Finanční fair play zničila italský fotbal, říká Rummenigge

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
3. 4. 2015 13:49
Jestli se nějaké pravidlo v evropském fotbale nepovedlo, pak je to finanční fair-play. Poškodilo řadu klubů a zlikvidovalo špičkový italský fotbal, tvrdí Karl-Heinz Rummenigge
Neapol jako jediná splňuje podmínky FFP. I proto se jí v Evropě i lize daří
Neapol jako jediná splňuje podmínky FFP. I proto se jí v Evropě i lize daří | Foto: Reuters

Praha - Jestli se nějaké pravidlo v fotbalové UEFA nepovedlo, pak je to Finanční fair play. Poškodilo totiž řadu klubů a zlikvidovalo špičkový italský fotbal, tvrdí Karl-Heinz Rummenigge, bývalý hráč a nyní prezident Asociace evropských klubů.

"AC Milán a Inter jsou velká jména, která patřila do Ligy mistrů. To, že chybí, není škoda jen pro ně, ale pro celý italský fotbal i pro Evropu," pustil se do kritiky v rozhovoru pro list Gazzetta dello Sport.

"Měl jsem teď schůzku s ředitelem Interu a hlavou mi proběhlo - vždyť před pěti lety tenhle klub Ligu mistrů vyhrál," říká Rummenigge, který za Inter v 80. letech střílel góly.

Nový majitel peníze do klubu nenasype

Faktem je, že oba milánské kluby zaostávají hodně za svojí pověstí, v domácí lize se jim dlouhodobě nedaří, střídají trenéry i hráče, a stále marně hledají cestu z problémů ven.

Na evropské scéně patří k šedému průměru, což je pro týmy jejich věhlasu a tradice hodně špatná vizitka. Oběma chybí peníze, velké investice ale čekat nemohou, porušily by totiž pravidlo o Finančním fair play, podle kterého nemohou kluby utratit víc, než vydělají.

"Fotbal někdy dokáže být zvláštní, ale za posledních pět let jsme zkrátka udělali chybu," říká Rummenigge. "Díru teď nemůžete ucpat novými penězi. Slyšel jsem, že Milán se má prodat, jenomže nový majitel stejně nesmí do klubu nasypat peníze, protože by šel proti pravidlům UEFA," vysvětluje.

Asijští magnáti do Milána

Milán podle všeho skutečně shání kupce, jeho majitel Silvio Berlusconi podle italských médií jedná hlavně s asijskými zájemci. O sedminásobného vítěze Ligy mistrů se zajímá thajský byznysmen Bee Taechaubol, čerstvě prý Berlusconi jednal s čínskými investory.

Inter už majitele z Asie má, před dvěma lety ho koupil indonéský magnát Erick Thohir, který ale přes svoje téměř neomezené fondy nastavil hodně uměřenou finanční politiku.

"Máme jasná a hodně přísná pravidla, musíme ale myslet na to, abychom kluby nepoškozovali. V západní Evropě trpí skoro všechny," tvrdí Rummenigge, který je zároveň výkonným ředitelem Bayernu. "Měli bychom se zamyslet, jak podat ruku těm klubům, které se dostaly do potíží," vidí řešení ve vzájemné pomoci a větší roli klubové asociace.

FFP dodržuje jen Neapol

Italské kluby jsou vysokým utrácením pověstné. Zejména v Interu si za předchozího majitele Massima Morattiho s vyrovnaným rozpočtem příliš hlavu nedělali a štědrý šéf rozhazoval miliony na všechny strany.

V současné době se Finančního fair play pevně drží jen Neapol, vedená italsko-americkým majitelem Aureliem De Laurentiisem. Pravidlo přitom UEFA zavedla už v roce 2011 jako jeden z projektů pro ozdravení evropského fotbalu, se kterými přišel předseda Michel Platini.

 

Právě se děje

Další zprávy