reklama

Národní tým má jen osmnáct hráčů. Náhradníci s Holoubkem čekají v Česku

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Luděk Šipla/Sport Invest
Páteční testy na koronavirus v české fotbalové reprezentaci před nedělním zápasem Ligy národů v Izraeli byly u tří hráčů pozitivní.

Po kontrolních testech v Larnace, kde se tým chystal po středečním přípravném duelu s domácím Kyprem, vypadl ještě další hráč, jehož výsledek byl neprůkazný. Do dějiště utkání Haify zatím odcestovalo jen devět hráčů, další devítka se připojí v neděli dopoledne.

Kdyby zůstal fotbal, křičí kultura. Jsme zavřeni ze symbolických důvodů, říká Tvrdík Kdyby zůstal fotbal, křičí kultura. Jsme zavřeni ze symbolických důvodů, říká Tvrdík Čtěte zde

Novinářům to řekl tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR (FAČR) Michal Jurman.

Reprezentaci hrozilo, že bude muset na utkání v Izraeli narychlo povolat náhradníky. Vedle tří pozitivně testovaných hráčů mělo totiž 16 členů národního týmu neprůkazný výsledek odběrů, z toho bylo 11 hráčů. Do Haify zatím odcestovali jen brankář Tomáš Vaclík, obránci Aleš Matějů, Tomáš Petrášek, Ondřejové Kúdela s Čelůstkou a Jan Bořil a záložníci Tomášové Souček s Holešem a Petr Ševčík.

FAČR sehnala z české ligy náhradní hráče, kteří by původní mužstvo doplnili, ti ale nakonec do Haify odcestovat nemusí. Kouč Šilhavý, jenž už s celým trenérským týmem do Izraele rovněž odletěl, bude mít nakonec k dispozici 18 hráčů.

Z původního třiadvacetičlenného kádru se vedle třech pozitivně testovaných a jednoho hráče s neprůkazným výsledkem nedostane z kapacitních důvodů v letadle ještě na jednoho fotbalistu.

FAČR oznámí zbylou devítku pro duel v Izraeli v neděli ráno, jména nakažených nesdělila. Italský klub Hellas Verona ale na webu uvedl, že jedním z pozitivně testovaných je jeho záložník Antonín Barák. Podle klubu nemá příznaky nemoci.

Podle iSport.cz budou v Izraeli chybět i kapitán Bořek Dočkal, jeho sparťanský spoluhráč Adam Hložek, obránce Fenerbahce Istanbul Filip Novák a jeden z náhradních gólmanů.

"Samozřejmě je to hodně nestandardní. Ale co je v téhle době standardní? Vyzkoušeli jsme si to při zářijovém srazu, kde nás potkalo něco podobného. Věřím, že jak se blbě začalo, tak se dobře skončí. Věřím, že i přes ty problémy, které nás potkaly, jsme schopni se zmobilizovat na zápas, připravit se a odvézt si dobrý výsledek," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

Zápas v Haifě má v neděli výkop ve 20:45. Ve středu nastoupí reprezentace do posledního utkání říjnového termínu ve Skotsku. Oproti původnímu plánu mužstvo z Haify zamíří do Prahy, kde podstoupí další kolo testů.

Připadám si jako Kolumbus, směje se Coufal. Zázemí West Hamu ho ohromilo Připadám si jako Kolumbus, směje se Coufal. Zázemí West Hamu ho ohromilo Čtěte zde

"Tým bude kompletně přetestován a bude se dále řídit rozhodnutími domácích hygienických autorit. Teprve na jejich základě se rozhodne o personálním obsazení týmu pro středeční utkání ve Skotsku," uvedl Jurman.

Dodatečně povolaní náhradníci budou připravit pro případ, že by museli pomoci ve Skotsku.

"Povolaní hráči z české nejvyšší soutěže se scházejí v neděli na hotelu a zatím zůstávají v České republice. Tam se připravují pod vedením trenéra Davida Holoubka pro případ, že by právě hygienická opatření mezi jednotlivými státy neumožňovala, aby tým, který se v pondělí vrátí z Izraele, cestoval do Skotska na další utkání," podotkl Jurman.

Pozitivně testované osoby jsou v Larnace v karanténě. "FAČR už nyní jedná intenzivně s ministerstvem zahraničí ČR i českým velvyslanectví na Kypru, stejně tak jako s UEFA, o jejich případném a co nejrychlejším přesunu do České republiky," uvedl Jurman.

V Izraeli panují kvůli zhoršené epidemiologické situaci přísná opatření a dokonce celostátní uzávěra. Česká výprava dostala povolení přicestovat díky výjimce pro profesionální sport.

Do týmu zasáhl koronavirus už během pondělního srazu v Praze. První vlna testů odhalila jednoho nakaženého hráče z Plzně a kompletní trojice z Viktorie, záložníci Jan Kopic s Lukášem Kalvachem a útočník Zdeněk Ondrášek, musela opustit mužstvo. Ostatní odběry byly negativní a reprezentace odehrála zápas na Kypru, kde zvítězila 2:1.

Český celek má s koronavirem podobné problémy jako před měsícem. Kvůli dvěma pozitivním testům u členů realizačního týmu muselo mužstvo v září po výhře 3:1 na Slovensku v úvodním duelu Ligy národů do izolace a pro utkání doma se Skotskem FAČR narychlo poskládala nový výběr výhradně z hráčů české ligy. Improvizovaná reprezentace pod vedením zastupujícího trenéra Holoubka smolně prohrála 1:2.

Panenka je ve stabilizovaném stavu, stále ale musí využívat kyslíkovou podporu Panenka je ve stabilizovaném stavu, stále ale musí využívat kyslíkovou podporu Čtěte zde
reklama