Nejdřív trápení, potom demolice. Čeští fotbalisté po obratu rozstříleli Čínu čtyřmi góly

26. 3. 2018 11:30
Až do 58. minuty prohrávali čeští fotbalisté s Čínou 0:1, poté ale domácí výběr smetli 4:1.
Číňané se dlouho drželi, ale pak utrpěli debakl.
Číňané se dlouho drželi, ale pak utrpěli debakl. | Foto: Reuters

Nan-ning (Čína) - Čeští fotbalisté porazili v utkání o třetí místo na přípravném turnaji v čínském Nan-ningu domácí výběr 4:1 a spravili si chuť po páteční porážce 0:2 s Uruguayí. Asijský outsider vedl po poločase po rychlé brance Fan Siao-tunga, ale po změně stran hosté čtyřmi góly skóre otočili. Mezi 58. a 62. minutou se trefili Tomáš Kalas, Patrik Schick a Michael Krmenčík a v 78. minutě uzavřel skóre Pavel Kadeřábek.

Český celek vyhrál páté z posledních šesti utkání. Další zápasy čekají reprezentanty až na začátku června na soustředění v Rakousku, kde změří síly s Austrálií a Nigérií.

Trenér Karel Jarolím udělal oproti pátečnímu utkání s Uruguayí hned šest změn v základní sestavě. Premiérový start za reprezentační A-tým si připsal Masopust a nově nastoupili také brankář Vaclík, obránce Kalas, záložníci Kopic s Trávníkem a v útoku Tecl.

Číňané vstoupili do prvního vzájemného souboje v historii aktivně, vysoko napadali a český tým se pět minut nedostal do hry. Domácí toho využili k překvapivé vedoucí trefě. Odražený balon po centru poslal Čao Sü-ž' na Fan Siao-tunga, ten převzal míč na hranici ofsajdu a se štěstím propálil Vaclíka. Domácí záložník oslavil první gól v národním dresu.

"Prospaný začátek, tomu jsem nechtěl ani věřit, že je to možné. Přestože jsme šli do zápasu s tím, že nemůžeme nic podcenit, blbě jsme řešili situace. Oni se snažili o vysoký presink a nás to asi zaskočilo. Místo abychom to řešili bezpečně, tak jsme si zadělali na problém sami," řekl novinářům Jarolím.

Češi pak outsidera v poli přehrávali, ale postrádali kvalitu ve finální fázi. Po čtvrthodině si Barák naskočil na Masopustův centr a hlavou z dobré pozice trefil jen střed branky.

Pět minut před pauzou naopak mohli domácí, kteří na úvod turnaje podlehli Walesu 0:6, zvýšit. Pomezní rozhodčí pustil další spornou situaci, za obranu si naběhl tentokrát Tchan Lung, ale Vaclíka nepřekonal.

Jarolím v poločase čtyřikrát vystřídal a poslal na trávník brankáře Koubka, obránce Kadeřábka a dvojici útočníků Schicka s Krmenčíkem. "Něco jsme si k tomu v poločase řekli, ale říkal jsem, že furt máme 45 minut před sebou. Udělali jsme nějaké korektury v sestavě, chtěli jsme to posilnit směrem dopředu, abychom si vytvořili větší tlak v šestnáctce. To se nakonec podařilo," konstatoval Jarolím.

Češi výrazně přidali a brzy obrátili stav. "Museli jsme to otočit, nechtěli jsme tu udělat ostudu," řekl Kadeřánek. V 53. minutě ještě Novák z malého vápna neprotlačil balon do sítě, ale za pět minut už se hosté dočkali. Trávníkův centr usměrnil patičkou na branku Kalas a s přispěním tyče srovnal. Dočkal se první trefy v reprezentačním A-týmu.

Hned za minutu český celek skóre otočil. Kopicův pokus vyrazil domácí brankář před sebe a Schick doklepl balon do sítě. Byl to jeho druhý gól za 'áčko'. "Takhle to bývá, že nemůžete dát branku, a pak se snažíte chytnout jakýmkoliv gólem. První, co dal Kali (Kalas), bylo štěstíčko, pak ten můj, dá se říct, podobný. Góly naštěstí platí všechny stejně," řekl Schick.

V 62. minutě podobně zvýšil na 3:1 druhý z útočníků Krmenčík, jenž dorazil z metru míč do sítě po Schickově střele. "S Páťou Schickem se mi hraje dobře. Ještě potřebujeme trošku času, abychom se sehráli. Ale dnes jsme si vyhověli, což myslím, že šlo vidět. Každý jsme dali po gólu, já ještě udělal penaltu, to asi hovoří za vše," řekl Krmenčík.

V 70. minutě mohl přidat další branku Kadeřábek, ale v situaci tří na brankáře trestuhodně nedal. Po faulu na Krmenčíka pak Darida neproměnil penaltu, vzápětí se ale po Barákově centru dočkal hlavičkující Kadeřábek. V nastavení ještě pálil Souček do tyče.

"U té šance jsem měl až tolik času, že jsem moc přemýšlel, kam to dám. V tu chvíli mi moc dobře nebylo, ale když se na to třeba někdy kouknu na youtube, tak se tomu zasměju. Pak se mi samozřejmě ulevilo, že jsem to odčinil gólem," řekl Kadeřábek.

Přípravný fotbalový turnaj čtyř zemí China Cup v Nan-ningu - o 3. místo:

Čína - ČR 1:4 (1:0)

Branky: 5. Fan Siao-tung - 58. Kalas, 59. Schick, 62. Krmenčík, 78. Kadeřábek. Rozhodčí: James - Lakrindis (oba Austr.), Abidin (Malaj.). ŽK: Darida (ČR). Diváci: 15.013.

Čína: Jen Ťün-ling - Teng Chan-wen, Liou I-ming, Che Kuan, Čeng Čeng (46. Ťiang Č'-pcheng) - Che Čchao (46. Cchaj Chuej-kchang), Čao Sü-ž' - Jü Ta-pao (64. Wu Lej), Fan Siao-tung (73. Pcheng Sin-li), Tchan Lung (55. Wang Šen-čchao) - Siao Č' (64. Wei Shihao). Trenér: Lippi.

ČR: Vaclík (46. Koubek) - Gebre Selassie (46. Kadeřábek), Kalas, Suchý, Novák - Trávník (79. Souček), Darida - Masopust (46. Schick), Barák, Kopic - Tecl (46. Krmenčík). Trenér: Jarolím.