Fotbalisté Plzně vyhráli v osmifinále poháru v Olomouci 3:1, postupuje i Jablonec

16. 11. 2023 17:21
Plzeňští fotbalisté zvítězili v osmifinále domácího poháru v Olomouci po obratu 3:1. Dvě branky vstřelil záložník Pavel Šulc. Viktoria postoupila mezi nejlepší osmičku MOL Cupu poprvé od jara 2021. Ve druhém dnešním pohárovém utkání zvítězil Jablonec v Českých Budějovicích 2:1. Utkání rozhodl v 57. minutě vlastním gólem Matouš Nikl.
Pavel Šulc
Pavel Šulc | Foto: Tomáš Liška

V Olomouci domácí Hanáci začali lépe a už v sedmé minutě po akci Zmrzlého otevřel skóre kapitán Breite, jenž přízemní střelou zpoza pokutového území překonal osmnáctiletého brankáře Baiera.

Plzeňští bez reprezentantů - gólmana Staňka, útočníka Chorého, slovenského křídelníka Jirky a liberijského obránce Dweha - brzy otočili skóre. V 17. minutě srovnal Cadu po přihrávce Vlkanovy a hned za tři minuty připravil Kliment patičkou druhý gól Šulcovi.

Na začátku druhé půle domácí Juliš nepotrestal chybu v plzeňské rozehrávce a sám před Baierem napálil tyčku. Mladý brankář při třetím soutěžním startu za A-tým poté zneškodnil Zmrzlého střelu.

Západočeši, kteří v nedělním ligovém utkání doma utrpěli debakl 1:4 se Slováckem, tlak Sigmy přečkali a začali útočit. Aktivní Sýkora ještě trefil tyč, ale v 72. minutě už skóroval Šulc po náběhu za obranu a přesném pasu Vlkanovy. Dvaadvacetiletý ofenzivní záložník si v sezoně polepšil na sedm soutěžních gólů.

"Jeli jsme k zápasu bez čtyř reprezentantů, ale dokázali jsme tomu čelit. I po inkasované brance jsme rychle zareagovali a dokázali utkání otočit. Toho si vážím. Měli jsme tam řadu fotbalových, kvalitních a připravených akcí. Soupeř taky nějaké měl, hrál se otevřený fotbal," citoval plzeňského trenéra Miroslava Koubka klubový web.

Olomoucký kouč Václav Jílek neměl pocit, že by jeho svěřenci herně propadli. "Ale o výsledku rozhodly naše nedůslednost, špatné chování ve vlastním pokutovém území a neefektivita. Vytvořili jsme si čtyři brankové příležitosti, z toho možná dvě úplně stoprocentní. Ale bohužel nám to tam nepadlo, pak je těžké pomýšlet na vítězství," uvedl.

Jablonecké mužstvo v Českých Budějovicích poslal do vedení ve 38. minutě Kratochvíl proměněnou penaltou. Hned za tři minuty dokázal odpovědět Osmančík po Adediranově přihrávce.

Zápas rozhodl v 57. minutě smolným vlastním gólem Matouš Nikl, od jehož nohy se odrazil míč do sítě po zákroku brankáře Janáčka. Jihočeši, kteří jsou v nejvyšší soutěži na posledním místě, prohráli pátý soutěžní duel po sobě.

Do pohárového čtvrtfinále vedle Plzně a Jablonce postoupily Sparta Praha, Liberec, Zlín a druholigová Dukla Praha. V pátek třetiligové Velvary přivítají Opavu z druhé nejvyšší soutěže. Závěrečné osmifinále mezi Hradcem Králové a obhájcem trofeje Slavií Praha se odehraje až 6. prosince.

Osmifinále českého fotbalového poháru MOL Cupu:

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:3 (1:2)

Branky: 7. Breite - 20. a 72. Šulc, 17. Cadu. Rozhodčí: Černý - Antoníček, Hurych - Berka (video).

Olomouc: Digaňa - Vraštil, Pokorný (46. Navrátil), Novák (46. Sláma) - Křišťál (74. Fiala), Pospíšil, Breite, Zmrzlý - Zorvan, Vodháněl (16. Fortelný) - Juliš. Trenér: Jílek.

Plzeň: Baier - Cadu, Hejda, Hranáč, Jemelka (28. Kopic) - Traoré, Kalvach - Sýkora (90.+1 Řezník), Šulc, Vlkanova (83. Mosquera) - Kliment (83. Bucha). Trenér: Koubek.

Dynamo České Budějovice - FK Jablonec 1:2 (1:1)

Branky: 41. Osmančík - 38. Kratochvíl z pen., 57. vlastní Matouš Nikl. Rozhodčí: Pechanec - Hrabovský, Mokrusch.

Č. Budějovice: Janáček - Havel, Matouš Nikl, Králik - Dejanovič (67. Sladký), Čermák, Hubínek, Hellebrand - Suchan (67. Alli), Osmančík (83. Skalák) - Adediran (79. Gantogtoch). Trenér: Marek Nikl.

Jablonec: Fendrich - Štěpánek, Tekijaški, Hurtado, Polidar - Martinec, Kratochvíl - Pleštil (68. Hübschman), Čanturišvili (90.+1 Nykrín), Alégué (81. Slávik) - Krulich (81. Chramosta). Trenér: Látal.