Fotbalisté Mexika ovládli poosmé Zlatý pohár, ve finále zdolali obhájce z USA

8. 7. 2019 7:59
Fotbalisté Mexika porazili ve finále Zlatého poháru obhájce trofeje USA 1:0 a poosmé vyhráli mistrovství Severní a Střední Ameriky. O návratu Mexičanů na trůn po čtyřech letech rozhodl v Chicagu v 73. minutě záložník Jonathan dos Santos. Američané nenavázali na předchozí triumf z roku 2017 a nevyužili možnost dotáhnout se sedmým titulem na svého soupeře.
Kapitán vítězných Mexičanů Andres Guardado líbá Zlatý pohár
Kapitán vítězných Mexičanů Andres Guardado líbá Zlatý pohár | Foto: Reuters

Obě mužstva se ve finále utkala pošesté. Mexičané potvrdili, že se jim závěrečné duely proti Američanům daří a porazili je už popáté. Spojené státy americké zdolaly Mexiko pouze v roce 2007, shodou okolností právě v Chicagu.

"Přijeli jsme si sem pro trofej. To se nám povedlo, navíc v neuvěřitelném prostředí. Máme velkou radost. Měli jsme úžasný tým," řekl mexický kapitán Andres Guardado.

První šanci v zápase si po pěti minutách vypracoval Američan Christian Pulisic, jehož střelu zblízka zastavil brankář Ochoa. V 16. minutě se ke slovu dostali Mexičané, jenže Guardado z šestnáctky přestřelil vysoko nad.

O čtvrt hodiny později nevyužil americký záložník Arriola nedorozumění mezi Ochou a jedním z mexických obránců a zakončil vedle. Šest minut po přestávce se Američané ocitli blízko vedoucímu gólu, Morrisovu hlavičku však z brankové čáry odvrátil hlavou Guardado.

Rozhodující akce utkání se zrodila v 73. minutě. Pizzaro našel ve vápně Jiméneze, který patičkou nahrál za sebe na Dos Santose a pohotová střela opory Los Angeles Galaxy se od břevna odrazila do sítě.

"Povedl se nám začátek utkání. Naopak start druhého poločasu nebyl takový, jaký jsme si představovali. Dostali se do hry a skórovali. Prohrát tímhle způsobem je těžké," prohlásil americký záložník Michael Bradley.

Zlatý pohár, fotbalové mistrovství Severní a Střední Ameriky - finále v Chicagu:

Mexiko - USA 1:0 (0:0)

Branka: 73. Dos Santos.