reklama

Lavička musí řešit absence. Scházet mu budou Jankto, Černý a Barák. Aspoň vyzkouším jiné hráče, říká

SL, Sparta–Slavia: Vítězslav Lavička. SL, Sparta–Slavia: Vítězslav Lavička. autor: Milan Kammermayer
Česká reprezentační jednadvacítka začíná v pátek v Portugalsku přípravu na mistrovství Evropy této věkové kategorie. Trenér Vítězslav Lavička v ní ale nebude moct počítat hned s několika oporami. Jakub Jankto a Václav Černý vypadli z nominace kvůli zranění, Patrik Schick a Antonín Barák zase zamířili do národního A týmu.

Praha – Oproti posledním kvalifikačním zápasům se bude muset trenér české reprezentace do jednadvaceti let Vítězslav Lavička obejít v přípravě na malé Euro bez Jakuba Jankta z Udine a Václava Černého z Ajaxu, kteří jsou zranění a také bez Patrika Schicka a Antonína Baráka. Útočník Sampdorie Janov a záložník Slavie Praha totiž povýšili do reprezentačního A týmu.

Zdravotní problémy mu sny nepřekazily. Věřím, že se do nároďáku dostanou i další lvíčata, říká Barák Zdravotní problémy mu sny nepřekazily. Věřím, že se do nároďáku dostanou i další lvíčata, říká Barák Čtěte zde

Lvíčatům se tedy téměř rozpadla ideální ofenzivní sestava, ale trenér Lavička to komplikací nenazývá. "Beru to jako skutečnost. Je pravda, že v původní nominaci na přípravu s Portugalskem byla hned trojice hráčů, kteří s námi nakonec neletí, ale nenazývám to komplikací. Na druhou stranu mám možnost vyzkoušet nové hráče."

Šanci dostanou další fotbalisté

Přesto není snadné nahradit fotbalisty, kteří se prosazují v kvalitních zahraničních klubech nebo v seniorské reprezentaci. "Je pravda, že nám budou chybět výborní fotbalisté, ale na druhou stranu si dobře otestujeme hráče, kteří na těch postech nastoupí. Třeba Standa Klobása z Mladé Boleslavi, který v klubu hraje z pravé strany a je gólový. Nebo je s námi poprvé Martin Hašek, který hostuje v Bohemians 1905," těší se Lavička, jak obstojí proti silnému soupeři další fotbalisté z kádru.

Jednadvacítka tedy pro přípravu přišla o některé klíčové hráče, ale Lavička neplánuje zásadně měnit tvář mužstva, které se více než 14 měsíců prezentovalo kombinačním a ofenzivním fotbalem. "Nechci zásadním způsobem měnit styl a způsob naší hry. Samozřejmě že náš výkon bude souviset i s kvalitou soupeře, ale zásadní změny dělat nechci," plánuje Lavička neupustit od atraktivního stylu.

Lavičkově jednadvacítce na začátku nikdo nevěřil. Tým má zdravé jádro a charakter, říká Lavička Lavičkově jednadvacítce na začátku nikdo nevěřil. Tým má zdravé jádro a charakter, říká Lavička Čtěte zde

Čeští mladíci začnou přípravu na Euro na půdě silného Portugalska, které během celé kvalifikační skupiny neprohrálo a na minulém mistrovství Evropy do jednadvaceti let skončilo druhé. České mladíky, kteří mezi sebou bojují o konečnou nominaci, tedy čeká jedna z nejtěžších zkoušek.

"Portugalsko dlouhodobě prokazuje v této věkové kategorii velkou kvalitu. Takže se alespoň pořádně otestujeme směrem k Euru," říká na adresu mladých Portugalců Lavička, které táhne druhý nejlepší střelec portugalské ligy Andre Silva z Porta nebo spoluhráč Patrika Schicka Bruno Fernandes ze Sampdorie.

Portugalsko není jen CR7. Země malá jako Česko chrlí generace evropských Brazilců. Teď už i zlatou Portugalsko není jen CR7. Země malá jako Česko chrlí generace evropských Brazilců. Teď už i zlatou Čtěte zde

Do finální nominace na Euro v Polsku se vejde celkem 23 fotbalistů a už dříve se oba dnes už seniorští reprezentanti vyslovili, že je pro ně závěrečný turnaj velkým lákadlem. "To je pro mě jasný signál, že kluci, kteří pomohli vybojovat účast na Euru, mají dále zájem působit v mužstvu. My jim samozřejmě přejeme, že udělali další krok a mohou sbírat zkušenosti v A týmu. Euro je však tak lákavé, že věřím, že budeme v plné síle," cítí Lavička od svých hráčů obrovský zájem o závěrečný turnaj.

Lavičkovi nahrává i termínová listina reprezentačních zápasů. Neboť A tým hraje přípravné utkání v Norsku 10. června a samotné Euro do jednadvaceti let začíná v Polsku až o necelý týden později. 

reklama