Češi zabrali až ve druhé půli, Litvě nastříleli tři branky. Povedenou premiéru zažil Jankto

Jakub Jankto slaví svou premiérovou branku v české reprezentaci.
Historicky první zápas česko fotbalové reprezentace v Ústí nad Labem uvedl českou hymnou zpěvák Vojtěch Dyk.
Kouč národního týmu Karel Jarolím si pro každý poločas připravil zcela novou sestavu.
Do první půle nastoupila sestava: Vaclík - Gebre Selassie, Sivok, Brabec, Novák - Darida, Barák - Krejčí, Dočkal, Zmrhal - Škoda.
Theo Gebre Selassie dostal příležitost v základní sestavě na úkor zraněného Pavla Kadeřábka. Jmény zvučnější sestava se ale branky nedočkala.
Aktualizováno 22. 3. 2017 21:00
Úvodní zápas roku 2017 česká fotbalová reprezentace zvládla. V přípravném zápase proti Litvě zvítězil tým Karla Jarolíma 3:0.

Ústí nad Labem - Čeští fotbalisté ve svém prvním letošním zápase porazili Litvu 3:0. Premiérové přípravné utkání reprezentace v Ústí nad Labem rozhodli svěřenci trenéra Karla Jarolíma třemi góly až po přestávce a kompletním prostřídání sestavy. Ve 48. minutě proměnil penaltu Tomáš Hořava, v 64. minutě oslavil brankou debut v národním A-týmu Jakub Jankto a v 79. minutě uzavřel skóre Michael Krmenčík.

Češi se vítězně naladili na nedělní zápas v San Marinu, který bude pokračováním kvalifikace o postup na mistrovství světa v Rusku. Reprezentace teprve podruhé za posledních deset let vyhrála úvodní utkání kalendářního roku.

"Potěšilo mě, že jsme dokázali v druhém poločase vstřelit branky. Určitě nám pomohlo, že jsme po přestávce vstřelili rychlou branku. Kluky, kteří šli do druhé půle, to uklidnilo a myslím, že to bylo vidět i na dalším průběhu," řekl Jarolím na tiskové konferenci.

"Ti, co nastoupili v druhé půli, se mi zdáli trochu živější a možná měli i větší motivaci. Už dopředu jsem avizoval, a kluci to věděli, že sestava z první půle nemusí být totožná s tou, která nastoupí v San Marinu. Věřím, že na San Marino vybereme správnou sestavu," dodal kouč.

Češi byli od začátku střelecky aktivnější, první velkou šanci ale měla Litva. Lukša se v 16. minutě přes Nováka protlačil až před branku, gólman Vaclík však rychle vyběhl a střelu zblízka vyrazil.

Český tým se snažil o častou střelbu z dálky a dvakrát zpoza vápna zahrozil ve 28. minutě. Brankář Šetkus však vyrazil Daridovu umístěnou ránu i následnou Barákovu razantní střelu. Neprosadil se ani Škoda, který ve 36. minutě po centru zprava hlavičkoval nad.

"Byly tam slušné pasáže i v první půli, ale chvíli nám trvalo, než jsme se dostali do tempa. Několikrát jsme měli laciné ztráty ve středu hřiště a Litevci se dostali k nebezpečným situacím. Ti středoví hráči jsou schopni podat kvalitnější výkon," uvedl Jarolím.

Druhá jedenáctka se postarala o vítězství

Jarolím poslal do druhého poločasu novou jedenáctku a v ní byl i talentovaný Jankto. Domácím trvalo necelé tři minuty, než po pauze otevřeli skóre. Paulius ve vápně fauloval Krmenčíka a Hořava z penalty nezaváhal, když poslal míč do středu branky. V osmém utkání za národní tým si připsal třetí trefu.

V 55. minutě se dožadovali penalty i hosté, ale rozhodčí Bieri zůstal v klidu. Litevci po hodině hry sedmkrát vystřídali a čtyři minuty poté podruhé inkasovali. Jankto se protáhl po levé straně a křížnou střelou s pomocí tyče překonal hostujícího gólmana. Záložník Udine tak svou premiéru v reprezentačním A-týmu oslavil brankou.

"Mám na tyto zápasy docela štěstí. V Udine i jednadvacítce jsem hned při prvním startu dal gól, takže jsem si dnes docela věřil. Dobře jsem si sedl i s klukama v kabině a jsem moc rád, že nám to vyšlo i výsledkově. Gól určitě pomůže v sebevědomí," řekl Jankto.

Domácí měli zápas před téměř čtyřmi tisícovkami diváků pevně pod kontrolou a jedenáct minut před koncem přidali ještě třetí trefu. Čelůstka hlavičkou po centru přiťukl na Krmenčíka, ten se na malém vápně uvolnil a zblízka vstřelil svůj druhý reprezentační gól.

"Je to docela velký výsledek. Trenér chtěl, abychom se všichni rozehráli a fotbal nás bavil. Hned nám říkal, že nastoupíme ve dvou sestavách. Nám to i vyhovovalo a nikomu to nevadilo. Naopak," řekl Krmenčík.

Skórovat pak mohl podruhé Hořava, ale litevský brankář jeho technickou střelu vyrazil. Nic to však nemohlo změnit na tom, že český celek dohrával ve velké pohodě a ovládl šestý ze sedmi vzájemných duelů. Pod trenérem Jarolímem se reprezentanti dočkali třetí výhry a ze sedmi zápasů pod jeho vedením prohráli jen v Německu 0:3.

Přípravné fotbalové utkání v Ústí nad Labem:

ČR - Litva 3:0 (0:0)

Branky: 48. Hořava z pen., 65. Jankto, 79. Krmenčík. Rozhodčí: Bieri - Zgraggen, Heiniger (všichni Švýc.). ŽK: Matulevičius (Litva). Diváci: 3959.

ČR:

I. poločas: Vaclík - Gebre Selassie, Sivok, Brabec, Novák - Darida, Barák - Krejčí, Dočkal, Zmrhal - Škoda.

II. poločas: Koubek - Čelůstka, Kalas, Suchý, Hloušek - Hušbauer, Mareš - Sýkora, Hořava, Jankto - Krmenčík. Trenér: Jarolím.

Litva: Šetkus (46. Zubas) - Vaitkunas (46. Borovskij), A. Klimavičius (61. Mikuckis), L. Klimavičius (61. Kijanskas), Slavickas (46. Baravykas) - Lukša (61. Černych), Kuklys (46. Verbickas), Paulius (61. Žulpa), Slivka (61. Eliošius), Grigaravičius (61. Novikovas) - Matulevičius (61. Valskis). Trenér: Jankauskas.