Češi rozstříleli odevzdané Estonsko 6:2. Skvělý Souček zaznamenal hattrick

24. 3. 2021 22:51
Čeští fotbalisté vstoupili do kvalifikace mistrovství světa vysokou venkovní výhrou 6:2 nad Estonskem. Papírového outsidera skupiny E ve 12. minutě poslal do vedení Rauno Sappinen, ale svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého brzy otočili stav a ještě do pauzy čtyřmi brankami rozhodli. V dalším zápase skupiny porazila Belgie Wales 3:1.
Čeští fotbalisté nasázeli Estoncům čtyři branky hned v prvním poločase
Čeští fotbalisté nasázeli Estoncům čtyři branky hned v prvním poločase | Foto: Reuters

Premiérový reprezentační hattrick si připsal Tomáš Souček, po jednom gólu dali Patrik Schick, Antonín Barák a Jakub Jankto. V závěru snížil střídající Henri Anier.

Zápas se hrál na neutrální půdě v polském Lublinu kvůli zpřísněným opatřením proti koronaviru v Estonsku, která neumožňují pořádat kvalifikační utkání. Vzhledem k pandemii nemohli do hlediště fanoušci.

Český celek dal šest branek mimo domácí hřiště počtvrté v samostatné historii a poprvé po čtyřech letech. Rekordním vítězstvím od rozdělení federace je výhra 8:1 nad Andorrou z roku 2005.

Český tým využil toho, že Estonci kvůli koronavirové karanténě museli na poslední chvíli obměnit polovinu kádru. Reprezentanti zvítězili i ve čtvrtém vzájemném duelu. Do světové kvalifikace vstoupili vítězstvím teprve potřetí v samostatné historii a poprvé od roku 2000.

V dalším utkání Šilhavého svěřenci v sobotu v Praze přivítají favorita skupiny Belgii, v úterý pak uzavřou úvodní blok ve Walesu. Zbylým soupeřem je Bělorusko. Ze skupiny postoupí na šampionát do Kataru v příštím roce přímo jen vítěz. Týmy z druhých míst čeká play off stejně jako dva nejlepší vítěze skupin Ligy národů, kteří neuspějí v kvalifikaci.

"Vysoká výhra v prvním zápase kvalifikace, jsme samozřejmě rádi. Byť je to na půdě outsidera, který měl ještě navíc problémy ohledně pandemie. Jsem rád, že jsme začali vítězně a máme první krok za sebou. Belgie je favorit a bude to silný protivník. Pokusíme se jim to znepříjemnit," uvedl na tiskové konferenci Šilhavý.

V české sestavě byla podle očekávání čtveřice z bundesligy Kadeřábek, Darida, Schick a brankář Pavlenka, která kvůli cestovním koronavirovým omezením v Německu po souboji s Estonskem tým opustí.

Národní celek od začátku diktoval tempo, ale ve 12. minutě jako první inkasoval. Na kolmici od Vassiljeva si naběhl Sappinen a střelou mezi nohy překonal Pavlenku. Hosty inkasovaný gól nevyvedl z míry a už za šest minut srovnal v akrobatické pozici po Daridově centru Schick. Připsal si desátou branku v reprezentačním "áčku".

V 27. minutě favorit obrátil stav, když Barák zblízka po otočce dostal míč do sítě. Hosté dominovali a ve 32. minutě se po Janktově centru z rohu prosadil hlavou Souček. Čerstvý vítěz ankety o nejlepšího českého hráče roku uspěl i ve 43. minutě, kdy přízemní střelou k tyči zvýšil.

"Nezačalo to dobře, ale když už dostat gól, tak takhle na začátku. Měli jsme celý zápas na to reagovat a už do poločasu jsme si udělali takhle dobrou pozici," řekl pro ČT sport Barák.

Souček potřeboval na premiérový reprezentační hattrick 16 minut. Tři minuty po pauze Souček doklepl míč do odkryté branky poté, co mu v dobré střelecké pozici přihrál Kadeřábek.

Hattrick dal předtím v reprezentaci naposledy Baroš v roce 2009. "Jsem strašně rád, že jsem mohl pomoci týmu a že jsem mohl dát hattrick v reprezentaci. Děkuju klukům, že mi to tak krásně připravili. Nikdy na to nezapomenu," uvedl Souček.

V 56. minutě skórovali Češi znovu. Darida našel centr Jankta a ten na zadní tyči sklepl míč do sítě. V 67. minutě mohli Estonci snížit, ale Vaštšukovu střelu Pavlenka vytěsnil na tyč. Outsider se prosadil až v 86. minutě, kdy z otočky zamířil přesně k tyči střídající Anier.

"Trochu mě mrzí jen ty inkasované góly, hlavně ten druhý. Sami jsme mohli ještě nějaké branky přidat," doplnil Šilhavý.

Estonsko - ČR 2:6 (1:4)

Branky: 12. Sappinen, 86. Anier - 32., 43. a 48. Souček, 18. Schick, 27. Barák, 56. Jankto. Rozhodčí: Papapetru - Petropulos, Aptosoglu (všichni Řec.). Bez karet. Bez diváků.

Estonsko: Aksalu - Antonov (75. Puri), Pürg, Paskotši, Lilander - Alliku (73. Kirss), Poom, Vaštšuk (82. Frolov), Vassiljev (73. Anier), Oigus - Sappinen (88. Roosnupp). Trenér: Reim.

ČR: Pavlenka - Kadeřábek, Kúdela, Čelůstka (85. Zima), Bořil - Darida, Souček - Provod (65. Vydra), Barák (65. Pekhart), Jankto (65. Masopust) - Schick (79. Holeš). Trenér: Šilhavý.