Tuchelovi vyšel riskantní tah. Brankář Kepa vychytal Chelsea druhý Superpohár UEFA

11. 8. 2021 23:49
Fotbalisté Chelsea podruhé vyhráli Superpohár UEFA. Úřadující vítězové Ligy mistrů porazili poslední šampiony Evropské ligy Villarreal 6:5 na penalty, po 90 minutách i prodloužení zápas v Belfastu skončil 1:1.

Na stadionu Windsor Park ve 27. minutě otevřel skóre Hakím Zijach, v 73. minutě vyrovnal Gerard Moreno. Španělský tým předtím dvakrát trefil brankovou konstrukci.

V rozstřelu zneškodnil dva pokutové kopy brankář Blues Kepa Arrizabalaga, kterého až v závěru prodloužení poslal na hřiště kouč Thomas Tuchel místo jedničky Édouarda Mendyho.

Favorizované londýnské mužstvo získalo Superpohár podruhé v historii a poprvé od roku 1998. Chelsea v zápasech o tuto trofej utnula sérii tří porážek z let 2012, 2013 a 2019. Trenér Villarrealu Unai Emery, který je se čtyřmi triumfy nejúspěšnějším koučem Evropské ligy, v Superpoháru prohrál i potřetí.

Chelsea od začátku soupeře zatlačila a poprvé zahrozila v šesté minutě, kdy Wernerovu střelu po rohu vyrazil brankář Asenjo. O chvíli později těsně minul zaskakující kapitán Blues Kanté.

Anglický tým ve 27. minutě otevřel skóre. Havertz našel v pokutovém území Zijacha a marocký reprezentant překonal bezmocného Asenja. Jeho protějšek Mendy o chvíli později zblízka zabránil ve vyrovnání Diaovi.

Gólman Villarrealu na druhé straně zneškodnil střelu krajana Alonsa. Chelsea ve 43. minutě přišla o Zijacha, jenž si zranil rameno. V nastavení první půle mohl srovnat Alberto Moreno, ale z voleje napálil břevno.

Hráči Žluté ponorky zahájili lépe i druhou půli. Blízko ke gólu měl Gerard Moreno, jehož střelu Mendy vytáhnul na tyčku, o chvíli později senegalský brankář vychytal i střídajícího Estupiňána.

Fotbalisté Chelsea slaví vítězství v Superpoháru UEFA
Fotbalisté Chelsea slaví vítězství v Superpoháru UEFA | Foto: Reuters

Villarreal se z velkého tlaku dočkal vyrovnání v 73. minutě. Dia v šestnáctce vrátil patičkou míč Gerardu Morenovi a ten překonal Mendyho umístěnou ranou.

Chelsea po inkasované brance zabrala a sahala po vítězství. V závěru normální hrací doby Alonso vystřelil do boční sítě, v první části prodloužení Pulisic z dobré pozice minul a ve druhé patnáctiminutovce dalšího náhradníka Mounta vychytal Asenjo.

Kouč vítězů Ligy mistrů Tuchel těsně před penaltami vystřídal Mendyho za Kepu a překvapivý tah mu vyšel. Španělský gólman, jenž byl v Chelsea kritizován za velké chyby, zneškodnil pokusy Mandího a Albiola, zatímco brankáře Villarrealu Asenja nepřekonal pouze Havertz.

Fotbalový Superpohár UEFA v Belfastu:

Chelsea FC - Villarreal CF 1:1 po prodloužení (1:1, 1:0), na penalty 6:5

Branky: 27. Zijach - 73. G. Moreno. Penaltu proměnili: Azpilicueta, Alonso, Mount, Jorginho, Pulisic, Rüdiger - G. Moreno, Estupiňán, Gómez, Raba, Foyth. Penaltu neproměnili: Havertz - Mandí, Albiol. Rozhodčí: Karasev - Demeško, Gavrilin (všichni Rus.) - Fritz (video, Něm.). ŽK: Rüdiger, Kepa, Tuchel (trenér) - Yeremi Pino, Raba. Diváci: 10 435 (omezený počet).

Chelsea: Mendy (119. Kepa) - Zouma (65. Christensen), Chalobah, Rüdiger - Hudson-Odoi (82. Azpilicueta), Kanté (65. Jorginho), Kovačič, Alonso - Zijach (43. Pulisic), Werner (65. Mount), Havertz. Trenér: Tuchel.

Villarreal: Asenjo - Foyth, Albiol, Torres, Pedraza (58. Estupiňán) - Trigueros (70. Gómez), Capoue (70. Gaspar), A. Moreno (85. Morlanes) - Yeremi Pino (91. Mandí), G. Moreno, Dia (86. Raba). Trenér: Emery.