reklama

Fotbalisty Bayernu přepadl antidopingový tým FIFA

Fotbalisté Bayernu Mnichov. Fotbalisté Bayernu Mnichov. autor: CPA Eduard Erben
Fotbalisté Bayernu Mnichov zažili přepadovou kontrolu antidopingového týmu FIFA, který hráčům odebral vzorky krve, z nichž vytvoří jejich profily.

Johannesburg - Fotbalisté Bayernu Mnichov zažili minulý týden přepadovou kontrolu antidopingového týmu FIFA, který hráčům odebral vzorky krve, z nichž vytvoří jejich profily. Šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák na konferenci v Johannesburgu potvrdil, že federace chce krevní profily hráčů využívat k dopingovým kontrolám před mistrovstvím světa.

Podle Dvořáka už mají za poslední rok podobné odběry za sebou hráči Barcelony, Chelsea, uruguayského Monterrey či brazilského Santosu. FIFA už získala databázi krevních profilů takřka 700 předních světových fotbalistů.

Na základě krevních profilů vytvoří FIFA fotbalistům biologický pas, díky němuž je snazší určit při dopingových kontrolách jakékoliv podezřelé odchylky.

FIFA navíc jako jedna z prvních federací zavede novou technologii testů moči zaměřenou na odhalování užití steroidů. Proceduru, která biologické pasy ještě zpřesní, využije příští rok na světovém šampionátu v Brazílii.

reklama