reklama

Jarolím: Klidný nejsem nikdy. O sestavě už ale jasno mám

Karel Jarolím odstartoval své reprezentační angažmá výhrou 3:0 proti Arménii. Daleko důležitější test ale přijde v neděli, kdy začne kvalifikace na MS 2018. Karel Jarolím odstartoval své reprezentační angažmá výhrou 3:0 proti Arménii. Daleko důležitější test ale přijde v neděli, kdy začne kvalifikace na MS 2018. autor: Milan Kammermayer
Karla Jarolíma zítra čeká soutěžní premiéra na reprezentační lavičce. Před kvalifikačním utkáním proti Severnímu Irsku si pochvaluje atmosféru v mužstvu a je si vědom chyb, které jeho svěřenci předvedli ve vítězné přípravě s Arménií.

Praha - Trenér fotbalové reprezentace Karel Jarolím věří, že si jeho svěřenci přenesou do nedělního úvodního utkání kvalifikace mistrovství světa proti Severnímu Irsku dobrou pohodu, která na startu nového cyklu okolo týmu panuje. O sestavě má víceméně jasno, důležití ale podle něj budou i hráči na lavičce, kteří musejí být pozitivně naladěni.

"Atmosféra je zatím dobrá, doufám, že to nezkazí zítřejší večer. Odhodlání z kluků je cítit, nálada je dobrá a věřím, že se to promítne i do zítřejšího utkání," řekl na tiskové konferenci Jarolím, jenž v prvním utkání na reprezentační lavičce ve středu porazil s týmem Arménii 3:0.

Zázraky na počkání, nemožné za jeden trénink. Tenhle styl se líbil, jen aby to Jarolímovi vydrželo Zázraky na počkání, nemožné za jeden trénink. Tenhle styl se líbil, jen aby to Jarolímovi vydrželo Čtěte zde

Před soutěžní premiérou cítí napětí. "Klidný nejsem nikdy, ale tím nechci říct, že bych mužstvu nevěřil. Věřím tomu, že navážeme na utkání s Arménií. Ale všichni odehráli jen poločas, takže bude důležité hrát tak, aby to bylo efektivní. Určitě by se měly objevit fáze, kdy budeme mít hru pod kontrolou a při tom si trochu odfrknout. Samozřejmě ale musíme čekat na správný moment, a jak se naskytne, musíme být úderní," uvedl.

První týden s novým týmem si Jarolím pochvaluje. "Bylo to raketové, před prvním utkáním s Arménií bylo času minimálně. To, čím bychom se chtěli prezentovat, hráči celkem pochopili. Ale ani zápas s Arménií se nevyhnul tomu, že tam byly nějaké kazy. Bude důležité, aby se zítra neopakovaly. Ten týden byl náročný, kolikrát jsem se kouknul na hodinky a bylo 11 hodin večer. A ani jsem nevěděl, jak to uteklo. Bylo pořád co dělat," řekl Jarolím s úsměvem.

Není to o jedenácti hráčích

Nad základní sestavou už příliš neváhá. "Na nějakých pozicích jsme řešili to, jestli ten, nebo ten. Tak nějak jasno mám, ale nechci o tom mluvit, protože hráči to ještě nevědí. Ale není to jen o jedenácti hráčích, kteří do úvodu zápasu půjdou. Pro mě bude důležité, aby i ti, co nenastoupí od začátku, byli pozitivně naladění. Abychom vytvořili tým ne jedenácti hráčů, ale celého kádru. A bylo z toho cítit, že držíme pohromadě," řekl Jarolím.

Program, výsledky, tabulky. Vše o kvalifikaci na MS 2018 v Rusku Program, výsledky, tabulky. Vše o kvalifikaci na MS 2018 v Rusku Prohlédněte zde

Je mu jasné, že start do kvalifikace může být klíčový. Ve skupině totiž figurují mimo jiné i obhájci zlata Němci a přímo postoupí pouze vítěz. "On bude každý zápas kvalifikace klíčový. Pochopitelně je to vstup do kvalifikace, navíc v domácím prostředí a se soupeřem, který má stejné ambice jako my. Z toho pohledu je to důležité utkání," uvedl Jarolím.

Můžeme zkusit potrápit i Německo

"Já jsem evropskou kvalifikaci ještě nehrál, ale pochopitelně kvalifikace mistrovství světa je těžší. Víme, že jasným favoritem je Německo, ale proč bychom se nepokusili potrápit i je? O to víc pak také bude záležet, kolik bodů se nám podaří získat se soupeři, kteří mají ambice minimálně bojovat o druhé místo," dodal Jarolím.

Další střední záložník mimo hru, zraněný Frýdek bude proti Severním Irům chybět Další střední záložník mimo hru, zraněný Frýdek bude proti Severním Irům chybět Čtěte zde

Severní Irsko je podle něj nebezpečné hlavně ze vzduchu. "Dali hlavou snad 70 procent gólů. Na to spoléhají, navíc mají nebezpečný rychlý protiútok. Bude důležité, abychom se vyvarovali nějakých zbytečných nedovolených zákroků. Abychom nedělali zbytečné standardky," dodal.

reklama