reklama

Prázdné tribuny? Zapomeňte, zápasy bez fanoušků na Euru nechceme, vzkazuje UEFA

Euro 2016, Francie-Island: fanynka Francie Euro 2016, Francie-Island: fanynka Francie autor: Reuters
Odložený evropský šampionát ve fotbale se blíží a přestože v drtivé většině hostitelských zemí se stále hraje za zavřenými dveřmi, UEFA se zápasy bez diváků na Euru nepočítá. Naopak zápasy s fanoušky budou podmínkou.

Šampionát by se měl podle aktuálního kalendáře konat v červnu a červenci a zatím stále počítá s dvanácti hostitelskými městy po celé Evropě. To se ovšem může změnit, protože UEFA, která Euro organizuje, bude klást na pořádající města nové nároky.

"Každé město musí garantovat, že nové na stadionu mohou být během utkání fanoušci," oznámil šéf UEFA Aleksander Čeferin.

Drtivá většina utkání se v Evropě nyní hraje za zavřenými dveřmi nebo s minimálním počtem návštěvníků v řádech jednotek procent kapacit stadionů. Přesto se pro léto počítá s fanoušky v ochozech. "Vůbec nepřipadá v úvahu, že by se jakýkoli zápas Eura hrál bez fanoušků. Taková možnost je ze hry," ujistil Čeferin v rozhovoru pro televizi Sky.

Už dříve prosákly z pořadatelského týmu informace, že si UEFA pohrává s myšlenkou přesunutí celého šampionátu do Spojeného království. To ovšem Čeferin nyní popřel.

"Pracujeme stále s variantou, že turnaj proběhne ve všech dvanácti pořadatelských zemích. To je ideální scénář. Pokud ovšem některé země nebudou schopné splnit podmínky pořadatelství, je možné, že se tento počet sníží třeba na deset nebo jedenáct zemí," připustil.

Na fanoušky se tak v této fázi příprav stále chystají v Anglii, Ázerbájdžánu, Dánsku, Itálii, Irsku, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Rumunsku, Rusku, Skotsku a Španělsku.

Omezme reprezentační přestávky, MS by mělo být každé dva roky, navrhuje Wenger Omezme reprezentační přestávky, MS by mělo být každé dva roky, navrhuje Wenger Čtěte zde

Nová pravidla kladou důraz především na pořadatelská města, která budou muset zajistit fanouškům přístup na tribuny a současně splnit hygienické podmínky. Jednotlivé národní asociace zatím informace od UEFA nekomentovaly. Už dříve se ale například německá DFB vyjádřila, že by ráda fanouškům v Mnichově umožnila zápasy navštívit.

Zatím ovšem fanoušci nejsou přítomní ani na utkáních bundesligy nebo v nižších soutěžích a v dohledné době se na tom nejspíše nic nezmění. Z hlavních pořadatelských zemí má konkrétní plán na návrat fanoušků na stadiony pouze Velká Británie. Poslední dvě kola Premier League by mohlo sledovat až deset tisíc diváků na každém stadionu.

Na organizaci navíc zbývá už jen málo času. Nejpozději do 5. dubna musí každé pořadatelské město informovat UEFA, kolik diváků bude moci zápasy navštívit. "Nebude možné tento termín už posunout," citoval Čeferina německý Sportschau. Původně měla města předat informaci už o měsíc dříve.

reklama