reklama

Jarolím: Nemůžeme si myslet, že si tak velkých šancí vyrobíme deset za zápas. Tohle by se dávat mělo

Ladislav Krejčí jednou v dobré pozici netrefil hlavou dobře míč, pak jeho šouravá jedovka jen těsně minula irskou tyč Ladislav Krejčí jednou v dobré pozici netrefil hlavou dobře míč, pak jeho šouravá jedovka jen těsně minula irskou tyč autor: Milan Kammermayer
Karel Jarolím má za sebou ostrou kvalifikační premiéru v roli trenéra fotbalové reprezentace. Po remíze 0:0 s týmem Severního Irska musel litovat zmařených šancí.

Praha – Zatímco v jediné přípravě, kterou měl jeho jeho tým k dispozici, tedy proti Arménii, neměli čeští fotbalisté nejmenší problém nastřílet tři branky, nyní ve své kvalifikační premiéře už se Karel Jarolím od svých svěřenců branky nedočkal.

Program, výsledky, tabulky. Vše o kvalifikaci na MS 2018 v Rusku Program, výsledky, tabulky. Vše o kvalifikaci na MS 2018 v Rusku Prohlédněte zde

Do kvalifikace o postup na MS 2018 vstoupily české barvy domácí remízou 0:0 se Severním Irskem – a trenérovi nezbývalo než litovat zmařených příležitostí.

"Do utkání jsme vstoupili celkem aktivně, dokázali jsme si dvě tři nebezpečné situace vytvořit, ale pak se nám tam objevily ztráty míče, soupeř měl možnost hrozit z brejků, a to nás trochu přibrzdilo. Kluci začali hrát víc na jistotu a do šířky, na můj v kus tam obecně scházela aktivita. Do půle to pak z naší strany dobré nebylo, nemohli jsme se dostat k nějaké pořádné kombinaci a být tak soupeřově brance nebezpeční," přehrával si Jarolím v hlavě méně výraznou první část utkání.

"Po pauze jsme zlepšili pohyb, křídelníci se víc ukazovali, opanovali jsme prostory po stranách a začali si vytvářet zajímavé situace. Možností skórovat jsme měli dost. Bohužel žádnou tu příležitost se nepodařilo proměnit, a tak zápas skončil 0:0. Nicméně právě ta druhá půle bezesporu ukázala cestu, kudy bychom měli jít," dodal trenér.

"Ve finální fázi ale bohužel buď přišel špatný centr, nebo jsme ty situace neřešili úplně nejlíp. Filip se pak před brankou ocitnul úplně sám. A když nedal, tak to bylo takové dovršení všeho," připomněl posmutněle superšanci Filipa Nováka.

"Jestli chápu, nebo nechápu, že to nedal, když není útočník... No musím to chápat, mně nic jiného nezbývá, ale takovéhle situace... Nemůžeme si myslet, že si za zápas vytvoříme deset podobných, takováhle by se proměnit měla," zdůraznil Jarolím. "A je jedno, jestli je v té situaci obránce nebo kdo. Filip určitě je schopný zakončovat a dávat góly i z téhle pozice."

Okamžiky, kdy tým sázel až příliš na jistotu, ani malou efektivitu v koncovce nepřičítá trenér Jarolím malé zkušenosti svého současného týmu. "Po Euru řada zkušených skončila, nezbývá nám nic jiného než hrát s těmi, které vybereme. Ale nemyslím si, že by dnes v těch klíčových situacích scházely zkušenosti, spíš chladnější hlava."

Bubeníky nevnímal, prázdné sedačky přehlédnout nešlo

Lítý boj branku nepřinesl. Tak Češi před poloprázdnou Letnou zahájili kvalifikaci Lítý boj branku nepřinesl. Tak Češi před poloprázdnou Letnou zahájili kvalifikaci Prohlédněte zde

Aby v týmu přeci jen víc namixoval vedle mládí i protřelejší fotbalisty, zařadil do obrany Michala Kadlece. "Ano, rozhodly pro něj jeho zkušenosti, navíc se hrálo na Letné, kde to dobře zná. A kromě té jedné chyby zahrál celkem dobře."

Zaváhání, kdy právě Kadlec nalil soupeři balon do brejku, ale Jarolíma vůbec nepotěšilo. "Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Fotbalista s jeho zkušenostmi by si něco podobného neměl dovolit. Řešil to na poslední chvíli a z toho to vyplynulo. Kdyby volil kolmější rychlejší rozehrávku, kterou po stoperech chci, tak by k tomu ani nemohlo dojít."

Jarolím připustil, že hra jeho týmu byla poněkud stereotypní. "Ano, scházely nám tam ve větší míře takové ty utajené přihrávky, škoda že vypadl Bořek Dočkal, se kterým jsme samozřejmě v původní nominaci počítali."

Česko - Severní Irsko v kvalifikaci o MS 2018 Sektor pro fanoušky Severního Irska byl na Letné plný a hlučný. ty ostatní měli k zaplnění kapacity daleko Foto: Milan Kammermayer

Bubeníky v hledišti prý Jarolím při zápase ani příliš nevnímal, toho, že byla Letná plná jenom z poloviny, si ale pochopitelně všimnout musel. "Bylo by jistě příjemnější, kdyby nás povzbuzoval plný stadion. Možná je spousta takových, co čekají, jak se to bude všechno vyvíjet, s tím, že když to bude dobré, tak přijdou. Ale my jsme od nich jejich podporu potřebovali teď."

Remíza 0:0 ovšem trenéra zdaleka nesráží do kolen. "Koho by to nemrzelo, že jsme po takovém průběhu nezvítězili. Ale šance jsme si vytvořili, horší by bylo, kdyby se nám ani to nedařilo. Ale nebyli jsme dostatečně efektivní a přišla ztráta. Nezbývá než zase zdvihnout hlavu a soustředit se na další utkání. Nejbližší jsou ta v Německu a následně v Ostravě proti Ázerbájdžánu, na podzim pak ještě hrajeme s Norskem. Takže cílem teď je soustředit se na ty zápasy a pokusit se dnešní ztrátu napravit."

reklama