Češi řádili na Tehelném poli, Slovensko smetli třemi góly ve druhém poločase

4. 9. 2020 22:30
Čeští fotbalisté vstoupili do druhého ročníku Ligy národů výhrou 3:1 v derby bývalých federálních partnerů na Slovensku.

Ve 48. minutě otevřel v Bratislavě skóre premiérovou brankou v reprezentaci Vladimír Coufal, za pět minut při návratu do národního týmu po zranění proměnil penaltu kapitán Bořek Dočkal a v 86. minutě se prosadil střídající Michael Krmenčík. Vzápětí snížil Ivan Schranz. Český tým porazil Slováky potřetí za sebou, vyhrál i oba zápasy v předloňské premiéře Ligy národů.

Konání zápasu do poslední chvíle ohrožoval koronavirus. Ranní kontrolní testy v Bratislavě odhalily v české reprezentaci druhý případ nákazy, ale protože šlo stejně jako ve středu o člena realizačního týmu a ne hráče, slovenská hygiena nakonec povolila hostům nastoupit. Kvůli opatřením UEFA proti šíření covidu-19 se hrálo bez diváků.

V druhém duelu Ligy národů český celek nastoupí v pondělí v Olomouci proti Skotsku, zbylým soupeřem ve skupině je Izrael. Národní tým hraje stejně jako předloni při premiéře soutěže v Lize B, v druhé ze čtyř úrovní. Vítěz skupiny postoupí do vyšší ligy, poslední celek sestoupí.

Liga národů nabízí reprezentacím možnost dodatečně zabojovat o účast na závěrečných turnajích, tentokrát budou ve hře dvě místa v play off o mistrovství světa 2022. Soutěž bude zároveň rozhodující i pro rozdělení do košů při losu kvalifikace.

Čechům chyběli Souček a Schick, kteří z preventivních důvodů museli do karantény. Trenér Šilhavý nasadil poprvé v A-týmu osmnáctiletého Hložka, jenž se stal nejmladším hráčem v historii české reprezentace.

Domácí před prázdným hledištěm nového stadionu Tehelné pole, který byl otevřen teprve vloni, měli první šanci. Po centru z přímého kopu se hlavou prosadil Kucka, ale gól kvůli ofsajdu neplatil. Ve 20. minutě měl slovenský kapitán znovu blízko k vedoucí trefě, Vaclík ale napravil svou špatnou rozehrávku a slovenskou oporu vychytal.

Od té doby začali dominovat hosté. V polovině první půle si Darida narazil s Masopustem a v dobré pozici přestřelil. Poté měl dvakrát během minuty blízko k tomu oslavit debut gólem Hložek. Ve 30. minutě zblízka napálil brankáře a pak po centru hlavičkoval do tyče. Slovákům zkomplikovala situaci už v první půli dvě vynucená střídání kvůli zranění.

Český celek zužitkoval svou dominanci až po přestávce. Ve 48. minutě Janktův střílený centr domácí gólman jen vyrazil před sebe a pohotový Coufal si v osmém reprezentačním utkání připsal první branku.

Chvíli nato autor vedoucího gólu zařídil po zákroku penaltu poté, co ho srazil ve vápně Gyömbér. Pokutový kop v 53. minutě s přehledem proměnil kapitán Dočkal, který za reprezentaci nastoupil poprvé od předchozího duelu se Slovenskem předloni v listopadu a následného zranění.

Hosté zápas kontrolovali a přidali ještě jeden gól, když se po Daridově přihrávce prosadil v 86. minutě střídající Krmenčík. Vzápětí povedenou ranou s pomocí tyče snížil rovněž střídající Schranz, hrající za Jablonec.

Fotbalová Liga národů - skupina B:

Slovensko - ČR 1:3 (0:0)

Branky: 88. Schranz - 48. Coufal, 53. Dočkal z pen., 86. Krmenčík. Rozhodčí: Treimanis - Gudermanis, Spasjonnikovs (všichni Lot.). ŽK: Boženík, Gyömbér, Kucka - Darida. Bez diváků.

Slovensko: Greif - Pekarík, Štetina (32. Valjent), Škriniar, Gyömbér - Hrošovský, Lobotka - Kucka, Duda (17. Zrelák), Haraslín - Boženík (65. Schranz). Trenér: Hapal.

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil - Darida, Král - Masopust (86. Ševčík), Dočkal, Jankto (68. Provod) - Hložek (72. Krmenčík). Trenér: Šilhavý.