval uznávaný tvůrce Asif Kapadia, měl premiéru na květnovém prestižním festivalu v Cannes.
Diego Maradona v současnosti, jako kouč mexického týmu Dorados | Video: Film4

Film, který bude mít v Česku distribuční premiéru 18. července a již od 8. července se bude hrát v rámci přehlídky Vary ve vašem kině, ukazuje novou hloubku Maradonovy drogové závislosti během jeho slavného angažmá v Neapoli.

"Od neděle do středy jsem byl na kokainové party. Domů jsem přišel nastřelenej, a když jsem viděl svou dceru, radši jsem se zamknul v koupelně," líčil argentinský fotbalista v rozhovoru s Kapadiou, autorem oceňovaného dokumentu Senna o brazilském fenomenálním pilotovi formule 1.

Od poloviny týdne se Maradonovi dařilo zůstat mimo dosah drog a připravovat se na nedělní zápas italské ligy. Při jeho geniálních fotbalových schopnostech mu to stačilo, aby v utkání zazářil.

A po zápase kolečko začalo znovu.

Stejným způsobem se připravil na světový šampionát v roce 1986. V Mexiku se pak proslavil "boží rukou" do sítě Anglie i senzačními výkony, kterými Argentinu dotáhl k trofeji. Od kokainu se dokázal udržet natolik dlouho před turnajem, aby prošel dopingovými testy. "Nebo za něj načural do zkumavky někdo jiný," nabízí druhou možnost Corrado Ferlaino.

Ostatně s podobným způsobem falšování vzorků měl jako prezident Neapole v době, kdy za ni Maradona hrál, bohaté zkušenosti. Ferlaino přiznal, že svým hráčům, u nichž se dalo čekat, že budou testováni a nemuseli by projít, dával malou lahvičku s čistou močí.

Již dříve se provalilo, že Maradona během své aktivní kariéry používal při testech i umělý penis, naplněný čistou močí. Po ukončení kariéry ho věnoval muzeu v Buenos Aires, odkud ho však neznámý pachatel uloupil…

Maradonovy potíže však začaly už před angažmá v Neapoli. V roce 1982 přestoupil megatalentovaný, tehdy 21letý fotbalista z Boky Juniors do Barcelony. Pro mladíka, který vyrůstal v nejhorších slumech Buenos Aires, bylo těžké odolávat svodům bohatství a nablýskaného světa.

Vymetal noční kluby a užíval si s krásnými ženami, zároveň míval čím dál větší problémy s disciplínou na hřišti a tréninkovou morálkou.

A také poprvé poznal kokain.

Podívejte se na divokou bitku, kterou rozpoutal Maradona (číslo 10) v dresu Barcelony v utkání s Bilbaem:

Video: Youtube.com

O dva roky později přestoupil do Neapole. Ve městě ovládaném Camorrou drogám definitivně propadl. Ostatně se spekulovalo, že právě peníze neblaze proslulé mafiánské organizace pomohly transfer z Barcelony uskutečnit, ač to prezident klubu vehementně popíral.

Maradona se navíc rychle skamarádil s mocným a nebezpečným klanem Giulianů, pózoval se členy jeho rodiny a dostával od nich luxusní hodinky značky Rolex.

Argentinský démon byl častým hostem na večírcích v komplexu Giulianových ve Forcelle, oblasti, kterou klan kontroloval, a přátelil se s Luigim a Carminem Giulianovými. "Každý problém, který máš, je i mým problémem," řekl mu mocný Carmine, kápo Camorry. A ujistil ho, že nikdy nebude mít nouzi o kokain ani o ženy, drogy a prostituce byly doménou Giulianových.

Maradona na party s Carminem Giulianim (vpravo):

"V Neapoli byly drogy všude. Prakticky mi je dávali na podnose," přiznal Maradona.

V roce 1987 se zdál Maradona být nedotknutelným. Neapoli pomohl k prvnímu mistrovskému titulu v historii. Pro fanoušky byl Bohem, jeho podobizny v podobě svatých obrázků zdobily zdi kostelů.

Jenže o tři roky později přišel nečekaný pád. Zavinil ho světový šampionát, který Itálie pořádala. A Maradona ji v semifinále vyřadil, když v penaltovém rozstřelu proměnil rozhodující penaltu.

To hrdí a do fotbalu zbláznění Italové neskousli.

Asif Kapadian, režisér filmu "Maradona" na festivalu v Cannes
Asif Kapadian, režisér filmu "Maradona" na festivalu v Cannes | Foto: Reuters

V médiích byl podsaditý Argentinec najednou vykreslován jako ztělesnění ďábla.

A pomsta na sebe nenechala dlouho čekat.

Šéfové italského fotbalu přestali krýt podvody se vzorky moči. Po zápase s Bari v březnu 1991 byly v Maradonově vzorku moči objeveny stopy kokainu a fotbalista dostal zákaz startu na rok a čtvrt.

V té době už policie monitorovala jeho telefon kvůli vyšetřování prostituce a obchodu s drogami. Odposlechy odhalily, že Maradona nabízel drogy prostitutkám a byl obviněn z držení nelegálních látek.

Dostal sice jen podmíněný trest, nicméně po vypršení fotbalové stopky Neapol v roce 1992 opustil. Přes nabídky Realu Madrid a Marseille se upsal Seville, po roce se vrátil do Argentiny a ještě jednou se jako hráč objevil na vrcholné události. Na světovém šampionátu v USA v roce 1994 však znovu neprošel dopingovým testem…

Ani jeho další život nebyl chudý na události. Zavedl ho k přátelství s kubánským diktátorem Fidelem Castrem, k odvykacím kúrám, soudním tahanicím o otcovství, ke dvěma podvázáním žaludku či na lavičku reprezentace Argentiny.

Loni v září se pak stal trenérem druholigového mexického týmu Dorados. Klubu, který působí v Sinaloe. Tedy v sídle jednoho z nejmocnějších drogových kartelů světa…

 

Právě se děje

Další zprávy