reklama

Jsou to sportovní teroristé. Málem nám prohráli zápas, říká o chorvatských hooligans trenér Čačič

Chorvatské tvrdé jádro fanoušků zaházelo okolí branky Petra Čecha světlicemi a dělobuchy. Podívejte se v naší galerii. Chorvatské tvrdé jádro fanoušků zaházelo okolí branky Petra Čecha světlicemi a dělobuchy. Podívejte se v naší galerii. Foto: Reuters
Chorvatského trenéra Ante Čačiće zklamalo chování svých fanoušků, kteří ke konci druhého poločasu naházeli na hrací plochu světlice a dělobuchy. Na tiskové konferenci po zápase s českou reprezentací se Čačić omluvil za chování některých chorvatských fanoušků a takzvané hooligans označil za sportovní teroristy.

St. Etiene (od našeho zpravodaje) - Chorvatský kouč Ante Čačić si na tiskové konferenci po utkání s českou reprezentací nebral vůči hooligans stojící za vlajkou své země servítky. "Nejsou to fanoušci, nemají mezi námi místo. Stalo se to v minulosti už několikrát, propíralo se před zápasem, že se to může stát znovu. Nevím, kdo to je a kdo je posílá, ale já i hráči se za ně stydíme a všem se za ně omlouváme," spustil Čačić.

Dělobuch zranil jednoho z pořadatelů

Několik příznivců chorvatského týmu rozpoutalo za brankou Petra Čecha v polovině druhého poločasu doslova peklo. Nejdříve naházeli na hřiště několik světlic a petard, přičemž jedna z nich vybouchla sběrači ve chvíli, kdy ji sbíral ze země.

Následně se mezi sebou začaly prát skupinky, z nichž někteří jejich členové se ať už svými vlajkami nebo nápisy na oblečení hlásili k neonacistické symbolice.

Hra byla na několik minut přerušena dokud se situace neuklidnila. Po petardě zůstal na trávníku kráter o průměru asi dvaceti centimetrů. Zápas se ale dohrál a český tým vyrovnal.

"Je smutné, že se tu o tom musíme bavit, ale v Chorvatsku máme problém. Existuje skupina fanoušků, která zbrojí proti našemu fotbalovému svazu, a neustále za to krutě platíme. Začalo to někdy před osmi nebo devíti lety, od té doby, když proti sobě hrají Split a Záhřeb, rodiče raději nevodí na stadion děti. Je to taková bitva severu proti jihu, je hrozné, co dokážou," komentoval situaci v britské televizi ITV bývalý trenér chorvatské reprezentace Slaven Bilič.

Může nečekaná pauza za Rosického zranění?

S otazníkem je ovšem stav lídra týmu Tomáše Rosického. Ten má podle trenéra Vrby problémy se stehenním svalem. Zápas dohrál, protože už nebylo možné střídat. Je dost možné, že Rosického zranění způsobila právě chvíle několika minut přerušení a vychladnutí svalů z tempa.

V sobotu otevře UEFA disciplinární řízení proti Chorvatsku. Poté až členové disciplinární komise od delegátů utkání sesbírají potřebná hlášení. "Málem nám ti sportovní teroristé prohráli zápas. Ten vyrovnávací gól Čechů byl samozřejmě způsoben ztrátou koncentrace. Všichni naši hráči měli na stadionu rodiny, známé. Měli strach," líčil Čakić ztrátu koncentrace svých hráčů.

Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Prohlédněte zde

Už před zápasem v chorvatských médiích unikly některé náznaky, že se něco podobného stane. Pořadatelé utkání spolu s policií se na zápas připravovali mimo jiné tak, že studovali neonacistické symboly, které chorvatští ultras užívají. Jejich seznam visel celý den na zdi ve velíně všech složek bezpečnostních služeb na stadionu.

Bylo zároveň vysoce pravděpodobné, že podobné projevy, které na fotbalových stadionech už nebývalo v poslední době oproti minulosti příliš vidět, a letošní Euro jich nenabízí zrovna málo, se na noc přesunou i do ulic Saint Étienne.

reklama