Plzeň ztratila vítězství v závěru, Sparta nezaváhala

Miller si odvezl z Mladé Boleslavi poctu, Sparta tři body
... protože právě v brance středočeského klubu v sezoně 2004-05 debutoval a za "Bolku" chytal dlouhých deset sezon.
Ovšem Sparta jakoby nebrala oceněnější svého hráče a "vyloupila" boleslavský stadion.
Pražené po dramatickém průběhu vyhráli díky drtivému tlaku v závěru 4:2.
Sparta vyhrála předchozích pět vzájemných ligových soubojů a dobře začala i tentokrát.
Aktualizováno 14. 8. 2015 22:29
Výsledky pátečních zápasů 4. kola fotbalové Synot ligy.

Teplice - Fotbalisté Plzně na cestě za obhajobou titulu ztratili v prvním dnešním zápase 4. kola Synot ligy další cenné body. Západočechy sice nevyvedl z rovnováhy ani desetiminutový výpadek proudu, ale domácí Teplice dokázaly gólem Lüftera z 90. minuty srovnat na konečných 2:2..

Vedoucí Sparta v Mladé Boleslavi nezaváhala a zvítězila 4:2.  Domácí sice dokázali dvakrát srovnat skóre, když na trefy Váchy a Lafaty odpověděli Skalák a Zahustel, ale v 78. minutě rozhodl Zimbabwan Costa. Pak ještě přidal svou druhou trefu v zápase Lafata. Letenští vyhráli nad Boleslaví v lize pošesté za sebou a vedou neúplnou tabulku už o čtyři body.

Zápas Teplice s Plzní jsme sledovali živě ZDE

Plzeň udeřila v závěru poločasu

Hosté z Plzně první poločas v Teplicích vyhráli 2:0 góly Baránka a Kopice, pak se výsledková karta zápasu obrátila. Plzeň tak před vstupem do play off Evropské ligy s Vojvodinou tak nepřerušila své výsledkové trápení.

"Další utkání, které jsme měli vyhrát. Ty zápasy jsou jak přes kopírák, soupeř má minimum gólových situací, my naopak přehršle, ale stejně nevyhrajeme," litoval trenér Plzně Miroslav Koubek.

Plzeňský kouč udělal změny v sestavě, ve které chyběli zraněný stoper Procházka či Kovařík, na hrotu útoku dostal šanci od začátku Ďuriš.

Tepličtí začali sice aktivněji a vysunutým presinkem dokázali Plzni dělat zpočátku problémy, ale vydrželo jim to jen prvních patnáct minut. Na jejich konci byla jedovatá rána Lüftnera po odvráceném rohu, Kozáčik ji ale robinzonádou vytěsnil na roh.

Pak už byli nebezpečnější hosté. Ve 34. minutě ještě Petržela pálil z pravé strany jen do brankáře Grigara, minutu nato ale hosté stejně vedli. Vaňkův centr ze standardní situace uklidil za zadní tyči pod břevno obránce Baránek.

Domácí tou dobou dělali v defenzivě jednu chybu za druhou. Těsně před pauzou pustili do šance nejdřív Hořapartivu, kterého ještě Grigar z těsné blízkosti vychytal, a pak i Kopice. Tomu vybojoval míč v tvrdém souboji Ďuriš a Kopic zaznamenal první soutěžní branku v dresu Plzně.

První penalta po 73 zápasech

Teplice se ale hned po pauze vrátily na dostřel. Pomohla jim k tomu ruka Hubníka v pokutovém území. Proti Plzní se kopala penalta po 73 zápasech a teplický Fillo ji s přehledem proměnil. Bývalý hráč Plzně se pátým zásahem dostal do čela tabulky střelců.

"V poločase to mohlo být daleko vyšší vedení, místo toho vstoupíme do poločasu nekoncentrovaně, přijde špatný aut, nečekaný odraz a smolný zákrok Hubníka a soupeř je v kontaktu. Musíme se chovat úplně maximalisticky aspoň v obraně, když nedáme ty čtyři, pět gólů, které jsme mohli dát. Musíme odstranit hlavně nedostatky v osobních soubojích," hodnotil Koubek.

Tím ale zajímavý večer na Stínadlech nekončil. Hned poté začala zhasínat světla a rozhodčí utkání přerušili. Trvalo zhruba deset minut, než se opět pokračovalo. Pak už to byl spíš nervózní zápas - Teplice se sice snažily tlačit dopředu, ale Plzeň hrála velmi kompaktně a sama byla z brejků výrazně nebezpečnější.

Mezitím přišel silný liják, který nakonec přinesl štěstí domácím. Ti se na konci základní hrací doby dlouho nemohli dostat ani k šestnáctce soupeře, pak ale Vondrášek vybojoval roh, který usměrnil do sítě hlavou Lüftner.

Prakticky současně s ním skákal do souboje i brankář Grigar, který si ze srážky odnesl krvavý šrám na hlavě, ale nakonec dohrál. Plzeň už odpovědět nedokázala.

"Já si myslím, že to utkání lidi vtáhlo, i když kvalitou pokulhávalo. Bylo v něm na můj vkus málo šancí, ale to vyplývalo z toho respektu, kteří k sobě hráči měli. Udělali jsme pár chyb, to se stává. Bez nich by zápasy končily 0:0," dodal Vavruška.

Sparta hrála v rytmu tradice

Sparta vyhrála předchozích pět vzájemných ligových soubojů a dobře začala i tentokrát. Krejčí v osmé minutě z levé strany poslal přízemní centr do vápna a Vácha přesnou střelou k tyči otevřel skóre. Za chvíli pálil z úhlu Krejčí a jeho střelu vyrazil domácí brankář Šeda.

Poté začala Mladá Boleslav zahazovat gólové šance. Ve 22. minutě nejprve hlavou v jasné pozici minul Ščuk, vzápětí stejný hráč pálil do Bičíka a odražený balon poslal mimo Skalák. Na druhé straně vytěsnil Hušbauerovu ránu Šeda, ale větší šance měli domácí. V 27. minutě opět zakončoval Ščuk, jenže gólovou radost mu zkazil opět Bičík.

Mladá Boleslav tak vyrovnala až ve 40. minutě. Ščukova střela se od Holka odrazila ke Skalákovi a ten technickou střelou z rohu velkého vápna nedal Bičíkovi šanci. Domácí záložník se prosadil proti klubu, jehož je odchovancem. Vrátit Spartě vedení mohl Lafata, ale Šeda proti jeho přízemnímu pokusu zasáhl.

Sparťanský trenér Zdeněk Ščasný po přestávce poslal na trávník střídající Hybše s Fataiem a změnil systém ze tří na čtyři obránce. "Kdybychom neudělali systémovou změnu vzadu, tak bychom ten zápas těžko zvládali. Z toho pohledu to byla klíčová věc," mínil Ščasný. Úvodní šanci druhé půle měl ale opět domácí celek, střelu agilního Ščuka vytáhl konečky prstů Bičík.

Středočeši odpadli až v závěru

Prakticky z protiútoku udeřilo na druhé straně. Hybš poslal ve 48. minutě míč před branku a Lafata jej ve skluzu umístil do sítě. Skóroval v šestém ligovém utkání po sobě, v němž nastoupil.

Vedení však Letenským vydrželo jen čtyři minuty. Na Bartlův centr si naběhl Zahustel a přesnou hlavičkou k tyči srovnal. Vzápětí mohl po rohu otočit skóre Kúdela, ale sudí Příhoda odpískal faul a jeho gól neuznal.

"Měl jsem radost, nevím, co se tam stalo. Rozhodčí říkal, ať se zítra podíváme na video, že nám neuškodil," řekl Skalák.

Mladoboleslavští hráli s favoritem naprosto vyrovnanou partii a trenér Karel Jarolím v 66. minutě posílil ofenzivu o Baroše. Šancí poté ubylo, a když už se zdálo, že by zápas mohl skončit nerozhodně, udeřila Sparta. Po rohovém kopu neuhlídal v 78. minutě Zahustel Costu a ten hlavou poslal Pražany potřetí v utkání do vedení.

"Zápas jsme si prohráli prakticky sami, u prvních tří inkasovaných gólů jsme udělali zbytečné chyby. Naopak šance, které jsme měli my, jsme nedokázali proměnit," litoval kouč Jarolím.

Domácí branka nalomila a za pět minut inkasovali znovu, když Lafatovu střelu zpoza vápna srazil bránící Šisler do protipohybu Šedy.

4. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Viktoria Plzeň 2:2 (0:2)

Branky: 49. Fillo z pen., 90. Lüftner - 35. Baránek, 45.+2 Kopic. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Pilný. ŽK: Ljevakovič, Jablonský, Hora, Krob - Hubník, Mahmutovič, Rajtoral. Diváci: 9361.

Teplice: Grigar - Hora, Lüftner, D. Jablonský, Krob - Vondrášek, Breite (84. Táborský), Vachoušek (77. Balázs), Ljevakovič, Fillo (65. Kapolongo) - Potočný. Trenér: Vavruška.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Baránek, Limberský - Petržela (65. Vůch), Vaněk, D. Kolář, Hořava, Kopic (90. Kovařík) - Ďuriš (78. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.

FK Mladá Boleslav - Sparta Praha 2:4 (1:1)

Branky: 40. Skalák, 52. Zahustel - 48. a 83. Lafata, 8. Vácha, 78. Costa. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Vlasjuk. ŽK: Magera, Baroš, Bartl - Mareček, Dočkal, Holek, Lafata, Fatai. Diváci: 5000 (vyprodáno).

M. Boleslav: Šeda - Bartl, Kúdela, Šisler, Bořil - Malpon (66. Baroš), J. Rada - Zahustel (81. Chramosta), Ščuk, Skalák - Magera. Trenér: K. Jarolím.

Sparta: Bičík - Mareček, Holek, Costa - Vácha, Matějovský - Frýdek (46. Hybš), Hušbauer (46. Fatai), Dočkal, L. Krejčí (89. Konaté) - Lafata. Trenér: Ščasný.