reklama

Limberský se k nehodě v opilosti přiznal. Nechce před soud, bojuje o nižší trest

Fotbalista David Limberský. Fotbalista David Limberský. autor: Reuters
Levý obránce národního týmu a Viktorie Plzeň David Limberský se snaží, aby se kvůli dopravní nehodě nedostal před soud. S advokátem chce nyní docílit toho, aby státní zástupce jeho obvinění podmíněně zastavil. Fotbalista by tak mohl skončit s nižším trestem. Zatímco nyní mu hrozí až tři roky vězení, když budou žalobci s návrhem souhlasit, mohl by mu stanovit zkušební dobu maximálně na dva roky. Během této doby by nesměl porušit zákon.

Praha - Fotbalista národního týmu a Viktorie Plzeň David Limberský dělá vše pro to, aby případ jeho dopravní nehody neskončil před soudem. Limberský se svým obhájcem chce docílit toho, aby státní zástupce jeho obvinění podmíněně zastavil.

Policisté zahájili trestní stíhání levého obránce na začátku prosince. K nehodě, za niž byl obviněn, došlo v září na pražském Smíchově. Limberský tady naboural své luxusní vozidlo značky Bentley. V krvi měl tehdy 1,24 promile alkoholu.

Limberského advokát Bronislav Šerák Aktuálně.cz potvrdil, že usilují o to, aby kauza neskončila před soudem, který by rozhodoval o jeho vině. "Obhajobu budeme směřovat tak, aby to trestní řízení skončilo odklonem. To znamená podmíněným zastavením nebo dohodou o narovnání," řekl Šerák.

Co musí Limberský udělat pro nižší trest?

Pro to, aby k zastavení trestního stíhání došlo, musí fotbalista splnit několik podmínek. Musí se nejprve k zavinění nehody přiznat. Advokát tvrdí, že to již Limberský splnil. "Klient se k činu již na policii vyjádřil," uvedl Šerák. Podle něj fotbalista nehody litoval, ale další detaily z jeho policejního výslechu, bez svolení klienta říct odmítl.  

Kromě toho musí Limberský uhradit škodu, kterou způsobil. A nadto zřejmě i složit na účet státního zastupitelství částku určenou státu na pomoc obětem trestné činnosti.

Žalobci by mu poté stanovili dobu, za kterou znovu nesmí porušit zákon. Ta může být od půl roku do dvou let. Pokud by se fotbalista během té doby znovu provinil, případ by soud otevřel a mohl udělit trest. Případ by vyšetřovatelé chtěli uzavřít do dvou měsíců.

Náměstkyně obvodního státního zástupce pro Prahu 2 Táňa Dočekalová uvedla, že je zatím brzy na debaty, jestli bude Limberského případ podmínečně zastaven. "O tom, zda státní zástupce podá ve věci obžalobu či rozhodne jiným meritorním způsobem, se rozhoduje až poté, co policie vyšetřování ukončí a předloží státnímu zástupci spisový materiál," řekla Aktuálně.cz Dočekalová.

Obránce přišel o kapitánskou pásku

Nyní hrozí levému obránci trest vyšší. Dočekalová prohlásila, že plzeňský fotbalista byl obviněn pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. "Hrozí mu od šesti měsíců do tří let vězení," řekla Dočekalová.  

Stížnost proti obvinění podle žalobkyně Limberský nepodal. A podle Šeráka ji ani nepodá. Důvodem je právě taktika, kterou obhajoba zvolila.

Zkušený obránce po nehodě přišel v Plzni o kapitánskou pásku a také nebyl nominován do dvou reprezentačních duelů. Fotbalovou veřejnost navíc pobouřil i nevhodnou oslavou branky v Příbrami, kde pár dní po nehodě slavil gól virtuálním točením volantem.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama