Fotbal oživuje staré válečné křivdy

Lenka Málková
26. 4. 2006 0:00
Berlín/Londýn - Mistrovství ve fotbale začne za šest týdnů. A v Británii a Německu to vypadá, jako by se blížila repríza války. Uvnitř: ANKETA
Trenér německého národního týmu Jürgen Klinsmann.
Trenér německého národního týmu Jürgen Klinsmann. | Foto: Reuters

Fotbal jako pokračování války jinými prostředky. Tak už to zhruba šest týdnů před začátkem mistrovství světa začíná vypadat v zemí dvou (nejen) fotbalových rivalů.

Možných střetů mezi německými a anglickými fanoušky se obávají obě vlády, a neponechávají proto nic náhodě.

Londýn i Berlín spouští kampaň

Britské ministerstvo zahraničí přichází s kampaní pod názvem "Jak se vyhnout trestům".

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Sudí na MS dostanou 40 tisíc dolarů
  • Šmicer je přesvědčen, že MS stihne
  • Arena: USA mohou soupeřit s nejlepšími

Německo se zase snaží nalákat více než milion fotbalových fandů do "tolerantní, kosmopolitní a moderní evropské země". Dost bylo negativních zpráv a provokací, tvrdí Berlín.

Britská vláda se přesto obává nepokojů ostrovních hooligans. "Zatímco se všichni těšíme na drama na trávníku, Británie by se měla snažit zabránit dramatu mimo něj," říká Lord Triesman.

Speciální webová stránka nabádá anglické fanoušky ke sportovnímu chování a radí, jak vyjít s Němci na stadionech i mimo ně.

Nezbytností je také příručka nejužitečnějších frází, jako "Můžu si dát pivo, prosím?" nebo slova státní hymny v němčině.

Bulvár nepřátelství podporuje

Více než padesát let vzdálená válečná historie je stále živá také díky britským bulvárním deníkům, které hašteření obou táborů otevřeně podporují.

Britské ministerstvo zahraničí přesto, nebo právě proto, fanoušky národního týmu vyzývá, aby se nepřátelským výrokům na adresu hostujícího Německa raději vyhnuli.

Témata jako nacismus nebo 2. světová válka mají zůstat tabu stejně jako pění songů přímo se dotýkajících citlivých míst německých dějin.

Nechybí ani informace, že nacistický pozdrav, stejně jako nošení nacistických znaků či popírání holocaustu, je v Německu nezákonný a za porušení zákazu hrozí trest vězení.

"Nacistické období bylo obdobím hororu a destrukce. Není to vůbec vtipné," prohlásil britský ministr vnitra Charles Clarke.

Do Německa míří sto tisíc Angličanů

Již nyní je jasné, že do Německa míří na sto tisíc anglických fanoušků a spolu s nimi několik desítek policistů. Tři tisíce nejradikálnějších Angličanů má přitom do Německa během mistrovství světa vstup zakázán.

  • Neonacisté "zbrojí" na šampionát - NAJDETE ZDE

"Typický britský fanoušek je extrémně patriotický a hodlá si užít hru. Bude tu ale část z nich, kteří si zaslouží naši pozornost," tvrdí policista Bob Kenwrick.

Přes nepopiratelné nepřátelství britského a německého tábora fotbalových fandů je slogan letošního fotbalového mistrovství světa jasný: "Je čas na přátelství". Ne každý je však připraven.

Tábor anglických hooligans? Jen to ne!

Několik menších vesnic po celém Německu již odmítlo během června hostit tábor britských fotbalových fanoušků.

Podle Hanse-Jürgena Eckerta z čtyřtisícové vesnice nedaleko Baden-Badenu "není reálné, aby pět tisíc anglických fanoušků zaplavilo malou vesnici".

Německá vláda přesto i nadále láká fotbalové příznivce k návštěvě. Poprvé v historii mistrovství světa jsou dokonce fanoušci zváni bez předem zakoupených vstupenek.

Do Německa tak míří více než milion a půl fotbalových příznivců.

 

Právě se děje

Další zprávy