Lvíčata rozstřílela Moldavsko a postupují na ME, Belgie vyhořela s Černou Horou

Aktualizováno 7. 10. 2016 20:50
Naprosto suverénním způsobem si čeští fotbalisté do 21 let poradili s kvalifikačním utkáním na ME proti Moldavsku, když zvítězili 4:1 a v čele tabulky si tak vytvořili nesmazatelný pětibodový náskok na druhou Belgii a zajistili si tak přímý postup.
Česká radost
Česká radost | Foto: ČTK

ZnojmoČeští fotbalisté do 21 let si příští rok zahrají na mistrovství Evropy. K přímému postupu z prvního místa jim pomohla dnešní výhra v závěrečném utkání kvalifikace 4:1 nad Moldavskem ve Znojmě a také prohra Belgie, která podlehla v Černé Hoře 0:3. Poslední konkurent má sice stále jeden zápas k dobru, ale na druhém místě už má nesmazatelnou pětibodovou ztrátu.

Domácí nastoupili bez nejlepšího střelce celé kvalifikace Patrika Schicka, který byl povolán do seniorského týmu, chyběl také zraněný kapitán Aleš Čermák. Češi i bez dvou opor měli od začátku velkou převahu, dostávali se i do šancí, ale dlouho se nedokázali prosadit.

Po teči jednoho z obránců skončil míč na břevně, sám před gólmanem selhal Juliš, zatímco Barák hned dvakrát v ideální pozici ani netrefil branku. Střelecké trápení ukončil až v nastavení úvodního dějství Jankto, který se trefil z voleje po Havlově přiťuknutí.

Stejný průběh měl zápas i po pauze a v 67. minutě přidal druhou branku Juliš. Střeleckou pozici mu připravil Jankto, který navíc o chvíli později zaznamenal svůj druhý gól v utkání. Na konečných 4:0 pak v 77. minutě upravil po individuální akci Černý.

Jankto v samotném závěru sahal po hattricku, ale s oběma jeho střelami si poradil brankář Mitsu a z následného protiútoku zaznamenal čestný úspěch hostů Rebenja. Inkasovaný gól byl tak spolu s výpadkem světel, kvůli kterému byl zápas před koncem asi na deset minut přerušen, jedinou kaňkou na povedeném vystoupení českého celku.

Lavičkův výběr zakončil skupinu se ziskem 23 bodů a s bilancí sedmi vítězství, dvou remíz a jediné prohry.

Kvalifikace ME 2017 fotbalistů do 21 let - skupina 1:

ČR - Moldavsko 4:1 (1:0)

Branky: 45.+1 a 74. Jankto, 67. Juliš, 77. Černý - 90.+3 Rebenja. Rozhodčí: Stojanov - Kolev, Dojnov (všichni Bulh.). ŽK: Lüftner - Macritschii, Stariš, Rozgoniuc, Graur.

ČR: Zima - Matějů, Lüftner, Simič, Havel - Černý, Trávník, Hubínek (80. Souček), Barák (75. Mašek), Jankto - Juliš (78. Pulkrab). Trenér: Lavička.

Moldavsko: Mitu - Rozgoniuc, Rogac, A. Macritschii, Stariš, Taras (76. Boiciuc) - Graur (78. Paireli), Andronic, V. Macritschii, Spataru (46. Damascan) - Rebenja. Trenér: Oprea.

Malta - Lotyšsko 1:0 (0:0),

Černá Hora - Belgie 3:0 (3:0).

1. ČR 10 7 2 1 29:10 23
2. Belgie 9 6 0 3 14:10 18
3. Černá Hora 10 4 4 2 13:11 16
4. Malta 9 2 2 5 6:18 8