reklama

VIDEO Petr Čech nakrmil Dina Kollera. Tedy žirafí mládě

Petr Čech krmí žirafu, která se ode dneška jmenuje "Dino". David Procházka
Česká fotbalová reprezentace před zápasy kvalifikace vyrazila do olomoucké ZOO.

Olomouc - Čeští fotbaloví reprezentanti dnes v zoologické zahradě v Olomouci pokřtili žirafí mládě. Jméno mu vybrali po nejlepším střelci v historii národního týmu Janu Kollerovi, přičemž použili jeho přezdívku Dino.

Reprezentanti se na žirafí křtiny vydali místo obvyklé procházky před odpoledním závěrečným tréninkem na páteční kvalifikační duel s Dánskem, hraný na Andrově stadionu v Olomouci.

Autora 55 reprezentačních gólů Kollera potěšilo, že bude mít v olomoucké zoo jmenovce. "Zvířata mám rád a žirafy zvlášť. V Monaku s dcerami také navštěvujeme zdejší malou zoo, v Česku jsme byli naposledy loni v létě v pražské Troji," řekl Koller, který po ukončení kariéry žije s rodinou v Monaku. "Až se vydáme na Moravu, tak se do olomoucké zoo zajedeme podívat. Jsem na Dina zvědavý," dodal.

Přezdívku Dino získal Koller během svých začátků v pražské Spartě, když ještě nebyl slavným hráčem. "Přišil mně ji už ve sparťanském béčku brankář Jirka Gabriel, bratr bývalého reprezentačního spoluhráče Petra. Snad podle filmu Jurský park, který tehdy frčel a kde bylo dinosaurů hodně," vzpomínal rodák ze Smetanovy Lhoty.

Kollera s tříměsíční žirafou spojuje nejen výška (rozhovor na toto téma S Petrem čechem si poslechnetě zde), ale i těžké začátky. Zatímco fotbalistu na počátku kariéry zatracovali kvůli velké postavě a na výsluní se musel probít tvrdou pílí, žirafí mládě zase muselo bojovat o život, jelikož matka krátce po porodu onemocněla a neměla mléko.

Mládě navíc odmítalo sát z láhve, přesto nakonec dvouměsíční boj o přežití za přispění ošetřovatelů vyhrálo. Je tak už 53. mládětem žirafy Rothschildovy, které olomoucká zahrada odchovala. Matkou je žirafa Samantha, rovněž narozená v Olomouci, a otcem Marc, pocházející z Nizozemska.

Zoo Olomouc je chovem žiraf proslulá, vlastní jedno z nejvýznamnějších stád v Evropě. Chovají se tam od roku 1977, kdy zahrada získala první chovný pár - samce Toma a samici Lindy-Lou; ta byla geneticky velmi cenná, neboť její rodiče pocházeli z volné přírody.

reklama