reklama

Černý se dočkal nominace do národního týmu, Šilhavý musel udělat čtyři změny

ME 21, Česko-Dánsko: Václav Černý ME 21, Česko-Dánsko: Václav Černý autor: Milan Kammermayer
Trenér českých fotbalistů Jaroslav Šilhavý musel hned na úvod srazu týmu v Praze před nadcházejícími zápasy v Německu, s Izraelem a Slovenskem udělat čtyři změny v nominaci.

Ze zdravotních důvodů vypadli brankáři Ondřej Kolář s Filipem Nguyenem, obránce Ondřej Čelůstka a záložník Petr Ševčík. Dodatečně povoláni byli gólmani Tomáš Koubek s Alešem Mandousem, zadák Václav Jemelka a ofenzivní univerzál Václav Černý, který si vysloužil premiérovou pozvánku do reprezentačního A-týmu. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus vpodvečer mužstvo opustil jeden nejmenovaný hráč.

Další problémy s covidem. Fotbalový reprezentant Pavelka měl pozitivní test Další problémy s covidem. Fotbalový reprezentant Pavelka měl pozitivní test Čtěte zde

Liberecký brankář Nguyen také vypadl po pozitivním testu na covid-19, který sám oznámil už minulý týden na sociální síti. Sparťan Čelůstka schází kvůli zranění, stejně jako slávistická dvojice Kolář, Ševčík. Fotbalová asociace ČR informovala o změnách v nominaci na svém webu.

"Změny byly jednoduše vynucené zdravotním stavem původně nominovaných hráčů. Tyhle hráče jsme měli na listu jako alternativu pro případ, kdyby se něco takového stalo. Prostě jenom přišli na řadu," řekl v nahrávce pro média asistent českého trenéra Jiří Chytrý.

Bývalý reprezentant do 21 let Černý dostal premiérovou pozvánku do A-mužstva díky povedenému vstupu do sezony. Třiadvacetiletý ofenzivní univerzál zaznamenal v dosavadních osmi zápasech tohoto ročníku nizozemské ligy za Twente Enschede čtyři góly a stejný počet asistencí.

"Po takové delší anabázi, kdy nehrával pravidelně, teď pravidelně nastupuje. Je produktivní, daří se mu. Byl to hráč, kterého jsme sledovali. Díky okolnostem se dostal do nominace. Jsme rádi, že budeme mít možnost přímo na tréninku i v zápasech vidět jeho aktuální formu," prohlásil Chytrý.

Václav Černý

Datum a místo narození: 17. října 1997, Příbram
Výška a váha: 179 cm, 69 kg
Post: záložník/útočník
Klub: Twente Enschede (od 2020)
Předchozí působiště: Příbram (2007-13), Ajax Amsterodam (2013-19), FC Utrecht (2019-20)
Prvoligová bilance: 37 zápasů, pět branek v nizozemské lize
Největší úspěchy: vítěz nizozemské ligy a Nizozemského poháru 2019Reprezentace: 8/3 do 16 let, 27/8 do 17 let, 7/1 do 19 let, 16/9 do 21 let.

Olomoucký brankář Mandous a jeho nedávný spoluhráč Jemelka, který v říjnu odešel na hostování do belgické Lovaně, si zatím za reprezentaci připsali shodně po jednom startu v zářijovém utkání Ligy národů proti Skotsku (1:2) v Olomouci. Oba patřili do narychlo složeného nového výběru, který nahradil původní mužstvo, v němž měli dva členové realizačního týmu koronavirus. Brankář Koubek z německého Augsburgu má na kontě deset zápasů za reprezentaci.

Národní celek se dopoledne v Praze sešel na posledním letošním srazu a všichni členové ihned podstoupili testy na koronavirus. Až do oznámení výsledků byli v izolaci v hotelových pokojích. Testy odhalily jednoho nakaženého hráče, který mužstvo opustil a zamířil do karantény.

V úterý odcestuje tým ke středečnímu přípravnému utkání v Lipsku proti mistrům světa z roku 2014 Němcům. V neděli český celek odehraje v Plzni zápas Ligy národů s Izraelem a tamtéž o tři dny později tuto soutěž uzavře proti bývalému federálnímu partnerovi Slovensku.

V týmu je aktuálně 25 hráčů, z toho čtyři brankáři. Gólman Jiří Pavlenka z Brém ale bude kvůli aktuální koronavirové situaci k dispozici jen na duel v Německu a poté se vrátí do klubu.

"Budeme muset zatížení rozložit, takže všichni hráči, kteří tu jsou, se dostanou na hřiště. Uvidíme podle okolností a zdravotního stavu, kolik toho kdo odehraje," řekl Chytrý.

reklama