Komentář: Šilhavý přinesl stabilitu. Reprezentace je ale závislá na gólech Schicka

Loučení se sezonou ve znamení tří gólů i bodů. Tak Češi přehráli Černou Horu
Reprezentanti navázali na páteční vítězství 2:1 nad Bulharskem a v pětičlenné skupině si pojistili postupové druhé místo.
Český celek v pondělí poslal v 18. minutě do vedení Jakub Jankto,...
... v 49. minutě si dal vlastní gól Boris Kopitovič a osm minut před koncem proměnil penaltu Patrik Schick.
Češi zvítězili nad Černou Horou i ve třetím vzájemném duelu, v roce 2011 soupeře porazili v baráži o evropský šampionát 2:0 a 1:0.
Marek Janoš Marek Janoš
11. 6. 2019 12:09
Fotbalová reprezentace uspěla v kvalifikačních zápasech s Bulharskem a Černou Horou. Dvě výhry a skóre 5:1 jsou důležité pro další vývoj ve skupině. Národní tým se prezentoval zlepšenými výkony, oba soupeře přehrál. Je nutné si ale přiznat, že stojí na Patriku Schickovi. Jeho přínos v obou červnových zápasech byl klíčový.

Útočník AS Řím přináší týmu tolik potřebné góly. V posledních sedmi zápasech Ligy národů nebo kvalifikace o Euro jich vstřelil šest, ostatní hráči se postarali o další tři.

Samozřejmě, tým Schickovi poskytuje potřebnou podporu, kterou zdůrazňoval trenér Šilhavý i sám střelec. Ale jeho produktivita a individuální řešení důležitých momentů jsou rozhodující.

Stačí vzpomenout na zápas s Bulharskem. Nejdříve Schick nekompromisně napálil odražený míč za brankáře Michajlova, podruhé po průnikové přihrávce od Suchého se sám dostal z obtížné pozice a poslal míč do bulharské sítě podruhé.

Na zlepšené produktivitě může omlazená reprezentace stavět. Pro tu ovšem musí být Schick zdravý a v pohodě. Za příklad opět může posloužit páteční zápas. V jeho posledních minutách po střídání Schicka měli Češi na kopačkách minimálně tři ložené šance na vstřelení uklidňujícího třetího gólu. Nakonec se ovšem do posledního centru strachovali o vítězství 2:1.

Potřebná stabilita

Skvělý výkon třiadvacetiletého útočníka by ale neměl zastínit zlepšenou hru celého týmu. Česko potvrdilo, že je stále o nějaký stupínek výš než soupeři jako Bulharsko a Černá Hora, což je po posledních letech uklidňující zpráva.

Především v prvním zápase skvěle fungoval střed hřiště, který oživil aktivním napadáním Alex Král. Jeho presink a spolupráce s Tomášem Součkem i oběma křídelníky byla pro útočnou fázi důležitá.

Jaroslav Šilhavý vsadil na konzistentnost, zjednodušený a jasně daný herní styl, který je odhodlaný držet i v budoucnu. Oproti zápasu s Anglií vsadil na rozestavení 4-2-3-1 a základní sestavu z pátku nasadil i v pondělí. K tomu se podařilo reprezentačnímu trenérovi vtisknout mužstvu týmového ducha. Šilhavý připustil, že při skladbě nominace dbal na to, aby tým tvořili hráči, kteří rádi reprezentují.

Červnový reprezentační sraz vyslal pozitivní signál. Všechno ale růžové není. I reprezentační trenér připustil, že ve hře týmu byly chyby, na kterých bude do zářijových zápasů pracovat. Zářijové zápasy na Balkáně proti Kosovu a Černé Hoře už mohou o postupu na Euro prakticky rozhodnout. Zároveň ukážou, zda jsme o víkendu sledovali pouze světlou výjimku, nebo se skutečně podařilo nastavit nový trend.