Češi protrhli proti Norsku střelecké trápení a poprvé v kvalifikaci skórovali i vyhráli

Jarolím pozve debutanty na hamburger. První české vítězství v kvalifikaci řídili nováčci
Krmenčík tak oslavil svou premiéru v národním dresu nejlíp, jak mohl.
A během zbytku první půle spíše bránili.
Michael Krmenčík sváděl ve zbytku prvního poločasu souboje s norskými stopery po dlouhých nákopech.
Ladislav Krejčí nastoupil proti Norsku na pro něj neobvyklém pravém křídle. Ale i s pozicí přes nohu si bývalý sparťan poradil a byl dnes nebezpečný.
Aktualizováno 11. 11. 2016 23:55
Česká fotbalová reprezentace proti Norsku poprvé v kvalifikaci o mistrovství světa v Rusku skórovala i zvítězila. Vítězství 2:1 zařídili debutanti v základní sestavě národního týmu Michael Krmenčík a Jaromír Zmrhal. Tři minuty před začátkem nastaveného času ještě zápas zdramatizoval Joshua King.

Praha - Čeští fotbalisté zvítězili nad Norskem 2:1 a ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství světa se dočkali první výhry i vstřelené branky. V jedenácté minutě otevřel v Edenu premiérovým reprezentačním gólem skóre nováček Michael Krmenčík a v 47. minutě rovněž první trefou za národní tým zvýšil Jaromír Zmrhal. V 87. minutě už jen snížil Joshua King.

Český celek díky vítězství oživil šance na postup. Svěřenci trenéra Karla Jarolíma se posunuli před dnešního soupeře na čtvrté místo ve skupině a na dvojici Severní Irsko, Ázerbájdžán ztrácejí dva body. Tabulku vede bez ztráty bodu Německo.

Na mistrovství v roce 2018 postoupí přímo jen vítězové skupin, osm nejlepších celků z druhých příček čeká baráž o zbylá čtyři místa. V dalším kvalifikačním duelu se Češi v březnu představí v San Marinu, letošní rok uzavřou v úterý přípravným zápasem v Mladé Boleslavi proti Dánsku.

Češi se vrátili do hry o druhou příčku

"Jsem rád, že jsme získali tři body a udrželi naději na to bojovat o druhou pozici. Stálo to nervy, ale podařilo se. Neumím si představit, že by se nám to dneska nepovedlo," řekl po zápase trenér Jarolím.

Ten překvapil a do sestavy nasadil nováčka Krmenčíka i Zmrhala, který předtím za reprezentační A-tým odehrál jen 17 minut proti Ázerbájdžánu. Nasazení obou těchto hráčů se později ukázalo jako klíčové. "Někdy to vyjde, někdy ne. Jsem rád, že to takhle dopadlo a ti kluci se podíleli tím, že vstřelili branky," uvedl Jarolím.

V Edenu padal déšť se sněhem, Češi ale fanoušky rychle zahřáli, protože do utkání o naději vstoupili velkým náporem. Ve třetí minutě našel Dočkal křížnou přihrávkou Zmrhala a jeho střela jen těsně minula tyč.

Parádní český úvod

O tři minuty později měli domácí ještě blíž ke gólu. Kadeřábkův centr z pravé strany srazil stoper Hovland nohou a míč, který se snášel do branky, gólman Jarstein pohotovou hlavičkou vyrazil na břevno.

V 11. minutě už český tým prolomil čekání na první trefu v kvalifikaci. Dočkal ve skluzu posunul míč za obranu, kam si naběhl Krejčí, přihrál napravo na Krmenčíka a ten doklepl do sítě. Češi díky premiérovému gólu plzeňského útočníka v reprezentaci skórovali po 285 minutách.

Parádní Krmenčíkův debut

"První start, první gól, jsem dojatý. Já jsem typ útočníka, který i tohle umí spálit, ale naštěstí to tam padlo. Jsem moc rád," konstatoval Krmenčík.

Domácí poté ubrali z tempa a do hry se dostali i Norové. Chvílemi soupeře sevřeli před vápnem a jedinou nebezpečnou střelu vyslal k Vaclíkovi ve 34. minutě Johansen, který z dálky těsně minul. Naopak v závěru poločasu měl další možnost Krmenčík, ale hlavou netrefil.

Dvě minuty po pauze si už český celek pojistil náskok. Pod gól se opět výrazně podepsal Dočkal, který se ve středu pole uvolnil a poslal do úniku Zmrhala. Ten nezaváhal, propálil Jarsteina a stejně jako Krmenčík se mohl radovat z premiérové trefy v reprezentačním A-týmu.

Premiérovou branku zaznamenal také Zmrhal

"Mám radost hlavně ze tří bodů, a když se mi ještě podařilo dát gól na domácím stadionu, je ta radost navíc obrovská," řekl Zmrhal, který v Edenu hraje za pražskou Slavii.

Domácí se uklidnili a další gól mohl přidat Krmenčík, který po centru v pádu minul. Češi třetí branku nevstřelili a ze závěru ještě bylo drama. V 87. minutě snížil z otočky King, víc už ale Seveřané nestihli.

"V závěru nám možná trochu došly síly. Soupeř to navíc risknul, šel do útoku v plném počtu a nějaká taková trma vrma tam přijít mohla. Naštěstí přišla jen jedna," uvedl stoper Jakub Brabec.

Utkání skupiny C kvalifikace MS 2018 ve fotbale v Praze:

ČR - Norsko 2:1 (1:0)

Branky: 11. Krmenčík, 47. Zmrhal - 87. King. Rozhodčí: Nijhuis - Van de Ven, Schaap (všichni Niz.). ŽK: Dočkal - Aleesami. Diváci: 16.411.

ČR: Vaclík - Kadeřábek, Sivok, Brabec, Novák - Droppa (81. Pavelka) - Krejčí (86. Skalák), Dočkal, Hořava, Zmrhal - Krmenčík (81. Schick). Trenér: Jarolím.

Norsko: Jarstein - Elabdellaoui, Hovland, Forren, Aleesami - Tettey - Skjelbred (51. Dähli), Johansen, Berget (71. Elyounoussi) - Henriksen (61. Diomande) - King. Trenér: Högmo.