reklama

Kosovo bere duel proti Česku jako největší v historii. Slavili by týden, říká Simitči

V prvním vzájemném zápase s Českem slavili fotbalisté Kosova. Jak dopadne odveta? V prvním vzájemném zápase s Českem slavili fotbalisté Kosova. Jak dopadne odveta? autor: Reuters
Zatímco Češi od roku 1996 na fotbalovém Euru ještě nechyběli, Kosovo by v případě postupu dosáhlo na historický úspěch. Změnilo by to pohled na celou zemi, píší tamní média.

Nejmladší evropský stát usiluje o postup na evropské mistrovství poprvé ve své historii. Země, která má stále potíže s plným mezinárodním uznáním, byla přijata do FIFA a UEFA teprve v roce 2016. Šance na postup je blízko, Kosovo potřebuje zvládnout zápas s Čechy, hraje se dnes od 20.45 v Plzni.

Tým trenéra Jaroslava Šilhavého už zarputilost balkánského výběru poznal. V září podlehl v Prištině domácím 1:2. Od té doby v bláznivém zápase podlehlo Kosovo 3:5 v Anglii a porazilo doma Černou Horu.

Kosovská média upozorňují, že klíč k postupu se nachází v policisty obležené Plzni. Bezpečnostní opatření v souvislosti se zápasem vnímají citlivě.

Okolí hotelu, kde je reprezentace ubytována, hlídají policisté. Více než obvykle je jich i v ulicích. Důvodem opatření je především zadržení několika Čechů s předměty na podporu Srbska, od kterého se Kosovo osamostatnilo a které si jej stále nárokuje, před zářijovým zápasem v Prištině. Navíc při následné státní návštěvě Srbska prezident Miloš Zeman prohlásil, že má rád Srbsko a nemá rád Kosovo.

"Nelíbí se mi, když se do sportu promítá politika. Vůči Srbsku necítím zášť. Mám tam i řadu kamarádů. Normální člověk tohle nebude řešit, to řeší akorát takoví ti ultranacionalisté, kteří ani nekoukají na fotbal. Obyčejní lidé jsou z toho už unavení," myslí si trenér futsalové Sparty Beni Simitči, který se narodil v Kosovu a v Česku žije přes 27 let. Reprezentaci Kosova dělá v Plzni průvodce.

"Zápas v Kosovu berou jako největší v krátké reprezentační historii. Jsou strašně hladoví po úspěchu. Postup na Euro by byl neskutečný svátek. Cizinec si nedovede představit, jak by slavili. Měli by týden volno," říká Simitči.

Hvězdy prchly před represemi do ciziny, Kosovo ale dál bojuje fotbalem za nezávislost Hvězdy prchly před represemi do ciziny, Kosovo ale dál bojuje fotbalem za nezávislost Čtěte zde

Situace v tabulce dává výrazně větší šanci Česku. To má vše pevně ve svých rukou. Výhra mu zajišťuje postup na Euro, v případě remízy stačí porazit v neděli Bulharsko. Pokud by Kosovo v Plzni vyhrálo, rozhodnou závěrečné zápasy ve skupině. Zatímco Češi vyzvou poslední tým skupiny Bulharsko, Kosovo doma čeká Anglie.

Podpořit svůj tým dorazilo do Česka přes tisíc fanoušků z Kosova. "Jsou to hlavně Kosované žijící mimo Kosovo. Lidi jako já, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí, nebo se tam už narodili," dodává Simitči. Na stadion se ale všichni příznivci hostů nevejdou. "Jedou sem, aniž by měli lístky. Říkají, že i když se na stadion nedostanou, chtějí si tu prožít atmosféru."

Kosovo dlouho bylo nejchudší zemí Evropy než předstihlo v HDP na hlavu Ukrajinu a Moldavsko. Země se navíc stále vypořádává s následky války na konci devadesátých let. "Byl by to balzám na duši lidem po těch náročných letech, po válce. Z každodenních starostí a věcí nemají radost, sport by jim ji udělal. Strašně moc by jim to pomohlo," myslí si Simitči.

Toho také čeká dilema, komu v zápase fandit. "Je to těžké. V Kosovu jsem vyrostl, ale déle žiju tady. Ať vyhraje kdokoli, z jedné strany budu mít radost, z druhé se nebudu cítit úplně ok. Ideální by bylo, kdyby postoupily na Euro oba týmy, Kosovo má ještě šanci přes play off z Ligy národů," připomíná.

reklama