reklama

Tifosi mu nadávali, šel po něm stalker. Teď Quagliarella září v lize i národním týmu

Postavil si míč na značku pokutového kopu, ze tří kroků vypálil doprostřed branky a s roztaženýma rukama se rozeběhl k fanouškům na tribuně za bránou. Spolu s nimi se Fabio Quagliarella radoval z gólu, který vstřelil soupeři v kvalifikaci o Euro 2020. A nebyl to jen tak ledajaký gól. Italský útočník jím oslavil start v reprezentaci po dlouhých deseti letech, navíc se díky němu stal nejstarším střelcem fotbalové squadry azzury v historii.

Ve svých 36 letech překonal Christiana Panucciho, který držel rekord od roku 2009. "Ty ovace publika si budu pamatovat navždycky," prohlásil po zápase pro televizi Rai Sport.

Itálie i díky němu porazila Lichtenštejnsko 6:0, Quagliarella navíc přidal i druhý gól, také z penalty. Fanoušci ho povzbuzovali k hattricku, ke třetímu gólu se snažili svému parťákovi pomoci i spoluhráči. "Všem děkuji za podporu. Bylo to úžasné," vzkázal. 

Když ho trenér Roberto Mancini v 72. minutě střídal, tleskal vyčerpanému veteránovi celý stadion Ennia Tardiniho v Parmě. Shodou okolností právě tady odehrál v říjnu 2009 svůj poslední soutěžní zápas za reprezentaci. Pak z národního týmu vypadl a nikdo nečekal, že se ještě někdy vrátí. 

Na sklonku kariéry má ale letos neuvěřitelnou formu a vede pořadí střelců italské Serie A s 21 góly. Až za ním je pětinásobný držitel Zlatého míče Cristiano Ronaldo z Juventusu a letošní objev, zázračný polský střelec Krzysztof Piatek z AC Milan. Quagliarella hraje za janovskou Sampdorii, která patří spíš k lepšímu průměru ligy. 

Jeho výkony letos oslnily, a italská média, fanoušci i odborníci žádali povolání zkušeného hráče do reprezentace. Přestože Mancini buduje tým z mladých fotbalistů a po neúspěšné kvalifikaci na loňské mistrovství světa se snaží o novou cestu, nemohl ho nechat stranou. Quagliarella nastoupil na 11 minut v sobotním utkání s Finskem, proti Lichtenštejnsku hrál v základní sestavě.

"Je mi 36 let, ale necítím se starý. Jsem v pohodě a v dobré kondici. Poctivě trénuji a Sampdoria mě udržuje na nohou," popsal kanonýr, který do nejvyšší italské soutěže poprvé naskočil v dresu FC Turín na jaře roku 2000. "Děkuji trenéru Mancinimu, že mě letos celou sezonu sledoval a dal mi v národním týmu šanci," uvedl. 

Slováci přímo nepostoupili. Projděte si konečné výsledky kvalifikace Eura 2020 Slováci přímo nepostoupili. Projděte si konečné výsledky kvalifikace Eura 2020 Prohlédněte zde

Rodák z neapolského předměstí Castellammare di Stabia nastupoval během své kariéry za Neapol i za hlavního konkurenta Juventus. Přestup do bohatého turínského celku mu fanoušci z města pod Vesuvem dlouho vyčítali, na stadionech na něj křičeli, pískali a označovali ho za zrádce. 

Teprve předloni se mu omluvili. Quagliarella přiznal, že z domovského klubu musel odejít, protože v Neapoli jemu i jeho rodině vyhrožoval neznámý stalker. Přestože tehdy všechno oznámil na policii, nic se nezlepšilo. V obavách o rodinu se proto raději přestěhoval do 700 kilometrů vzdáleného Turína. Překousl urážky a hrál za tým ústředního rivala. Až později se dozvěděl, že jeho pronásledovatelem byl policista, který měl případ řešit.

Do Neapole se chtěl vždycky vrátit, ze všeho nejspíš ale kariéru ukončí v Sampdorii, kde má smlouvu do června 2020. Pokud si udrží formu, bude vždycky připravený pomoci italské reprezentaci. "Jsme Itálie, tohle je mladé mužstvo, které může jedině růst," chválí své nástupce v modrém dresu

reklama