reklama

Fotbalová Parma vyhlásila bankrot a čeká ji likvidace

Antonio Nocerino v dresu Parmy Antonio Nocerino v dresu Parmy autor: Reuters
Dluhy klubu jsou tak velké, že likvidace byla jediným možným vyústěním. Bývalý vítěz evropských pohárů se bude o nový restart pokoušet ve čtvrté amatérské lize.

Parma - Italský fotbalový klub FC Parma nenašel do dnešní stanovené lhůty kupce a čeká ho likvidace. Někdejší slavný tým, který soud poslal kvůli finančním problémům už v březnu pod nucenou správu, tak může doufat v nejlepším případě v nový začátek ve čtvrté amatérské lize, ovšem už pod novým názvem.

Parma, která v 90. letech minulého století vyhrála dvakrát Pohár UEFA a jednou Pohár vítězů pohárů, skončila v uplynulé sezoně nejvyšší italské ligy poslední a sestoupila. K registraci do Serie B ale potřebovala najít nového investora, který by převzal dluhy ve výši 22,6 milionu eur. To se však nepodařilo.

O záchranu klubu bojovali i fotbalisté, kteří se vzdali dlužných výplat a byli ochotní jednat o nových nižších smlouvách, aby umožnili finančně zdecimovanému klubu nový start. Sezonu Serie A mohla Parma dokončit pouze díky záchrannému fondu, který vytvořila ostatní mužstva.

O nucené správě rozhodl italský soud v polovině března poté, co byl zatčen majitel klubu Giampietra Manentiho, jehož dluhy dosahují hranice sto milionů eur. Funkcionář, který koupil strádající celek v únoru a byl už jeho třetím majitelem v sezoně, čelí obvinění z praní špinavých peněz, zpronevěry a využívání nezákonných finančních toků.

Za Parmu dříve nastupovali například hráči jako Gianluigi Buffon, Lilian Thuram nebo Dino Baggio. V minulosti jej jako trenér vedl i čech Zdeněk Zeman.

reklama