Češi porazili Island. Účastník MS inkasoval po roce, Krmenčíkovi neuznali gól

Aktualizováno 8. 11. 2017 20:04
Čeští fotbalisté si po neúspěšné kvalifikace na MS 2018 částečně spravili chuť. V přípravném klání na půdě Kataru porazili Island 2:1. Výhru svými góly zajistili Tomáš Souček a Jan Sýkora.
Radost Čechů.
Radost Čechů. | Foto: FAČR/Jan Tauber

Dauhá - Čeští fotbalisté v přípravném utkání v Kataru porazili Island 2:1. Proti účastníkovi mistrovství světa si svěřenci trenéra Karla Jarolíma připsali cenný skalp a vyhráli potřetí v řadě. Island navíc inkasoval více než gól po jedenácti zápasech a téměř přesně po roce.

Češi přežili několik nadějných šancí soupeře, pak jim sudí neuznali regulérní branku Michaela Krmenčíka, ale krátce nato se prosadil Tomáš Souček. Ve druhé půli zvýšil Jan Sýkora. Pro oba to byly premiérové branky v národním týmu. Island už jen snížil zásluhou Kjartana Finnbogasona.

"Nebyli jsme kompletní, Island také ne, ale pořád je to účastník mistrovství světa, takže každé takové vítězství je povzbuzením do další práce. Výkon to byl slušný až na pár drobností," hodnotil trenér Jarolím. "Určitě těší, že jsme jim dali tři góly, i když nám jeden neuznali. Viděl jsem jejich předchozí zápasy a soupeři měli problém si šanci i vytvořit," dodal.

Island patří v Evropě k týmům s největším zlepšením a po mistrovství Evropy postoupil poprvé na světový šampionát. V duelu s českým celkem tak byl favoritem a to potvrdil i začátek. Už ve druhé minutě po prodlouženém autovém vhazování trefil Kjartansson tyč. A nebezpečná střela Skúlasona mířila těsně vedle. Neuspěl ani Kjartan Finnbogason.

Čeští fotbalisté se však brzy chytli, hráli se soupeřem vyrovnanou partii a chvílemi byli i lepším celkem. V 15. minutě Kopicovu akci zakončil Krmenčík gólem, katarští sudí mu však chybně odmávali ofsajd a gól neuznali.

O čtyři minuty později ale Češi dali pocítit Islandu jeho vlastní medicínu a udeřili z dlouhého autového vhazování, což bývá velká islandská zbraň. Levý bek Novák si na aut přeběhl na druhou stranu, dohodil až do malého vápna a Souček z voleje poslal míč do branky.

"Filip Novák má skvělé auty, zkoušeli jsme to i na tréninku. Ono to letělo a letělo, až to doletělo ke mně. Čekal jsem, že to bude přede mnou někdo tečovat, ale ono to letělo fakt dlouho, tak jsem předskočil svého hráče. Přitom auty jsou jejich největší síla," popsal Souček.

Ve 35. minutě byl Souček blízko dalšímu gólu, když šikovně tečoval rohový kop, ale gólman Runarsson stihl zareagovat. Pak zas byl blízko vyrovnaní soupeř. Skúlasonovu ránu z dálky Vaclík vyrazil. O chvíli později se na něj řítil osamocený Finnbogason, obešel Vaclíka a mohl střílet do odkryté branky, lekl se ale dobíhajícího Nováka a vystřelil slabě. Suchý tak stihl míč odvrátit.

Ve druhé půli Češi dobře hájili náskok a čekali na šance na brejky. Island už tak nebezpečný nebyl. Kjartanssonova hlavička šla těsně vedle, horší bylo, že se při této šanci srazil Vaclík s Novákem. Oba se museli nechat ošetřit, ale pokračovali ve hře.

V 65. minutě přišla česká pojistka. Přetažený centr sklepl Novák na Sýkoru a ten po třech minutách na hřišti předvedl vydařený volej. Brankář si sice na míč sáhl, ale v cestě do branky mu nezabránil.

Přípravný zápas Česko - Island
Přípravný zápas Česko - Island | Foto: FAČR/Jan Tauber

"Jsem za gól rád, zvláště když nakonec byl vítězný. Už když míč letěl na Filipa, tak jsem si říkal, že by to mohl sklepnout leda tam, kam to nakonec letělo. Tak jsem si počkal, zatímco ostatní to strhlo k míči a já vyplaval sám. Pak už to bylo o tom jen trefit míč a to se povedlo," uvedl ke gólu Sýkora.

Islandu se povedlo snížit čtvrthodiny před koncem, kdy se zblízka hlavou prosadil Finnbogason a napravil selhání z první půle. Navíc mohl i rychle vyrovnat, ale tentokrát ho Vaclík vychytal a udržel cennou výhru.

"Vyhrálo se nad týmem, který postoupil na mistrovství světa. Máme z toho dobrý pocit. Chtěli jsme si něco vyzkoušet, povedlo se. Ale zase to nesmíme přeceňovat, byl to přátelský zápas," řekl Novák.

Přípravné fotbalové utkání v Dauhá:

ČR - Island 2:1 (1:0)

Branky: 19. Souček, 65. Sýkora - 77. K. Finnbogason. Rozhodčí: Kuvarí - Makalá, Šamarí (všichni Katar). ŽK: Souček - Árnason, Ingason. Diváci: 150.

ČR: Vaclík - Čelůstka, Brabec, Suchý, Novák - Souček - Kopic (62. Sýkora), Hušbauer (62. Frýdek), Barák (87. Hrubý), Jankto (87. Falta) - Krmenčík (46. Šural). Trenér: Jarolím.

Island: Runarsson - Hermannsson, Ingason, Árnason (46. E. Bjarnason), Magnússon (46. Sigurjonsson) - Gudmundsson (46. Gíslason), O. Skúlason (83. Johanesson), B. Bjarnason (60. Traustason), A. Skúlason - Kjartansson, K. Finnbogason (86. A. Finnbogason). Trenér: Hallgrímsson.