reklama

Fotbalové mistrovství Evropy letos nebude. UEFA odložila Euro na příští léto

Podívejte se, jak na odložení Eura reagoval trenér reprezentace Jaroslav Šilhavý. FAČR |  01:27
Evropská fotbalová unie UEFA potvrdila, že letní mistrovství Evropy kvůli pandemii koronaviru o rok odložila. Šampionát se bude hrát ve stejném formátu a ve stejných zemích od 11. června do 11. července 2021. UEFA zároveň kvůli novému typu koronaviru do odvolání přerušila všechny své soutěže včetně Ligy mistrů a Evropské ligy. Žádnou soutěž nechce rušit.

"Evropský fotbalový festival na prázdných stadionech s opuštěnými fanouškovskými zónami, když kontinent sedí doma v izolaci, je neradostná představa. Nemohli jsme dopustit, aby takhle vypadaly oslavy 60. výročí soutěže," uvedl v prohlášení předseda UEFA Aleksander Čeferin.

Martin Malík a Jan Pauly Martin Malík a Jan Pauly při jednání o budoucnosti Eura Foto: FAČR

Březnové play off o evropský šampionát unie odložila na červen. UEFA zároveň vyzvala všechny členské země, aby se pokusily dohrát domácí soutěže, které byly kvůli opatřením proti nákaze přerušeny.

Evropský šampionát se měl letos původně konat od 12. června do 12. července a poprvé v historii ho mělo hostit 12 zemí. Poté, co v Evropě propukla pandemie nového typu koronaviru a řada vlád vyhlásila přísná opatření včetně omezení volného pohybu lidí, bylo prakticky jisté, že se turnaj v létě nebude moci odehrát. 

Evropský šampionát ve fotbale byl odložen poprvé v historii, která se datuje od roku 1960. Mistrovství světa se naposledy podle plánu nehrálo v letech 1942 a 1946 kvůli druhé světové válce. Premiérově se velký turnaj uskuteční v lichém roce.

"Je to očekávané rozhodnutí, jinak v této situaci rozhodnout nešlo. Samozřejmě s tím souhlasím, fotbal je dnes na druhé koleji," uvedl pro FAČR trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý, jehož svěřenci se v základní skupině Eura utkají s Chorvatskem, Anglií a jedním ze čtyř vítězů play off podle Ligy národů. To se nově místo konce března má odehrát v červnu. 

Liga mistrů ani Evropská liga se neruší

Odložení šampionátu na příští rok podporovala i česká strana, kterou na videokonferenci zastupují předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík a generální sekretář Jan Pauly.

"Fakt, že se Euro neodehraje tento rok byl myslím už pár dnů více než jasný a nyní šlo o to vybrat ze všech možných variant cestu, která bude dávat z aspektů zdravotních, sportovních a samozřejmě sekundárně i ekonomických, největší smysl. Tou je za nás určitě přesunutí evropského šampionátu o rok," uvedl v prohlášení pro novináře šéf FAČR Martin Malík.

Odložená Copa América

Stejně jako Euro bylo kvůli koronaviru odloženo také fotbalové mistrovství Jižní Ameriky, které se mělo na přelomu června a července uskutečnit v Argentině a Kolumbii. Dnes o tom informovala jihoamerická fotbalové konfederace CONMEBOL.

Konfederace šampionát odložila poté, co obě pořadatelské země oznámily, že kvůli šíření nemoci COVID-19 minimálně na dva týdny uzavřou hranice.

Server The Athletic uvedl, že odložení Eura o rok bude UEFA stát asi 275 milionů liber (8,2 miliardy korun). Podle webu bude Evropská fotbalová unie tuto částku požadovat po jednotlivých ligových soutěžích a klubech jako kompenzaci.

Přesunutí Eura by mělo pomoci jednotlivým zemím dohrát domácí soutěže, které asociace kvůli šíření nákazy přerušily. V české lize zbývá odehrát šest kol základní části a následná nadstavba.

Odložení šampionátu by také mělo pomoci dokončit aktuální ročník pohárových soutěží UEFA - Ligy mistrů a Evropské ligy, které se zastavily v průběhu osmifinále. Po dnešním jednání ale zůstává nejasné, jak se dohrají.

Podle spekulací médií je ve hře i varianta Final Four pro semifinalisty. UEFA bude také hledat termíny pro utkání mládežnických reprezentací včetně jednadvacítky.

Změna termínu po odložení Eura čeká podle šéfa Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina i klubové mistrovství světa, které se mělo konat rovněž v létě 2021. Rozšířeného turnaje v Číně, kde pandemie začala, se bude účastnit poprvé 24 týmů. O novém termínu by měla FIFA rozhodnout ve středu.

Odkládá se i mistrovství Afriky

Africký fotbalový šampionát, který měl v dubnu hostit Kamerun, byl dnes kvůli obavám z šíření koronaviru odložen na neurčito. Oznámili to v prohlášení zástupci africké fotbalové konfederace a organizátoři. Náhradní termín turnaje zatím nebyl stanoven.

Mistrovství Afriky, které se mělo hrát od 2. do 25. dubna, tak následuje příkladu finálových turnajů dalších kontinentů. Na letošek plánované šampionáty dnes na příští rok odložila také Evropa a Jižní Amerika.

"O novém termínu soutěže bude rozhodnuto podle vývoje situace a bude včas oznámen," řekl kamerunský ministr sportu Narcisse Mouelle Kombi.

Kamerun zatím eviduje oficiálně deset nakažených novým typem koronaviru.

Aktualizujeme. 

reklama