reklama

Češi už v minulosti na Brazílii vyzráli, nad "kanárky" slavně zvítězil i Baník

FC Baník Ostrava 1:0 Brazílie, 28.6. 1976 "Zápas, který se uskutečnil 28. června, vzbudil okamžitě obrovský zájem fanoušků, kteří vytvořili rekord Bazalů. Na stadionu, plotech či stromech duel podle neoficiálních informací sledovalo 35 tisíc fanoušků, kteří navíc mohli pozorovat vyrovnané střetnutí."

Zveřejnil(a) Český fotbal pro fanoušky dne 25. March 2019
Dnes večer fotbalisté Brazílie nastoupí k historicky teprve třetímu utkání na území Česka. Dosud se obě země utkaly celkem osmnáctkrát. Brazílie ovládla deset oficiálních duelů, ale v archivech mezistátních zápasů jsou zapsány i dvě výhry Československa a také triumf Baníku na Bazalech, kde na jihoamerického soupeře přišla historicky nejvyšší návštěva.

Slavné oválné tribuny na stání jsou přeplněné lidmi. Fotbaloví příznivci se tísní hlava na hlavě a stoupají si na špičky, aby co nejlépe viděli na hřiště. Fanoušci jsou i na svahu kolem stadionu, plotech, stromech a stožárech osvětlení. Přibližně tak to vypadalo na Bazalech před 43 lety.

Triumf Baníku

Důvodem pozdvižení a rekordní návštěvy na dnes už strženém stadionu byla fotbalová reprezentace Brazílie. Ta se chystala na olympiádu v Montrealu a za jednoho ze soupeřů pro přípravu si vybrala ostravský Baník.

Rok 1976 je pro Ostravské rokem fotbalu, Baník tehdy v sestavě s Vojáčkem, Ličkou, Kvasnicou nebo Radimcem získal první titul a červnové utkání s Brazílií bylo završením skvělé sezony.

Přestože brazilský A tým, jehož někteří členové v roce 1970 zvítězili na MS v Mexiku, nakonec nedorazil, o utkání byl mimořádný zájem o údajně jej navštívilo až 35 tisíc fanoušků, i když maximální kapacita Bazalů v té době byla o pět tisíc diváků nižší.

Samotné utkání nabídlo velké překvapení. Baník dokázal s Brazilci držet krok a ve druhém poločase podle dobových zpráv soupeře údajně přehrával. Rozhodla 76. minuta, kdy obránce Tecao fauloval Ličku ve vápně a po dorážce vlastní penalty se prosadil Slaný.

Brazílie proti Česku dominuje

Na mezistátní úrovni se Češi a Čechoslováci utkali s Brazílií celkem osmnáctkrát a připsali si proti Brazílii ještě dvě slavná vítězství. Naposledy to bylo v roce 1968 v Bratislavě, kde zvítězili 3:2. Dva roky poté "kanárci" ovládli mistrovství světa v Mexiku.

Běhal mi mráz po zádech, vzpomíná Viktor na debut na Maracaná a tipuje remízu 2:2 Běhal mi mráz po zádech, vzpomíná Viktor na debut na Maracaná a tipuje remízu 2:2 Čtěte zde

Brazílie zvítězila i v posledním vzájemném měření sil před 21 lety v saúdskoarabském Rijádu. Výsledek 2:0 tehdy zařídili Romário a Ronaldo.

Na české straně tehdy stáli hráči jako Srníček, Nedvěd, Poborský nebo Šmicer. Brazilci nastoupili prakticky v nejsilnější možné sestavě, nechyběli Cafú, Roberto Carlos ani Ronaldo.

Podruhé v samostatné historii se Češi střetnou s Brazílií dnes od 20:45. Z utkání zprostředkuje Aktuálně.cz on-line přenos.

reklama