reklama

Na Turka, za postupem! Dočkal jako Vrbův tajný trumf? Kouč může znovu nasadit i dvě palebné věže

Dočká se Dočkal? Jeho velká šance by na Euru 2016 mohla přijít v utkání s Tureckem Dočká se Dočkal? Jeho velká šance by na Euru 2016 mohla přijít v utkání s Tureckem autor: ČTK
Čeští fotbaloví reprezentanti jdou do své poslední bitvy ve skupině s tím, že výhra nad Turky by je s vysokou pravděpodobností měla posunout do osmifinále Eura 2016.

Lens - V anketě "Který z týmů vás svou hrou na Euru nejvíc oslnil" by sice Češi mezi Evropany asi (zatím) moc bodů nezískali. Ale přesto stále mají dobrou šanci realizovat na turnaji svůj základní cíl. A tím je postup ze skupiny.

V cestě však stojí tým Turecka. Na severu Francie v hornickém městě Lens, a to od 21 hodin. "Bude to o všechno, když vyhrajeme, z 90 procent je postup jistý. Potřebujeme vyhrát a neohlížet se na ostatní výsledky," míní obránce Pavel Kadeřábek.

Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Prohlédněte zde

"Myslím, že ten, kdo bude bodovat naplno, má velkou šanci postoupit. Turci budou hrát ofenzivně, nestačí jim 1:0," uvažuje nahlas český kouč Pavel Vrba.

Ten se znovu pokusí najít tu správnou základní jedenáctku. Výraznou komplikací je pro něj fakt, že v ní nebude moci počítat s Tomášem Rosickým, jemuž prasklina ve svalu vystavila na turnaji konečnou.

Zatímco proti Španělsku šlo o to, pokud možno neprohrát, a když už, tak co nejmenším rozdílem, načež zápas skončil 0:1, tak proti Chorvatsku už bylo v plánu hrát ofenzivněji. Což se po strastiplném průběhu podařilo až v koncovce, kde ovšem Češi stáhli dvoubrankovou ztrátu z 0:2 na konečných 2:2.

Teď remíza (takřka jistě) nepostačí. "Chceme vyhrát, abychom nemuseli čekat na další výsledky a starat se o další okolnosti," prohodil brankář Petr Čech.

"Potřebujeme vyhrát, proto dáme víc hráčů do útočné fáze," slíbil Pavel Vrba v rozhovoru, který vyšel na uefa.com.

Straka: Dvou věží bych se nebál

Nejradikálnějším způsobem, jak totálně zofenzivnit sestavu, by bylo začít tam, kde český tým minule skončil. Tedy se dvěma hrotovými útočníky na hřišti. "Já bych se toho vůbec nebál," radí František Straka, bývalý kouč Sparty, Slavie a krátce i reprezentace ve svém taktickém rozboru pro Aktuálně.cz.

Strakova taktika: Nebál bych se nasadit dva hroty. Turečtí stopeři jsou mátohy Strakova taktika: Nebál bych se nasadit dva hroty. Turečtí stopeři jsou mátohy Čtěte zde

Kdyby došlo na variantu "dva hroty", šlo by nejspíš rovnou o "dvě věže", tedy Necida se Škodou, úspěšné české střelce z duelu proti Chorvatsku. Jako pravděpodobnější se ale zdá, že si tento útočný recept schová Vrba až na případný taktický manévr v průběhu utkání. A začne zápas v klasickém rozestavení 4-2-3-1.

"Nejen kvůli zranění Tomáše (Rosického), ale i kvůli některým výkonům v zápase s Chorvatskem plánuji udělat tři až čtyři změny," naznačil ještě Vrba. "Šanci dostanou někteří hráči, kteří na ni čekají."

Tím posledním dovětkem mohl snad pootevřít dvířka Bořku Dočkalovi, jednomu z hrdinů úspěšné kvalifikace, na něhož se však zatím na Euru nedostalo ani na minutu. Možná i kvůli bolavému kotníku, který utrpěl újmu v přípravě proti Rusku.

"Kromě Tomáše Rosického jsou plně k dispozici všichni hráči ze soupisky," zní ovšem z českého tábora, takže Dočkalův možný zdravotní handicap by neměl být v souvislosti s jeho případným dnešním startem nepřekonatelnou překážkou.

Vrba tedy slibuje, že sestavu zofenzivní, zohlední i některé slabší individuální výkony z minulého utkání, a navíc nějak musí nahradit Rosického.

Čech patrně dorovná Poborského rekord

Živě: Česko - Turecko 0:2 Živě: Česko - Turecko 0:2 Čtěte zde

Tak pojďme odzadu. U Petra Čecha je jasný předpoklad, že nastoupí a svým 15. startem v zápasech turnajů Euro vyrovná Poborského český rekord.

Před ním by se nejspíš měli znovu objevit Kadeřábek se Sivokem a Hubníkem. Je otázkou, kdo bude hrát levého beka. Na Limberského se posledně snesla vlna kritiky, jeho pozici mohou zastat i Gebre Selassie (byť by hrál přes nohu, což mu moc nevyhovuje) nebo Pudil či Kadlec.

Co se týče defenzivní dvojice, hráli tu dosud Darida s Plašilem. Přičemž Darida je jednou z možností, jak v ofenzivě nahradit Rosického. A Plašil patřil posledně taktéž mezi nejkritizovanější hráče, kazil hodně rozehrávku.

Hrát tu může i Pavelka, případně Gebre Selassie. Je každopádně nepravděpodobné, že by Vrba měnil najednou oba hráče z této dvojičky, která by měla propojovat defenzivu týmu s ofenzivní vozbou.

Teď křídla s podhrotem. Vlevo patrně setrvá Krejčí, očekává se příchod Dočkala do sestavy. Buď by hrál zprava, nebo na podhrotu, místo Rosického.

"Já už mám jasno, kdo Tomáše nahradí. Neváhal jsem, byl jsem rozhodnutý hned.  Myslím, že překvapení to moc nebude," podotkl k tomu hádankář Vrba.

Z jeho nápovědy by vyplývalo, že "Rosického" bude hrát nejspíš Dočkal, nebo Kolář. V úvahu připadá i Darida. "V Hertě nastupuje právě na této pozici a daří se mu tam," podotýká expert Straka.

Vrba však Daridu obvykle staví na zmíněnou staženější pozici. Změní dnes své zvyky?

Modelky, zpěvačky i karatistka. Podívejte se na partnerky hvězd Eura Modelky, zpěvačky i karatistka. Podívejte se na partnerky hvězd Eura Prohlédněte zde

Zbývá obsadit hrot. Pravděpodobné je zařazení jednoho z dvojice snajprů se slávistickou výchovou, tedy Necida či Škody, případně obou najednou, jak už jsme nastínili v úvodu. To by samozřejmě změnilo složení zálohy, z níž by jeden muž vypadl.

Postup ze druhého místa přihraje Italy

A teď pojďme počítat. Platí totiž, že ani výhra Čechům nemusí postup orazítkovat stoprocentně. Na druhou stranu existuje hypotetická možnost postoupit i po remíze. Zkusme si to osvětlit.

Tabulka skupiny vypadá následovně:

1. Španělsko 2 2 0 0 4:0 6
2. Chorvatsko 2 1 1 0 3:2 4
3. ČR 2 0 1 1 2:3 1
4. Turecko 2 0 0 2 0:4 0

Víme, že postupují vždy první dva z každé ze šesti skupin. A čtyři nejlepší celky ze třetích míst.

Tak nejdřív postup ze druhého místa. Toho by se Češi dočkali ve chvíli, kdy by sami porazili Turky a zároveň by v paralelně hraném utkání chorvatský tým podlehl Španělsku.

Pak by Čechy čekalo pondělní osmifinále na St. Denis proti Itálii.

A teď postup ze třetího místa. Řekněme, že Češi zvítězí nad Tureckem, ale Chorvaty v tabulce nepředstihnou, protože Rakitič a spol. kupříkladu sehrají se Španěly plichtu.

V tu chvíli by měl český celek 4 body v tabulce. A musel by spoléhat na to, že dva z pěti dalších týmů na třetích místech ostatních tabulek poskládají horší bilanci.

Dobrá zpráva: Ve skupině A skončila třetí Albánie se 3 body, hledá se tedy už jen jeden horší celek.

V další dohrané skupině B skončilo třetí Slovensko se 4 body a skóre 3:3, tedy s brankovým rozdílem 0.

Češi mají nyní skóre 2:3 a rozdíl minus 1. Aby tedy v bilanci "třetích" stlačili pod sebe Slovensko a měli stoprocentní jistotu osmifinále, bylo by fajn porazilt Turky buď o dva nebo více gólů, případně zvítězit o gól, ale 2:1, 3:2 nebo podobně, tedy s vyšším počtem nastřílených branek než 1.

Proč? Podrobné podmínky, co rozhoduje o postupu, najdete zde.

Nemusí být ale za každou cenu nutné srovnávat se právě se Slováky. Důležité bude, s jakou bilancí ukončí boje "ti třetí" ve skupinách C (hraje se dnes od 18 h) a také E a F (hrají se ve středu).

Milovníci matematických rébusů spočítali, že existuje sice miniaturní, ale přesto šance, jak mohou Češi ze skupiny D a jejího třetího místa postoupit čistě teoreticky i po dnešní remíze s Tureckem, tedy se ziskem pouhých 2 bodů.

Předpokládalo by to o všem, že ve středu Irsko nevyhraje nad Itálií a Švédsko nad Belgií a zároveň Portugalsko prohraje s Maďarskem. Přičemž zejména na tu poslední položku nelze rozhodně spoléhat, spíše naopak.

Proti Walesu, proti Francii, nebo domů?

Straka: Turci? Nejslabší tým na Euru. Věřím naší kvalitě, Rosického zvládne nahradit Darida Straka: Turci? Nejslabší tým na Euru. Věřím naší kvalitě, Rosického zvládne nahradit Darida Čtěte zde

Zajímavé je také podívat se na situaci optikou tureckého týmu. Ten je totiž nyní bodově na nule, výhrou nad Čechy se může dostat maximálně ke třem bodům. A není-li úplně jistý ani postup na 4 body, pak s případnými 3 jsou šance pochopitelně ještě mnohem nižší. Aby Turci předběhli alespoň už zmiňovanou Albánii, museli by nad Čechy vyhrát alespoň dvougólovým rozdílem. A pořád by se museli modlit, aby se našel ještě jedem horší "třetí".

Roli může hrát každý gól, dokonce každá žlutá karta, protože ke slovu může přijít i žebříček fair play. Češi zatím na turnaji posbírali jen dvě žluté, jmenovitě Limberský a Sivok.

Kdyby se Čechům ze skupiny D podařilo postoupit ze třetího místa, záleželo by pak na tom, která kombinace skupin své třetí celky do osmifinále dodá.

Podle toho by Češi v případě postupu hráli buď v sobotu v Paříži s Walesem, vítězem skupiny B, nebo v neděli v Lyonu s Francií, vítězem skupiny A.

Přesný rozpis osmifinálových zápasů bude každopádně znám až ve středu pozdě večer, po skončení bojů ve všech skupinách.

Zatímco v předchozích "rundách" čeští sázkaři věřili při svých tipech a vkladech spíše soupeřům, tedy barvám Španělska a Chorvatska, tentokrát se karta obrací. Až 80 procent tipérů tentokrát věří českému vítězství.

Zápas začíná ve 21 hodin a deník Aktuálně.cz z něj přinese tradiční online reportáž doplněnou glosami redaktorů.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama