reklama

Na Euru budeme ještě silnější, vzkázal Šilhavý. A ani nevěděl, co si počít s radostí

Jaroslav Šilhavý při utkání s Kosovem Jaroslav Šilhavý při utkání s Kosovem autor: Reuters
Trenér Jaroslav Šilhavý dovedl českou fotbalovou reprezentaci na závěrečný turnaj mistrovství Evropy, ale tím prý nic nekončí. Naopak. "Na Euru budeme ještě silnější," pohrozil kouč soupeřům.

Soupeře pro turnaj určí reprezentantům los 30. listopadu v Bukurešti. "Ještě jsem o Euru moc nepřemýšlel. Uvidíme, jaká bude skupina. Věřím, že kluci, kteří jsou zranění, Bořek Dočkal, David Pavelka, Marek Suchý i Patrik Schick, se dají do kupy a budeme ještě silnější. Věřím, že budeme konkurenceschopní i na Euru," prohlásil Šilhavý.

Kouč staví úspěch v kvalifikaci na stejnou úroveň jako ligové tituly, které získal s Libercem a se Slavií. "Jestli jsou pro mě víc tituly nebo postup na Euro? To je těžká otázka. Obojího si cením hodně vysoko, srovnal bych to," dumal stratég národního mužstva.

"Samozřejmě postup na Euro v roli reprezentačního trenéra je hodně prestižní, ale ty tituly taky nebyly k zahození," uvedl s úsměvem Šilhavý, který v roce 2012 vyhrál ligu s Libercem a předloni se Slavií.

Z čerstvého úspěchu měl o to větší radost, že jeho svěřenci v klíčovém předposledním duelu kvalifikace s Kosovem museli v Plzni otáčet skóre a až v závěru vydřeli výhru 2:1. 

"Kdybychom vyhráli třeba 3:0, tak by ta radost po zápase asi nebyla taková. Chvílemi to už vypadalo, když jsme prohrávali o gól, že se ještě bude rozhodovat v Bulharsku a bůhvíjak to bude. Nakonec tam ty kýžené dva góly spadly. Pocity si ještě třídím v hlavě, obrovská euforie. Ani nevím, co mám udělat s tou radostí," smál se Šilhavý.

Připustil, že po vedoucím gólu Kosova mu ale dobře nebylo. Balkánský soupeř se v tu chvíli dostal na druhé místo tabulky před český tým. "Asi to byl nejhorší okamžik v kvalifikaci. Ten zápas byl kdo s koho, šlo o zápas roku," připomněl Šilhavý.

Slováci přímo nepostoupili. Projděte si konečné výsledky kvalifikace Eura 2020 Slováci přímo nepostoupili. Projděte si konečné výsledky kvalifikace Eura 2020 Prohlédněte zde

Reprezentanti však skóre brankami Alexe Krále a Ondřeje Čelůstky zvrátili. "Jsem rád, že jsme zase dokázali vývoj otočit na svou stranu. Ukázal se opět charakter týmu. Dostali jsme gól, ale asi paradoxně nastartoval ten náš tlak, šance a góly, které přišly," chválil osmapadesátiletý trenér.

Jeho svěřenci v dosavadních sedmi zápasech kvalifikace pětkrát vyhráli. Doma zvítězili ve všech čtyřech duelech včetně říjnového souboje s Anglií (2:1). "Na začátku kvalifikace přišla facka. (0:5 v Anglii) Ale pak jsme vyhráli všechny domácí zápasy, to byl asi základ k tomu úspěchu," mínil Šilhavý.

Oslavy postupu podle něj neměly být nijak bouřlivé, protože chce zvládnout i nedělní závěr kvalifikace v Bulharsku. "Přiznám se, že nevím, jakou oslavu povolíme," usmál se Šilhavý krátce po skončení duelu s Kosovem.

"Určitě chceme odjet do Bulharska odehrát dobrý zápas a porvat se o výsledek bez ohledu na to, že jsme už postoupili," dodal.

reklama