17. 10. 2007 22:35
Překvapivě jasná záležitost: Německo - Česko 0:3
Česká fotbalová radost z druhého gólu v síti Německa.
Česká fotbalová radost z druhého gólu v síti Německa. | Foto: Ondřej Besperát

Mnichov (od našeho zvláštního zpravodaje) - Čeští fotbalisté slaví postup na Euro! Definitivní jistotu účasti na evropském šampionátu jim zajistila výhra v Německu.

A že bylo ve středu co sledovat. Reprezentace sice nastoupila ve značně improvizované sestavě, ale na začátku utkání to nebylo skoro poznat. Možná i proto, že ani Němci se nemohli pochlubit stejným týmem, jenž na MS vybojoval bronzové medaile.

Už ve třetí minutě šokoval mnichovskou Allianz Arenu Libor Sionko. Na úvodní gól mu nahrával Jan Koller, který v ideálním momentu zaběhl za obranu a předložil ukázkový pas, po němž český záložník prostřelil Hildebranda.

Inkasovaná branka neposlala německý tým do kolen. Naopak dlouhou dobu nepouštěli fotbalisty v červeném dresu do výraznější útočné akce a sami zahrávali několik rohových kopů.

Rosický nenastoupil? Nebylo to vidět

Několikrát se pak kouč Brückner zlobil na své svěřence. Nelíbily se mu především výkony záložníků, především Sionka a Pudila, jemuž se začátek středečního duelu nevydařil.

Ale zastoupil ho jiný reprezentant, který dosud nedostával tolik příležitostí. Marek Matějovský po individuální akci, kdy obešel několik obránců, vystřelil z hranice vápna a byl z toho gól. 23. minuta - 2:0!

Brankář Valencie Timo Hildebrand si nesáhl na míč ani v druhém případě. Svůj sedmý reprezentační start si zřejmě představoval jinak.

Až ve 36. minutě se Němci dostali k odpovědi. Málem byla gólová, když nejdříve Kováč na poslední chvíli odvrátil nebezpečný centr Odonkora a poté Kuranyi ve stoprocentní šanci hlavičkoval vedle brány.

Podobná situace se opakovala krátce před koncem prvního poločasu, kdy Podolski centroval na Kuranyiho, jenže útočník Schalke si vedl stejně jako v předchozím případě.

Ani to neprobudilo domácí publikum. Dvě inkasované branky značně zacloumala se sebevědomím jejich a hlavně fotbalistů. Trenér domácích Löw měl o přestávce důvod k zamyšlení.

Skandování Čechů, pískání Němců

Nebylo proto překvapením, když do druhé půle poslal na trávník dva nové hráče: Fritze a Rolfese. Částečně to pomohlo, v 50. minutě centroval Frings a míč tečoval Schweinsteiger jen těsně vedle branky.

O chvíli později zatlačila německá ofenziva Čechy až do pokutového území, ale hned tři střely za sebou hostující obránci zastavili, Petr Čech zasahovat nemusel.

A vysoké tempo pokračovalo. Gólman Chelsea lapil střelu Schweinsteigera z přímého kopu, hned nato málem překvapil Hildebranda agilní Matějovský, jenž ze skoro třiceti metrů orazítkoval tyč.

Poprvé v zápase, zhruba po hodině hry, poprvé diváci v Allianz Areně poprvé vypískali německé hráče, kterým několikrát za sebou nevyšla kombinace ve středu hřiště.

Jakoby s tím domácí nepočítali. Hromový pískot se ozval ještě jednou, vyšperkovaný však byl jásotem českých fanoušků.

Daniel Pudil totiž našel krásnou přihrávkou nabíhajícího Plašila, ten si obhodil německého obránce a další střela po zemi skončila za zády nešťastného brankáře Hildebranda.

Česká exhibice nebo německé zoufalství?

A bylo co slavit. Postup na evropský šampionát už nemohl fotbalistům nikdo vzít a sami to už tušili.

Průběh hry se přesto neměnil. Každý dotek českého hráče s míčem byl doprovázen potleskem zhruba šesti tisícovek fanoušků. A že byli slyšet, svěřenci trenéra Brücknera i nadále udávali tempo.

Zato akce domácích fotbalistů končily dvěma způsoby. Ofsajdem nebo u Petra Čecha. A platilo to až do konce utkání. Do poslední minuty však nevydrželi mnozí příznivci domácích.

Německý národní tým prohrál poprvé v Allianz Areně. Český národní tým tak ve skupině D má po deseti zápasech 23 bodů, stejně jako vedoucí Němci.

Německo - Česko 0:3 (0:2)

Branky: 3. Sionko, 23. Matějovský, 64. Plašil

Žluté karty: Podolski

Diváci: 66 000 (vyprodáno)

Rozhodčí: Webb - Kirkup, Sharp (vš. Anglie)

Sestava Česka: Čech - Pospěch, Kováč, Rozehnal, Ujfaluši - Sionko, Matějovský, Galásek, Plašil, Pudil - Koller.
Sestava Německa: Hildebrand - A. Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Odonkor, Frings, Schweinsteiger, Trochowski - Kuranyi, Podolski.