reklama

Finiš ligy: Orgie rozhodčích. Sparta a Plzeň cítí krev

autor: Aktuálně.cz
To bude řež! Po titulu dvě kola před koncem sahají tři kluby

Praha - Žádná selanka! Bude to drsný thriller. S hrdiny, padouchy i tajemnými muži v pozadí. Stalo se to, nač se čekalo: Liberec klopýtl.

A Sparta s Plzní ucítily krev a vyrazily na lov. Letenští už ztrácejí jen dva body, Plzeň je o další bodík zpět.

O fotbalu čtěte více:

Rozhodčí režírují boje o udržení v lize už několik kol, i ve 28. dějství v tom intenzivně pokračovali. Ovšem v diskusi tentokrát obstojí i tvrzení, že "muži v černém" nyní hrábli i do boje o titul.

Ta dlouhodobá tendence je zjevná: v zákulisí má nejsilnější pozici Plzeň, v souboji o udržení je pak u sudích zjevně oblíbenější Baník než tým Bohemians 1905. I toto kolo o tom podalo důkazy.

Zločinem víkendu byl zdvižený ofsajdový praporek Martina Večeři, kvůli němuž nebyl uznán vyrovnávací gól Příbrami. Výhra Baníku tak zůstala nedotčena. A Ostrava se v tabulce dostala před "klokany".

I kliďas Šilhavý honil sudího

I nejklidnější člověk v lize, liberecký kouč Jaroslav Šilhavý, počastoval při odchodu ze hřiště sudího Adama. A v Mladé Boleslavi se po hrábnutí Petržely na Chramostu mohla klidně kopat penalta proti Plzni. Ale nekopala.

Ač Liberec hodně ztratil, pořád má všechno ve svých rukou. Jak získá 4 body, má titul. Hraje v Jablonci a s Plzní. Ve srovnání se Spartou Slovanu hraje do karet lepší bilance vzájemných utkání.

Pokud to Liberec nezvládne a urve méně než 4 body, pak je první na forhontu Sparta. Hraje na Julisce a s Řepkovými Budějovicemi. Aby Sparta Liberec předstihla, musí získat v posledních dvou kolech o 3 body víc než Slovan.

No a Plzeň je třetí vzadu. Hostí Příbram a jede na velké finále ligy (?) do Liberce. S nejmocnějším ligovým černokněžníkem Romanem Berbrem v zádech, podotýkají znalci zákulisí.

Jak tohle dopadne?

První derby zvládli, Dukla bude těžší

Sparta-Bohemians 1:0. Utkání naplnilo očekávaný scénář. Sparťani bušili do zavřené "klokaní" obrany dlouho jak hluchý do vrat.  Po prohraném pohárovém finále už by další blamáž vedla Letenské do totálního fotbalového pekla. Ale Hušbauer prokletí odčaroval a Spartu alespoň pro nedělní večer vysvobodil.

I po tak mizerném jaru, jaké má za sebou, může ještě Sparta vyrvat soupeřům titul. Ovšem bude k tomu potřebovat, aby se dal do kupy pokopaný Kweuke, který zápas s Bohemians pro zranění nedohrál.

Nepříjemným mementem pro Letenské budiž fakt, že se po vstřeleném gólu nechali zatlačit před Vaclíka i "klokany, jejichž tým je ve srovnání jednotlivých hráčů po individuální stránce o dva "levely" níž.

Na Julisce ve středu Hřebíkovy vyvolené podle všeho nečeká lehká práce, protože politická zákulisní pouta mezi šéfy Dukly a Plzně jsou velmi silná. Dukla dokonce v Teplicích šetřila střelce Lietavu a kapitána Gedeona. "Aby nedostal osmou žlutou kartu," prozradil bezelstně trenér Kozel.

Adam třikrát volil, vždy proti Liberci

Liberec-Slovácko 0:0. Mašina se zabrzdila. I tady se bušilo do obrany hostí pneumatickým kladivem, ale marně. Negativně se projevily dva faktory: 1) žlutá absence Breznaníka, jehož dravost při nájezdech z levé strany citelně chyběla. 2) Rozhodčí.

šilhavý I Jaroslav Šilhavý ztrácel klid. Foto: FC Slovan Liberec

Ano, sudí Adam mohl situaci u Keličova neuznaného gólu posoudit jako útočný faul. V kombinaci s tím, že penaltou pro Liberec netrestal Trousilovo vražení do Hadaščoka, a také s tím, že po zmiňovaném Keličově neuznaném gólu nechal Slovácko bleskově rozehrát brejkovou akci, už je ale na místě zvednout pochybovačně obočí.

Když si Adam mohl vybrat, jak spornou situaci posoudí, třikrát ji posoudil "protiliberecky". Dost možná si všechna svá rozhodnutí obhájí, ale kombinace těch verdiktů může mnohé naznačovat.

Pozoruhodný byl i výkon Slovácka, jemuž dle pozice v tabulce již v lize o nic nejde. V Liberci ovšem Moravané bojovali na krev, i za cenu sebezničení. To je sice chvályhodné, nicméně v podmínkách české ligy to vyvolává úvahy o speciální motivaci, která mohla přijít z Letné či Plzně (nebo od obou). Nebylo by divu.

V Jablonci bude Liberci kvůli kartám scházet útočník Rabušic. A Štajner si bude muset dávat extrémní pozor, aby nechytil čtvrté napomenutí i on. Plzni by se jistě hodilo, kdyby proti ní nastoupit nesměl.

Žádná půjčka za oplátku neproběhla

Mladá Boleslav - Plzeň 0:1. Mnozí si vzpomněli, že právě Boleslavským pustila Plzeň pohárový postup, když v odvetě jejich vzájemného souboje nastoupila s náhradníky.

Žižkov - Plzeň (Horváth) Pavel Horváth začal na střídačce. Foto: Eduard Erben

Ke cti Boleslavským slouží, že žádná půjčka za oplátku na hřišti neprobíhala. Hrálo se s otevřeným hledím a Plzeň vstřelila vítězný gól až díky šťastné střele, které pomohly do sítě dvě teče.

Západočechy limitovala skutečnost, že Horváth začal zápas na lavičce a naskočil až v průběhu druhé půle. Zdůvodnění? Střevní problémy. I místo brankáře Pavlíka, napsaného původně v zápisu, naskočil nakonec Marek Čech.

Každopádně tyhle šachy spolu s neodpískanou penaltou po Petrželově hrábnutí po domácím Chramostovi měly ve finále za následek plzeňské vítězství. A udržení šance na obhajobu titulu.

Látal pomoc rozhodčího neviděl. Jako jediný

Příbram-Ostrava 1:2. Trenér Vavruška se na své hráče minule zlobil za to, jak odevzdali utkání na Bohemians. A vzbudilo to pochyby o jejich cti. V sobotu následoval další duel proti sestupem ohroženému týmu - a Příbram hrála na plné pecky.

Krátce před koncem dokonce domácí Papšys rozvlnil síť a několik vteřin slavil vyrovnávací gól na 2:2. Jenže výhru Baníku udržel zdvižený praporek asistenta Martina Večeři. A nebyla to jeho první "probaníkovská" chyba v utkání.

Řepka a spol. padli pod žižkovskou věží Řepka a spol. padli pod žižkovskou věží Prohlédněte zde

Muž jménem Martin Večeřa tak rozhodl o výhře Baníku a potažmo o sestupu Viktorie Žižkov a ponoření "klokanů" pod aktuální sestupovou hladinu.

"Nemyslím si, že jsme vyhráli s pomocí rozhodčího," pravil po utkání Radoslav Látal, kouč Baníku - a zjevně i drzý komik.

O divadle ostatně mluvil i jeho protějšek David Vavruška, který po neuznaném gólu nasupeně a demonstrativně odešel z lavičky. "Když se mnou někdo dělá divadlo na hřišti, tak proč bych si ho nemohl dovolit já," položil si řečnickou otázku.

Doznívala oslava? Haná si ještě nevydechla

Olomouc-Jablonec 1:1. Kdo čekal, že už se s tím Hanáci nebudou patlat a vítězstvím si pojistí účast v nejvyšší soutěži i pro příští ročník, přepočítal se.

Oslava středečního pohárového triumfu asi vykonala své... Předposlední "klokani" ztrácejí na Olomoucké, postižené korupčním odpočtem, dvě kola před koncem "jen" pět bodů, jejich mimořádný finiš tedy ještě teoreticky může Sigmě zatopit.

John to dokázal, pohár patří Sigmě John to dokázal, pohár patří Sigmě Prohlédněte zde

Potřebovali vyhrát, tak vyhráli. I s Hubáčkovou trefou č. 1

Slavia - Hradec Králové 5:0. I Slavia potřebovala vyhrát - a Slavia vyhrála. Fotbalisté Hradce Králové odvedli, co se od nich v tomto utkání očekávalo. Podlehli bez většího odporu...

Perličkou utkání byla branka, jíž dosáhl David Hubáček. Ve Slavii je 7 let a do čtvrtečního duelu s Hradcem v jejím dresu nevsítil ani jeden ligový gól. O uvolněné exhibiční atmosféře utkání svědčí i to, že si za stavu 3:0 právě Hubáček vzal míč, aby zahrál pokutový kop a tu nulu ze své střelecké kolonky v barvách Slavie odmazal. Tak mu to přejme.

Rada v ráži: vztek, lži a výhrůžky. Jeho styl

Teplice-Dukla 4:0. A kde jinde navázat nežli v Teplicích, kde se trenér Petr Rada vaří ve vlastní šťávě poté, co v pátek vešlo na vědomí, že o dalším angažmá jedná právě se Slavií.

Petr Rada, trenér fotbalové reprezentace Petr Rada, zatím kouč Teplic. Foto: Ondřej Besperát

"Někde jsem si přečetl, že už jsem se Slavií podepsal smlouvu. Ale to je naprostá lež," zlobil se Rada na stránkách sobotního Sportu. Když se ho redakce Aktuálně.cz už ve středu ptala, jestli je pravda, že jde do Slavie, Rada zvesela zahlaholil: "Kdepak, já jdu leda z tréninku Teplic." A veškeré kontakty se Slavií popřel. Jak vidno, v otázce "naprostých lží" je Rada expert nad jiné.

V minulosti přiznal, že na uklidnění nervů musí brát prášky. V těchto dnech asi musí zvýšit dávky. I tiskovky po výhře nad Duklou totiž využil k tomu, aby vzkázal všem novinářům, kteří píší o jeho zradě vůči teplickému klubu, že jednou si s nimi srovná všechny účty, neb - jak pravil - z něj nikdo nebude dělat vola.

Entrée do Slavie tedy bude mít Rada vskutku velkolepé. Vzhledem k tomu, v jak problematickém stavu se nachází její kádr, čeká asi Radovy nervy další nemilosrdná zatěžkávací zkouška.

Žižkov jde dolů. Kádr má. Ale co peníze?

Žižkov - Č. Budějovice 2:0. Výhra Ostravy v Příbrami znamenala žižkovský bezpodmínečný sestup, takže se hrálo jen o čest a radost z pohybu. Po velké podzimní ztrátě prokázal nicméně žižkovský kádr pod trenérem Nádvorníkem životaschopnost a sílu potřebnou k okamžitému návratu. Otázkou ale je, zda je ve chvíli sestupu ve stejně nadějné kondici i ekonomická situace klubu. Spíš ne.

Spekuluje se o možné fúzi s Bohemians Praha, tj. Střížkovem, to už ale v této fázi sezony není možné. Nelze vyloučit, že se fotbal na Žižkově posune do amatérských podmínek nebo že činnost klubu úplně skončí. Ale třeba nás majitel klubu Luděk Vinš mile překvapí.

reklama